Nastavljajući s našim trenutnim prilogom, razgovaramo o neizostavnom napitku kavi koji je duboko ukorijenjen u živote balkanskih pojedinaca. Bez sumnje, značajna većina ljudi na ovim prostorima započinje dan ispijanjem šalice jutarnje kave prije nego što uopće pomisle na doručak.
Ovaj ritual ne samo da nas okrepljuje, već nas i priprema za produktivan radni dan. Konzumacija kave postala je prevladavajući svakodnevni ritual, no kakav utjecaj na naše tijelo ima ispijanje barem 200 ml kave dnevno? Postoje nedostaci povezani s konzumacijom kave. Preporučljivo je izbjegavati ispijanje kave na prazan želudac jer može potaknuti oslobađanje kolecistokinina, hormona koji pokreće probavu.
Bez imalo hrane u želucu, to može dovesti do žgaravice i pojave simptoma gastritisa zbog nedostatka bilo čega za probavu. Otkriveno je da konzumiranje kave ima nekoliko učinaka na tijelo, uključujući povećanje razine želučane kiseline, povećanje krvnog tlaka i poremećaj spavanja. Osim toga, aditivi sadržani u kavi mogu negativno utjecati na metabolizam i pridonijeti razvoju celulita. S druge strane, okrepljujuća svojstva kave mogu povećati produktivnost nedugo nakon konzumiranja. Međutim, nakon dodatnih sat vremena, osjećaj pospanosti se može početi manifestirati. Preporučljivo je da se žene suzdrže od konzumacije kave tijekom trudnoće ili dojenja zbog mogućeg prijenosa kofeina kroz posteljicu, što može dovesti do smanjenja vitalnih minerala, poput željeza, u majčinom mlijeku. Pretjerana konzumacija kave, zbog svoje ovisnosti, može dovesti do dehidracije.
Međutim, prednosti uživanja u šalici kave su brojne. Tijelo ima velike koristi od prisutnosti antioksidansa u kavi, jer se oni aktivno bore protiv štetnih slobodnih radikala. Ovi antioksidansi igraju ključnu ulogu u zaštiti od niza zdravstvenih problema, kao što su rak, određene srčane bolesti, dijabetes i Parkinsonova bolest. Kava pomaže u širenju krvnih žila u mozgu, pružajući olakšanje od glavobolje. Ipak, ne savjetuje se konzumiranje kave odmah nakon buđenja zbog određenog razloga.
Tijekom dana naše tijelo prirodno stvara kortizol, hormon ključan za naš ciklus spavanja i budnosti. Razina kortizola je vrhunska ujutro, olakšavajući budnost, a smanjuje se kako dan odmiče, potičući noćni san. Ispijanje kave ujutro može poremetiti proizvodnju kortizola, što kasnije rezultira pospanošću. Razina kortizola doseže svoj vrhunac između 6-9 ujutro, a najviše razine se javljaju oko 8-9 ujutro. Kako bi se povećala korist, savjetuje se popiti šalicu kave u 10 sati ili nakon ručka, kada razina kortizola počne opadati.
Ako netko odluči prestati piti kavu, koje su moguće posljedice? Unos kofeina sprječava sposobnost tijela da apsorbira bitne vitamine i minerale. Naime, konzumacijom kofeina smanjuje se vitamin B, a razine vitalnih minerala poput željeza, kalija, cinka i kalcija. Apsorpcija kalcija može se odgoditi za čak tri sata sa samo jednom šalicom kofeina. Štoviše, kofein izbacuje kalcij iz tijela, što potencijalno može dovesti do propadanja koštanog tkiva i povećane ranjivosti.
Osim toga, može se postići gubitak težine jer kofein potiče proizvodnju kortizola, što utječe na rad nadbubrežne žlijezde. Štitnjača, koja upravlja regulacijom metabolizma, u tom procesu surađuje s nadbubrežnim žlijezdama. Konzumacija kave otežava rad štitnjače, što dovodi do poboljšanog osjećaja općeg zdravlja. Izbacivanje kofeina ima pozitivan učinak na imunološki sustav jer kofein negativno utječe na imunološki sustav utječući na štitnjaču. Poremećena funkcija štitnjače izravno je povezana s oslabljenim imunološkim sustavom. Nadalje, zabrinutost u vezi sa zdravljem jetre može se ublažiti. Probava kave predstavlja izazov za tijelo, a jetreni enzimi ključni su u razgradnji i metabolizmu kave.