Oglasi - Advertisement

Redoviti posjeti ginekologu trebali bi biti glavni prioritet svake žene i nikako se ne smiju podcjenjivati. Godine su nebitne kada je u pitanju važnost zakazivanja rutinskih pregleda i pregleda kod ginekologa.

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

Nadutost, čest problem koji pogađa oba spola, česta je briga žena koje prolaze kroz menopauzu. Međutim, postoje prirodni lijekovi koji mogu ublažiti ovu zabrinutost. Različiti čimbenici mogu pridonijeti nadutosti, poput neuravnotežene prehrane, konzumacije hrane koja izaziva nadutost, sjedilačkog načina života, učestalog unosa brze hrane, povišene razine stresa i intolerancije na hranu. Važno je napomenuti da na nadutost mogu utjecati i hormonalne promjene koje se događaju tijekom menopauze, osobito kod žena koje prolaze kroz ovu fazu života.

Tijekom menopauze vidljive su promjene u razinama estrogena i progesterona, primarnih hormona uključenih u reproduktivne procese žena. Ove fluktuacije mogu imati negativne učinke na tijelo. Prema dr. Wendy Trubow, ključno je održavati pravilnu ravnotežu progesterona kako bi se spriječila nadutost kod žena. Nadutost je čest problem s kojim se susreću žene tijekom menopauze, a često je uzrokovan padom razine progesterona. Za rješavanje ovog problema preporučuje se procjena razine hormona kao moguće rješenje.

Ginekologinja Eden Fromberg naglašava da svaka nepravilnost ili neravnoteža u razinama hormona može imati značajan utjecaj na opću dobrobit pojedinca. Proces počinje opadanjem i eventualnim prestankom ovulacije, što dovodi do smanjenja progesterona. Nakon toga slijede fluktuacije u razinama estrogena, koje na kraju padnu ispod potrebnog praga za menstruaciju. Tijekom menopauze nije neuobičajeno da tijelo zadržava tekućinu, što rezultira neugodnim osjećajem nadutosti. Srećom, postoje brojni prirodni načini za ublažavanje nadutosti i poticanje oslobađanja viška vode. Jedan učinkovit pristup uključuje povećanje unosa vode.

Možda je iznenađenje, ali kada tijelo zadržava vodu, to bi zapravo mogao biti signal da povećate potrošnju vode, a ne da je smanjite. Studije su pokazale da ograničavanje unosa tekućine nije učinkovita metoda za liječenje zadržavanja tekućine i može potencijalno pogoršati nadutost ometanjem probavnog procesa. Prema Frombergu, određene kategorije hrane mogu izazvati nadutost, uključujući prerađenu hranu, hladnu hranu, hranu koja stvara plinove, masnu hranu, gluten i slatku hranu, kao i slatkiše i rafinirane ugljikohidrate. Ključno je priznati da je probavni mikrobiom, koji se sastoji od mikroorganizama u našim crijevima koji reagiraju na imunološki sustav, posebno pod utjecajem šećera, slatkiša i rafiniranih ugljikohidrata.

Za ublažavanje nadutosti preporuča se smanjiti konzumaciju slatkih i prerađenih grickalica. Umjesto toga neka vam prioritet bude integracija namirnica koje obiluju probioticima, poput jogurta, kimchija i kiselog kupusa, u vaš režim prehrane. Osim toga, uključivanje probiotika u vašu dnevnu rutinu može biti vrlo korisno. Kako biste osigurali da vaš probavni sustav prima esencijalne hranjive tvari koje su mu potrebne, preporučljivo je ne samo konzumirati hranu bogatu probioticima, već i razmisliti o uključivanju specijaliziranih dodataka prehrani u vaš dnevni režim. Nadutost može biti fizička manifestacija zdravstvenih posljedica povezanih s osjećajem preopterećenosti i stresa. Endokrine strukture poznate kao nadbubrežne žlijezde, ključne za opskrbu jajnika krvlju i živcima, blisko su povezane i strukturalno i hormonalno.

Kako počinje menopauza, nadbubrežne žlijezde postaju sve osjetljivije na utjecaj stresa, prvenstveno jer im nedostaje dovoljna podrška. Prema Fromberu Geu, izvor ove povećane osjetljivosti može se pronaći u jajnicima. Za ublažavanje stresa i poboljšanje općeg zdravlja, uključivanje redovite tjelovježbe, davanje prioriteta kvalitetnom snu, vježbanje vježbi disanja i dopuštanje dovoljno vremena za odmor i oporavak pokazalo se vrlo učinkovitim. Iako se povremena nadutost obično smatra normalnom, ako potraje unatoč usvajanju zdravih navika, savjetuje se konzultirati liječnika za alternativne mogućnosti liječenja.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here