Pronađena u gotovo svakoj kuhinji, riža je vrlo prilagodljiva namirnica. Ipak, ovladavanje umijećem kuhanja riže može se pokazati kao težak zadatak za neiskusne kuhare. Rizik da završite s prekuhanom ili nedovoljno kuhanom rižom prijeti, potencijalno pokvariti cijeli obrok i ostaviti goste nezadovoljnima.
Međutim, nemojte očajavati, jer je japanski kuhar Taka Sakaeda priskočio u pomoć. Kuhar Taka Sakaeda, predstavljen na poznatom YouTube kuharskom kanalu “Epicurious”, nedavno je podijelio metodu za postizanje besprijekorno kuhane bijele riže kratkog zrna u udobnosti vlastite kuhinje. Slijedeći njegovu tehniku, možete postići restoranske rezultate bez muke s cijeđenjem riže, piše Indeks.
1. Priprema riže i čišćenje Za početak pripreme riže, Taka Sakaeda pažljivo mjeri i čisti zrna. Koristeći dvije čaše bijele riže kratkog zrna, marljivo ih pere hladnom vodom, osiguravajući eliminaciju bilo kakvog viška škroba.
Ovaj kritični korak je imperativ kako bi se spriječilo da riža poprimi gumenastu teksturu kada se kuha. Kako bi se postigao savršen rezultat, postupak ispiranja se ponavlja više puta dok voda ne postane kristalno čista. Ključan korak, kako naglašava japanski kuhar, je promptno izbacivanje vode bogate škrobom nakon početnog ispiranja kako bi se spriječila njezina ponovna apsorpcija u riži.
Nakon toga, riža se ostavi da se ocijedi pet minuta, osiguravajući ujednačenu razinu vlage u cijeloj posudi. Kuharima početnicima Sakaeda preporučuje eksperimentiranje s kuhanjem riže koristeći jednu marku i sortu riže. Održavanjem svih ostalih čimbenika konstantnim i samo podešavanjem količine vode, može se steći dublje razumijevanje o tome kako voda utječe na proces kuhanja i na kraju postići željeni rezultat.
Postupak pripreme riže Za početak procesa, Sakaeda uzima dvije čaše suhe riže i ravnomjerno ih raspoređuje u lonac, naglašavajući ključnu prirodu ovog koraka. Zatim nastavlja s dodavanjem vode s velikom pažnjom. Za one koji tek počinju kuhati rižu, Sakaeda preporučuje omjer od otprilike 1 dijela riže na 1,2 dijela vode. Međutim, naglašava da taj omjer može varirati ovisno o količini riže koja se kuha.
Na primjer, manje količine riže zahtijevaju malo veći sadržaj vode, dok veće količine obično imaju omjer bliži 1 dijelu riže i 1 dijelu vode. Za ovu ilustraciju, on kombinira dvije šalice suhe riže s dvije šalice i jednom četvrtinom šalice vode. Ključno je naglasiti da se njegova tehnika fokusira na očuvanje škroba u riži, a ne u vodi. Stoga je neophodno suzdržati se od miješanja riže nakon dodavanja vode.
Sakaeda započinje proces dodavanjem vode i trenutnim stavljanjem lonca na jaku vatru, s ciljem da brzo prokuha. Kad voda dosegne točku vrenja, poklopi lonac, smanji vatru i pusti rižu da se kuha sljedećih 18 minuta. Tijekom tog trajanja, naglašava važnost suzdržavanja od podizanja poklopca, jer bi to izazvalo izlazak pare, ključne za postizanje ravnomjerno kuhane riže. Važnost održavanja pare u loncu kako bi se osigurala besprijekorno kuhana riža naglašava Sakaeda, koji više puta naglašava “ne podižite poklopac! 3. Ostavite rižu da se odmori Nakon 18 minuta kuhanja, Sakaeda poduzima preventivni korak i gasi izvor topline, ali se suzdržava od otkrivanja lonca. Naime, nakon gašenja plamena potrebno je čekati dodatnih 10 minuta.
Sakaeda pojašnjava da ovaj interval dopušta da zaostala toplina i para u loncu doprinesu ravnomjernom kuhanju riže. Nakon što je riža ostavljena da nesmetano odstoji 10 minuta, on otkriva lonac, otkrivajući plodove svog rada. Čeka ga ugodan prizor dok gleda u površinu riže, na kojoj se može razaznati svako pojedino zrno. S delikatnim pokretom miješanja, on opaža da zrna održavaju skladnu koheziju, postižući savršenu ravnotežu između ljepljivosti i razdvajanja. Kako bi osigurao ravnomjernu raspodjelu vlage, osobito na tipično suhom dnu lonca, Sakaeda nježno miješa rižu. Nakon toga vraća poklopac kako bi ravnomjerno raspršio vlagu.
Nakon dodatnih pet minuta da se slegne, riža postaje potpuno spremna za konzumaciju. Sakaeda, vješta kuharica, predstavlja ga kao izvrsnu pratnju, elegantno ga slažući u malu posudu. S iščekivanjem, kuhar se prepušta zalogaju pomno kuhane riže, izražavajući istinski entuzijazam zbog njezine besprijekorne prezentacije – svako pojedino zrno je jasno uočljivo, ima poželjnu teksturu koja postiže savršenu ravnotežu između čvrstoće i nježnosti. Ishod je besprijekorna porcija pahuljaste riže. Prema Sakaedi, umjetnost kuhanja riže je kontinuirano obrazovno putovanje. Potiče kuhare da ostanu otporni ako njihovi početni pokušaji ne daju besprijekorne rezultate. Sakaeda naglašava da čak i iskusnim profesionalcima mogu biti potrebne brojne iteracije, u rasponu od 10 do 20, kako bi svladali umijeće kuhanja riže.