Prije iščekivanog povratka na muzičku scenu poznati mladi pevač Milan Stanković se namjerno odlučio za boravak na Svetoj gori. Trenutno se Milan Stanković nastanio u Hilandaru, gde je našao utehu i spokoj. Kako prenosi Kurir, Milan Stanković se aktivno bavi fizički napornim poslovima dok boravi u Hilandaru.
Njegova predanost redovničkim propisima nadilazi puko pridržavanje. Milan je dodijeljen u prostoriju zvanu “mula”, koja je u početku bila određena kao štala za samostanske magarce. Trenutno je ovaj prostor lijepo renoviran i može primiti do 40 osoba koje posjećuju samostan. Po dolasku u samostan, Stanković, kao i svi drugi hodočasnici, dobiva posebnu dužnost poznatu kao privilegij pomazanja unutar crkve. Kao rezultat toga, pojedinci preuzimaju različite odgovornosti, uključujući pripremu obroka, pomoć u blagovaonici, čišćenje soba i održavanje dvorišta.
Tijekom ovog posebnog posjeta, Milanu, službeniku, povjerena je odgovornost da pomogne u naporima obnove samostana, koji je pretrpio ozbiljnu štetu u velikom požaru 2004. godine. Poznata pjevačka senzacija svaki dan marljivo održava monaške tradicije samostana uz ispunjavanje svojih fizičkih obaveza. Ustaje rano u dva sata ujutro, prisustvuje crkvenim službama i molitvama koje se protežu do zajedničkog doručka u sedam sati.
Tek nakon ovog zajedničkog objeda on započinje svoje dodijeljene dužnosti, marljivo radeći do večernje službe u 17 sati, nakon koje slijedi jednostavna večera. Tijekom dana Milan zna pronaći kratkotrajne trenutke predaha, često utjehu tražeći uz more. Ondje ili pronalazi utjehu u miru ili se upušta u značajne razgovore s kolegama redovnicima i poklonicima koji hodaju istim putem. Naime, pjevač je prije dvije godine boravio na Svetoj gori, posvetivši se spravljanju ljekovitih melema za osobe koje se bore s teškim bolestima, među kojima je i njegova vlastita majka.
- Svrha samostana, kao i nauka svetih otaca, je da nas vodi i podupire na našem putu da postanemo istinski kršćani, što predstavlja najuzvišeniju i najvrjedniju težnju. Pravo kršćanstvo nadilazi vremenska ograničenja i vodi do vječnog blaženstva nakon što naše zemaljsko postojanje završi. No, ključno je shvatiti da biti pravoslavac podrazumijeva više od uživanja u gozbama i ljevanicama tijekom blagdana ili pukog isticanja krunice na retrovizoru automobila, kako je Milan naglasio u izjavi za medije.
BONUS TEKST :
Put prema digitalnom učenju popločan je transformacijom obrazovanja koju je donio tehnološki napredak. Utjecaj tehnološkog napretka u našem modernom dobu proteže se na različite aspekte naših života, uključujući i područje obrazovanja.
Digitalne tehnologije revolucionirale su način na koji stječemo znanje, prenosimo učenja i sudjelujemo u procesu učenja. Ovaj rad ima za cilj proniknuti u transformativne učinke tehnološkog napretka na obrazovni sustav, kao i nove izglede koje on donosi za obrazovni razvoj.
Napredak tehnologije doveo je do značajne transformacije učionica kroz proces digitalizacije. Konvencionalne učionice, koje karakteriziraju ploče i stolice, postupno se zamjenjuju modernim digitalnim učionicama koje imaju interaktivne ploče, računala i pametne uređaje.
Kao rezultat toga, edukatori sada imaju mogućnost korištenja širokog spektra digitalnih alata, interaktivnih aplikacija i multimedijskih sadržaja kako bi angažirali učenike i prezentirali materijal na zanimljiv i dinamičan način. Pojava interneta utrla je put porastu e-učenja i dostupnosti masovno otvorenih online tečajeva (MOOC), koji su omogućili globalni pristup obrazovnim resursima.
Uz e-učenje, studenti imaju pogodnost pristupa raznim tečajevima, lekcijama i materijalima kada im odgovara i s bilo koje lokacije. Istaknute MOOC platforme kao što su Coursera, edX i Udemy nude širok raspon tečajeva koji obuhvaćaju različita područja, obuhvaćajući sve od programiranja i inženjerstva do umjetnosti i humanističkih znanosti. Digitalizacija obrazovanja sa sobom donosi uzbudljivu priliku personaliziranog učenja. Zahvaljujući napretku u prilagodljivim obrazovnim tehnologijama, sada je moguće prilagoditi nastavni materijal i tempo učenja kako bi odgovarao jedinstvenim potrebama i sposobnostima svakog učenika.
Ovaj personalizirani pristup potiče dublje razumijevanje gradiva i olakšava učinkovitije učenje, što u konačnici dovodi do poboljšanih akademskih rezultata. Napredak u virtualnoj stvarnosti (VR) i proširenoj stvarnosti (AR) revolucionarizira područje obrazovanja, predstavljajući uzbudljive izglede. Učenici sada imaju mogućnost baviti se zamršenim idejama kroz interaktivne i impresivne VR simulacije. Dodatno, AR tehnologije omogućuju razvoj poboljšanih iskustava u učionici. Ova promjena u metodologijama učenja osnažuje učenike ne samo da upijaju znanje, već i da aktivno sudjeluju u stvaranju, istraživanju i stjecanju znanja na potpuno nov način. Digitalno obrazovanje donosi brojne prednosti, ali nije bez izazova.
Najveći izazov leži u osiguravanju jednakog pristupa tehnologiji, posebno u ruralnim i nerazvijenim regijama. Nejednak pristup tehnologiji može spriječiti učenje i spriječiti određene učenike da u potpunosti prihvate prednosti digitalnog obrazovanja. Nadalje, postoji ispitivanje dugoročne održivosti tehnoloških rješenja i stalne potrebe za obukom nastavnika. Integracija digitalnih tehnologija zahtijeva izmjene nastavnog plana i programa, kao i prilagodbe nastavnih tehnika i pristupa. Kako bi se osigurala vješta upotreba digitalnih alata u obrazovnom okruženju, nužno je ponuditi pomoć i obuku učiteljima. Zaključak Pojava digitalnog obrazovanja donosi značajne transformacije i otkriva nove putove za rast i obogaćivanje. Korištenjem digitalnih tehnologija učenicima se osiguravaju sredstva za stjecanje obrazovanja.