Oglasi - Advertisement

Ne može se precijeniti važnost pridavanja odgovarajuće pažnje dobrobiti naše štitnjače. Ne smijemo podcijeniti njegov značaj. Proizvodnja esencijalnih hormona štitnjače igra ključnu ulogu u održavanju cjelokupnog zdravlja našeg tijela.

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

Dostupni su posebni lijekovi koji su posebno formulirani za liječenje bolesti povezanih sa štitnjačom. Kada štitnjača doživi hipofunkciju, to ukazuje na smanjenje sinteze hormona. Simptomi koji se mogu manifestirati uključuju kontinuirani osjećaj hladnoće popraćen dugotrajnom boli u ruci.

Osim toga, može doći do zatvora. U slučajevima kada su prisutni simptomi slabog rada štitnjače, kao što su usporen rad srca, suha kosa i debljanje, ovaj lijek može pomoći u ponovnom uspostavljanju pravilnog rada štitnjače. Sastojci: Za dobivanje jednog kilograma meda potrebno je ukupno četrdeset oraha. priprema: Počnite s temeljitim čišćenjem oraha, a zatim nastavite s nekoliko rezova nožem. Uzmite pripremljene orašaste plodove i stavite ih u staklenku, ulijevajući med oprezno kako biste zadržali njegove korisne kvalitete, koristeći plastičnu žlicu. Ostavite staklenku da upija sunčeve zrake 40 dana. Nakon što prođe predviđeno vrijeme, odvojite tekućinu od krutine tako da je procijedite i prebacite u drugu posudu. Za prevenciju nastanka gušavosti neophodno je dnevno piti 2 dl ovog napitka.

Osim toga, ključno je održavati adekvatan unos joda. Igrajući ključnu ulogu u regulaciji tjelesnog metabolizma i pomaganju u rastu i razvoju, štitnjača je značajna endokrina žlijezda koja se nalazi na prednjem dijelu dušnika. Nalik leptiru, sastoji se od dva režnja koja su međusobno povezana tankim dijelom koji se naziva prevlaka. Ispitivanje strukture i funkcije ljudskog tijela obuhvaća proučavanje ove vitalne žlijezde. Štitnjača se nalazi ispred i s obje strane dušnika. Njegov anatomski sastav čine dva režnja, jedan na desnoj i jedan na lijevoj strani, povezani istmusom.

Njegova primarna funkcija je održavanje metaboličke ravnoteže putem izlučivanja dvaju ključnih hormona: tiroksina (T4) i trijodtironina (T3). Nadalje, igra ulogu u proizvodnji kalcitonina, hormona koji pomaže u regulaciji razine kalcija u krvi. Tiroksin (T4), hormon odgovoran za regulaciju štitnjače, služi kao glavni hormon koji proizvodi štitnjača i djeluje kao prekursor snažnijem hormonu T3. T3, koji se također naziva trijodtironin, igra ključnu ulogu u brojnim fiziološkim funkcijama. Unatoč nižoj koncentraciji u krvi, ovaj hormon ima snažniji oblik i ima značajan utjecaj na tjelesna tkiva. Regulacija razine kalcija u krvotoku postiže se smanjenjem aktivnosti osteoklasta, stanica odgovornih za razgradnju kostiju, pomoću kalcitonina.

Ovaj hormon djeluje tako da učinkovito smanjuje koncentraciju kalcija. Radom štitnjače upravlja složena međuigra između hipotalamusa, hipofize i same štitnjače. Hipotalamus inicira ovaj proces otpuštanjem hormona koji oslobađa tireotropin (TRH), koji zatim stimulira hipofizu. Štitnjača je potaknuta na proizvodnju T3 i T4 lučenjem hormona koji stimulira štitnjaču (TSH) iz hipofize. Ovaj proces je reguliran petljom negativne povratne sprege, gdje visoke razine T3 i T4 inhibiraju oslobađanje TRH i TSH.

  • Tijelo se oslanja na ovaj mehanizam kako bi održalo razinu hormona štitnjače u ravnoteži. Hipotireoza, koja može biti uzrokovana čimbenicima poput Hashimotovog tireoiditisa, autoimunog stanja, nedostatka joda, specifičnih lijekova ili kirurškog uklanjanja štitnjače, manifestira se različitim simptomima.

Ti simptomi često uključuju umor, debljanje, depresiju, osjetljivost na hladnoću, suhu kožu, zatvor i smanjenu koncentraciju. Predloženi tijek djelovanja za rješavanje ove određene bolesti uključuje korištenje hormonske nadomjesne terapije, posebno levotiroksina. Hipertireoza, stanje koje može nastati iz različitih uzroka kao što su Gravesova bolest, nodularna struma i tireoiditis, manifestira se nizom uobičajenih pokazatelja kao što su gubitak težine, pojačana tjeskoba, ubrzan rad srca, obilno znojenje, drhtanje, nesanica i povećana želja za hranom.

  • Postoji nekoliko dostupnih opcija liječenja za čvorove i tumore, kao što su lijekovi protiv štitnjače, radioaktivni jod ili kirurško uklanjanje štitnjače. Važno je napomenuti da je većina čvorova štitnjače benigna i ne pokazuje nikakve simptome. Nasuprot tome, rak štitnjače je relativno rijedak i obično ima pozitivnu prognozu kada se rano dijagnosticira. Upalni proces koji zahvaća štitnjaču definira Hashimotov tireoiditis, medicinsko stanje. Temeljni uzrok ovog stanja je autoimuni poremećaj u kojem imunološki sustav specifično napada štitnjaču. Simptomi ovog stanja mogu nalikovati onima hipotireoze, ali također postoji mogućnost povećanja štitnjače, što se obično naziva gušavost. Gravesova bolest, s druge strane, zasebno je medicinsko stanje koje utječe na štitnjaču.
Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here