Oglasi - Advertisement

Većina pojedinaca sklona je zanemariti važnost pupka. Ipak, medicinski stručnjaci upozoravaju da promjene na pupku mogu potencijalno predstavljati značajne zdravstvene rizike.

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

Iako pupak nema nikakvu svrhu nakon rođenja, vrijedi napomenuti da čak i suptilne promjene u njegovom izgledu mogu signalizirati potencijalne zdravstvene probleme. Ključno je voditi računa o svim promjenama na pupku koje zahtijevaju vašu pozornost. Britanski liječnik po imenu Dan Baumgart identificirao je pupčanu kilu kao jedan od mogućih uzroka oticanja pupka.

To se događa kada dio crijeva strši kroz pupak. Iako su ove kile obično bezopasne i često se nalaze u dojenčadi, one su također druga najčešća vrsta kila među odraslima. Čimbenici poput prekomjerne težine ili višestruke trudnoće mogu povećati vjerojatnost razvoja pupčane kile kod odraslih.

Iako je liječenje često nepotrebno, kirurško uklanjanje može biti potrebno ako kila uzrokuje bol ili začepljenje crijeva, prenosi Klix.ba. Baumgart je također istaknuo jedinstvenu i rijetku pojavu poznatu kao čvor sestre Mary Joseph, koji je svoje ime dobio po časnoj sestri koja je prva uočila prisutnost kvržice ili mase u blizini pupka kod pacijenata u uznapredovalim stadijima raka.

Ova posebna manifestacija može poslužiti kao pokazatelj da je rak metastazirao. Potencijalna komplikacija koja se može pojaviti poznata je kao caput medusae, ili obično nazivana Meduzina glava.

Ovo se stanje manifestira kao nakupina nabreklih vena koje okružuju pupak, nalik modrici u nijansama crne ili plave kad se promatra izdaleka. Stanje poznato kao glava meduze nije klasificirano kao bolest, iako obično ukazuje na prisutnost ciroze.

  • Ovo stanje ometa nesmetan protok krvi kroz jetrene vene, što dovodi do nakupljanja u portalnoj veni i naknadne drenaže u obližnje vene blizu pupka. Kao rezultat toga, te se krvne žile povećavaju, nalikujući kultnoj glavi Meduze. Redovito pranje pupka ključno je za sprječavanje nastanka infekcija na ovom dijelu tijela.

BONUS ČLANAK :

OVO JESTIVO ULJE JE ČIST OTROV: Nalazi se u svakoj PRODAVNICI i svi se HVATAJU ZA NJEGA, a opasno je kao ĐAVO

Kako biste spriječili pogreške u kuhinji i osigurali da svoje tijelo hranite najfinijim sastojcima, poželjno je temeljito se pripremiti i educirati o odgovarajućim uljima za različite namjene.
Određivanje odgovarajućeg jestivog ulja za određene namjene može biti izazovan zadatak. Donošenje informiranih odluka o tome što je korisno za vašu dobrobit ponekad se može pokazati težim nego što se očekivalo, što dovodi do spoznaje prethodnih zabluda. Kako biste u kuhinji napravili pravi izbor i svoje tijelo nahranili najboljim sastojcima, poželjno je temeljito se pripremiti i upoznati s najprikladnijim uljima za različite namjene.
Kada je riječ o prženju, bitno je koristiti ulja koja sadrže zasićene masne kiseline. Osim toga, točka dimljenja ovih ulja trebala bi prelaziti 200 stupnjeva kako bi se osigurala optimalna otpornost na toplinu. Ako želite pržiti meso i povrće, preporučujemo vam sljedeća ulja. Idealno za kuhanje na višim temperaturama, rafinirano suncokretovo ulje ima visoku točku dimljenja (u rasponu od 210 do 225 stupnjeva) i neutralan okus, osiguravajući ugodno kulinarsko iskustvo.
Sa svojim obiljem nezasićenih masnih kiselina i temperaturom dimljenja od 220 stupnjeva, repičino ulje pokazalo se izvrsnim izborom za kuhanje raznih proteina, povrća i plodova mora. Iako još uvijek zadržava određene zdravstvene prednosti povezane s maslinovim uljem, rafinirano maslinovo ulje ima višu točku dimljenja (220 stupnjeva) u usporedbi s djevičanskim maslinovim uljem (130 do 175 stupnjeva). Ova vrsta ulja sadrži mononezasićene masne kiseline koje mogu smanjiti razinu kolesterola i smanjiti vjerojatnost razvoja srčanih bolesti. Zbog svoje iznimno visoke točke dimljenja od 230 stupnjeva, kokosovo ulje izvrstan je izbor za prženje na visokim temperaturama.
Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here