Internetski portali svakodnevno pružaju vrijedne savjete koji vam mogu uvelike pomoći u održavanju vašeg vrta. Jedan ključni aspekt koji treba uzeti u obzir je velika vjerojatnost da će grabežljivci ciljati na vaše sadnice na početku proljeća.
Stoga je od iznimne važnosti adekvatno se pripremiti unaprijed. Ideja posipanja žlice šećera u dvorištu vjerojatno nije nešto što vam je ikada palo na pamet. Unatoč tome, nakon proučavanja ovih informacija, mogli biste se naći u situaciji da preispitujete svoje stajalište. David Attenborough, poznati britanski prirodoslovac, iznio je nekonvencionalan, ali vrlo vrijedan prijedlog za pojedince zabrinute za očuvanje okoliša. Nepotrebno je reći da bi ovaj cilj trebao biti cilj svakoga od nas.
U današnjem svijetu, većina naše hrane prolazi tretman pesticidima, naglašavajući hitnu potrebu da zaštitimo ono malo ostataka prirode. Pčele, ključne za oprašivanje, odgovorne su za prehranu do 90 posto globalne populacije, igrajući ključnu ulogu u proizvodnji jedne trećine hrane koju konzumiramo. Kako biste podržali ove bitne oprašivače i osigurali njihov siguran povratak u svoje košnice, David preporučuje da ostavite žlicu šećera u svom dvorištu.
Iznenađujuće, pčele često postaju umorne i bore se da pronađu put kući nakon prevaljivanja velikih udaljenosti, kako izvještava 24 sedam. Osiguravajući im izvor energije, mogu se napuniti i uspješno prebroditi svoj put do svojih košnica. Odsutnost pčela iz našeg ekosustava imala bi katastrofalne posljedice, a naša upotreba pesticida nedvojbeno pridonosi ovom problemu.
No, nisu samo ljudi odgovorni za ugroženost pčela; urbanizacija i klimatske promjene također igraju značajnu ulogu u padu njihove populacije. Prema riječima Attenborooa, nepostojanje pčela na našem planetu ostavilo bi čovječanstvu samo četiri godine postojanja. Kako biste se zaštitili od potencijalne devastacije pčela i osigurali njihovu povremenu prisutnost u vašem vrtu, ključno je pomiješati jednake količine šećera i vode i postaviti na vidljivo mjesto.
Davanjem ovog pripravka, pčele će obnoviti svoju razinu hidratacije i steći vitalnu energiju potrebnu za nastavak svog ključnog rada, što je od golemog značaja za našu ukupnu dobrobit. Dodatni tekst: Dodatni sadržaj: Proljeće je pogodno vrijeme za početak procesa sadnje i okopavanja, čak i prije nego što se snijeg potpuno otopi. Kako dolaze ljetni mjeseci, vrtlari posvećuju svoje vrijeme njegovanju svojih biljaka, osiguravajući im dovoljno vode i uklanjanju dosadnog korova.
Dolaskom jeseni postaje povoljan period za sadnju raznog drveća, grmlja, gomolja i pažljivo biranih trajnica. Prije nego što nastavimo, ključno je utvrditi jasnu definiciju pojma “vrt”. Zamišljate li povrtnjak, vrt s ljekovitim biljem ili vrt ukrašen prekrasnim cvijećem? Ako preferirate cvijeće, biste li se odlučili za jednogodišnje biljke koje zahtijevaju presađivanje svake godine, a koje ipak nude obilje cvata tijekom ljeta? Ili biste se sklonili trajnicama koje imaju kraće razdoblje cvatnje, ali pouzdano cvjetaju iz godine u godinu? Slobodno kombinirajte i uredite svoj vrt kako vama odgovara jer je to vaš osobni prostor.
Međutim, započeti s malim je mudar prijedlog za osiguranje uspjeha. Korisnije je postići pozitivne rezultate s manjim vrtom nego se zatrpati većim. Kada birate mjesto, imajte na umu da većini povrća i cvijeća treba oko šest sati sunčeve svjetlosti dnevno. Promatrajte kretanje sunca tijekom dana u vašem odabranom području, jer može primiti više sunčeve svjetlosti nego što je predviđeno.
Ako vašem prostoru nedostaje dovoljno sunčeve svjetlosti, nemojte očajavati jer postoje mnoge biljke koje mogu uspijevati u sjenovitim uvjetima. Posavjetujte se s karticama s podacima o biljkama i potražite savjet od osoblja vrtnog centra kako biste utvrdili specifične potrebe svake biljke za sunčevom svjetlošću.
Sljedeći korak je očistiti teren. Za pripremu površine za sadnju uklonite sloj zemlje koji je prekriven busenom. Dok je kopanje brža opcija, korištenje novina je praktičnija metoda. Obično pet novinskih listova daje dovoljnu debljinu, ali ako je travnjak prekriven prstenastim šašem ili portugalskom travom, udvostručite broj slojeva.
Zatim nanesite izdašan sloj komposta, otprilike 2 inča (6,7 cm) debljine, ili mješavinu zemlje za posude i gornjeg sloja zemlje, izravno preko novina. Zatim imajte strpljenja otprilike četiri mjeseca, ostavljajući dovoljno vremena da se kompost i papir razgrade. Korak 4 uključuje poboljšanje kvalitete Zemljinih resursa kroz proces njihove obnove. To se može postići korištenjem prirodnih tvari.
Da biste to učinili, obilno nanesite sloj komposta, raspadnutog lišća, osušene pokošene trave ili starog stajnjaka, debljine približno 7,6 cm. Ako odlučite iskopati tlo (kao što je spomenuto u koraku 5), preporučljivo je u njega unijeti organsku tvar. Međutim, ako kopanje nije izvedivo ili ako postoji zabrinutost zbog zbijenog tla koje se ne može kopati, jednostavno ostavite organski materijal na površini.
S vremenom će se postupno integrirati u tlo, obično u roku od nekoliko mjeseci. Odluka hoće li se kopati ili ne stvar je pažljivog razmatranja. Kopanje tla pomaže da se ono rahli, omogućujući korijenju da lakše prodre. Za očuvanje cjelovitosti tla, ključno je suzdržati se od kopanja kada je pretjerano zasićeno ili isušeno.
Kako biste izmjerili sadržaj vlage, procijenite može li se tlo oblikovati u kohezivnu kuglu koja se ne mrvi kada je pustite iz vaše ruke. Kada prozračujete tlo, upotrijebite lopatu ili grablje kako biste nježno obradili dubinu od 20-30 cm dok istovremeno unosite organski materijal naveden u koraku 4. Za parcele namijenjene za povrće ili jednogodišnje biljke, jedan godišnji obrt tla obično je zadovoljavajući, posebno u proljeće prije sadnje. Odaberite vegetaciju koja odgovara vašim osobnim željama.