Oglasi - Advertisement

Nemilosrdna globalna vrućina traje bez prekida. Nedavni podaci Copernicusa, službe za praćenje klime Europske unije, otkrivaju da je svijet dočekao najtopliji travanj u povijesti. Znanstvenici su dokumentirali izvanredan niz od 11 uzastopnih mjeseci s temperaturama koje su širom svijeta prelazile normu.

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

Ova nedavna otkrića potaknula su neke stručnjake na upozorenje da postoji značajna mogućnost da 2024. nadmaši rekordnu toplinu zabilježenu 2023., koja je službeno proglašena najtoplijom godinom u povijesti. Prema Copernicusu, prethodni mjesec je doživio porast temperature od 1,58 stupnjeva Celzijusa u odnosu na prosječni travanj u predindustrijskoj eri, te porast od 0,67 stupnjeva iznad prosječnih travanjskih temperatura zabilježenih između 1991. i 2020. godine.

Učinci klimatskih promjena očitovali su se na snažan način. Azija je iskusila najveći teret ovih utjecaja, s vrućim valovima koji su odnosili živote, zatvaranjem obrazovnih institucija za milijune djece u Bangladešu, poljima riže koja su se smrzavala u Vijetnamu, a pojedincima u Indiji koji su podnosili temperature od čak 43 stupnja Celzijusa kako bi se suzdržali od sudjelovanja u izbori. Već 13. mjesec zaredom temperatura oceana u travnju je postigla novi rekord. Podaci s Copernicusa otkrivaju da je temperatura površine oceana porasla na 21,04 stupnja, što je najviša ikada zabilježena temperatura u travnju. Ovo izvanredno postignuće malo je manje od rekorda svih vremena postavljenog u ožujku. Razaranje morskih sustava doista je zapanjujuće.

Tijekom proljetne sezone dogodio se neviđeni događaj izbjeljivanja koralja, za koji su stručnjaci upozoravali da bi potencijalno mogao biti najteži u povijesti. Trenutačne ekstremne vrućine rezultat su kontinuiranog trenda globalnog zatopljenja, prvenstveno uzrokovanog ljudskim aktivnostima poput izgaranja fosilnih goriva. Dodatno, zagrijavanju dodatno pridonosi fenomen El Niño, prirodni klimatski događaj.

  • Prema Zekeu Hausfatheru, voditelju klimatskih istraživanja na Stripeu i znanstveniku nevladine organizacije Berkeley Earth, nije neočekivano da svijet doživljava rekordne vrućine unatoč slabljenju El Niña. Tipično, u godini koja slijedi nakon vrhunca El Niña dolazi do povišenih temperatura. Iako je u tijeku trend nadmašivanja toplinskih rekorda na mjesečnoj razini, stupanj u kojem su ti rekordi premašeni nije toliko značajan kao što je bio 2023. godine. Hausfather je obavijestio CNN da znanstvenici predviđaju raspon od 0,3 do 0,5 stupnjeva za drugu polovicu 2023. godine, ali postoje puno veća očekivanja u pogledu opsega promjena. Prema njegovoj procjeni postoji 66 posto vjerojatnosti da će 2024. ponijeti titulu najtoplije godine ikada zabilježene, dok je 99 posto vjerojatnosti da će osigurati poziciju druge najtoplije godine.

Prevladavajuća predviđanja sugeriraju da će ova godina premašiti predindustrijske razine za nešto više od 1,5 stupnjeva. Međunarodna zajednica postigla je konsenzus da ograniči porast globalne temperature na najviše 1,5 stupnjeva Celzijusa u odnosu na predindustrijske razine. Važno je napomenuti da se ovaj cilj odnosi na dugoročni trend zagrijavanja tijekom nekoliko desetljeća, a ne na kratkoročne fluktuacije unutar jednog mjeseca ili godine. Međutim, znanstvenici naglašavaju da čak i te privremene povrede služe kao nepobitni i zabrinjavajući pokazatelji nagle i ubrzane promjene naše klime. Nadolazeći mjeseci nose ključ za razotkrivanje misterija jesu li abnormalno povišene temperature zabilježene 2023. bile samo prolazna pojava ili najava novog i ubrzanog trenda zagrijavanja, kao što je sugerirao Hausfather.

Ovo ključno razdoblje pružit će vrijedne uvide znanstvenicima koji žele razumjeti implikacije ovih temperaturnih anomalija. Znanstvenik je naglasio da bi pad globalnih temperatura u sljedeća dva mjeseca dao sigurnost da se klimatske promjene mogu donekle predvidjeti. Međutim, upozorio je da je čak i u tom scenariju svijet još uvijek na putanji prema zagrijavanju od gotovo tri stupnja, što bi rezultiralo katastrofalnim ishodima. Prema Carlu Buontempu, direktoru Copernicusa, iako su prirodni klimatski ciklusi kao što je El Niño privremeni, stalni porast koncentracije stakleničkih plinova uporno će tjerati globalne temperature prema razinama bez presedana.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here