Iako je općepoznato da nije preporučljivo piti kavu ili čaj prije spavanja, postoji poseban napitak koji u još većoj mjeri pogoršava nesanicu. Na zaprepaštenje mnogih, riječ je o mlijeku.
Stoga bi osobe koje su razvile rutinu konzumiranja čaše ohlađenog ili zagrijanog mlijeka prije spavanja, uživanja u žitaricama kao kasnog noćnog međuobroka ili uživanja u napitcima na bazi mlijeka trebale ponovno razmotriti te navike. Osobito ako su imali poteškoća s nesanicom i zbunjeni su što je uzrok.
Dok je opće poznato da kava i čaj sadrže značajne količine kofeina, koji ometa moždane receptore za spavanje, mlijeko, unatoč brojnim zdravstvenim dobrobitima koje proizlaze iz bogatog sadržaja kalcija i vitamina D, može izazvati i štetne učinke.
Tim stručnjaka proveo je istraživanje o utjecaju raznih pića na kvalitetu sna. Kako bi utvrdili koja pića utječu na spavanje više od ostalih, skupini sudionika su dali uređaje za praćenje sna i pet različitih napitaka. Svaki je sudionik svake noći konzumirao drugo piće tijekom pet uzastopnih noći, vodeći evidenciju o kvaliteti sna. Ovu informaciju prenosi Mirror. Nalazi istraživanja pokazuju da je najnepovoljnije ishode imalo mlijeko. Nakon konzumacije mlijeka prije spavanja, sudionici su spavali u prosjeku samo šest sati i 52 minute, što je skoro jedan sat manje od prosjeka. S druge strane, kava je rezultirala smanjenjem trajanja sna za 54 minute.
- Zanimljivo, unatoč povezanosti s nesanicom, čaj je zapravo omogućio značajnu količinu dubokog sna, osiguravajući otprilike sat i 14 minuta, kao i oko sat i pol REM faze. Razlog štetnog učinka mlijeka na san ostaje nejasan. Unatoč tome, John Young, profesor specijaliziran za translacijska klinička i zdravstvena istraživanja na Sveučilištu Teesside, ranije je izjavio da osobe koje su alergične na mlijeko, intolerantne na laktozu ili pate od sindroma iritabilnog crijeva (IBS) mogu imati loš san kao posljedicu konzumiranja mlijeko.
Međutim, napomenuo je da oni koji nemaju zdravstvenih problema povezanih s konzumacijom mlijeka ne bi trebali imati negativne učinke na san. Young je zaključio da na kvalitetu sna uvelike utječu cjelokupna prehrana, razina tjelesne aktivnosti i izlaganje sunčevoj svjetlosti tijekom dana.
Prema istraživanju, osobe koje su prije spavanja konzumirale mlijeko spavale su u prosjeku šest sati i 52 minute, što je gotovo sat vremena manje od prosjeka. S druge strane, kava je rezultirala 54-minutnim kašnjenjem u uspavljivanju.
Unatoč potencijalu ometanja sna, čaj je zapravo pridonio otprilike sat i 14 minuta mirnog dubokog sna i sat i pol REM faze. Točan razlog negativnog utjecaja mlijeka na kvalitetu sna nije eksplicitno naveden, no profesor John Young sa Sveučilišta Teesside, specijaliziran za translacijska klinička i zdravstvena istraživanja, ranije je pojasnio da osobe s alergijama na mlijeko, intolerancijom na laktozu ili sindromom iritabilnog crijeva (IBS) mogu imati loš san kada konzumiraju mlijeko.
S druge strane, naveo je da osobe koje nemaju zdravstvenih problema zbog konzumacije mlijeka neće imati negativne posljedice na svoj san. Young je zaključio da na kvalitetu sna uvelike utječu cjelokupna prehrana, razina tjelesne aktivnosti i količina izloženosti sunčevoj svjetlosti tijekom dana.