Svojstva antialergijskog čaja za jačanje imuniteta, prožetog protuupalnim biljem, mogu se učinkovito boriti protiv specifičnih simptoma alergije. Obrambena reakcija imunološkog sustava na prevladavajuće alergene iz okoliša poput peludi s drveća, cvijeća i trave manifestira se kao alergija.
Alergijski rinitis, poznat i kao peludna groznica, sezonska je alergija koja se obično javlja tijekom proljeća, ljeta i rane jeseni. Suprotno tome, alergije na prašinu, dlaku kućnih ljubimaca i grinje traju tijekom cijele godine. Lako je zamijeniti simptome sezonske alergije s simptomima obične prehlade, no oni su zapravo prilično različiti.
Ovi simptomi, koji mogu uključivati kihanje, curenje ili začepljen nos, umor, suzne oči i svrbež, grlobolju, kašalj i otežano disanje, karakteristični su za peludnu groznicu ili alergijski rinitis. Srećom, dostupni su i lijekovi na recept i lijekovi bez recepta, poput antihistaminika i dekongestiva, koji mogu učinkovito ublažiti ove neugodne simptome.
Uz konvencionalne metode, postoje specifične biljke i čajevi koji posjeduju svojstvena antihistaminska svojstva, uključujući zeleni čaj, eukaliptus, matičnjak, klinčiće i koprivu. Ovi prirodni lijekovi mogu učinkovito ublažiti tipične simptome alergije. U borbi protiv alergija mogu se konzumirati različiti biljni čajevi koji smanjuju upalu, jačaju imunološki sustav i potiču opuštanje dišnih mišića. Čaj prožet ljekovitim biljem može biti brz i učinkovit način za poboljšanje respiratorne funkcije i disanja.
Kopriva, biljka sa značajnim ljekovitim svojstvima, od davnina se koristi u tradicionalnoj narodnoj medicini. Nedavno istraživanje provedeno 2018. pokazalo je njegova snažna protuupalna svojstva, posebno u smanjenju simptoma povezanih s peludnom groznicom. Djelujući na receptore i enzime uključene u alergijske reakcije, čaj od lišća koprive dokazano ublažava uobičajene simptome kao što su kihanje, curenje iz nosa i svrbež očiju. Još jedna moćna opcija je čaj od đumbira, koji je poznat po svojim snažnim antihistaminskim svojstvima.
Konzumacija čaja od đumbira prije spavanja može spriječiti histaminske reakcije. Studija provedena 2010. potvrdila je da prirodni protuupalni spojevi pronađeni u đumbiru mogu učinkovito smanjiti simptome alergije i sinusitisa, očistiti višak sluzi iz pluća i ublažiti upalu nosa. Kako biste osjetili njegove dobrobiti, preporuča se redovito piti čaj od đumbira, 2-3 puta dnevno.
Osim toga, čaj od limunove kore je identificiran kao prirodni lijek za alergije. Studija provedena 2010. godine otkrila je da kore agruma, poput grejpa, limuna, limete i naranče, sadrže visoke razine antioksidansa, posebice vitamina C. Ti antioksidansi jačaju imunološki sustav i djeluju kao prirodni antihistaminici, čineći čaj od limunove kore povoljnim izbor za osobe koje traže olakšanje od alergija.
Pripremite se na guljenje svježih, organskih limuna ili upotrijebite sušene kore citrusa. Uzmite 1-2 žličice limunove korice i stavite je u posudu. Koru prelijte s 2 šalice vruće vode. Pokrijte zdjelu i ostavite da odstoji otprilike 5-10 minuta prije nego što procijedite. Uživajte u okrepljujućem čaju od limuna 2-3 puta tijekom dana.
- Čaj od paprene metvice, znanstveno priznat zbog svojih svojstava ublažavanja respiratornih simptoma, inhibira oslobađanje histamina, upalnog enzima odgovornog za imunološke odgovore na alergene.
Njegove karakteristike hlađenja čine ga posebno korisnim za ublažavanje upale grla tijekom sezonskih alergija. Osvježavajuća aroma djeluje kao dekongestiv, olakšavajući začepljenost nosa. Osim toga, pregled istraživanja iz 2006. otkrio je da čaj od paprene metvice ima antibakterijska i antioksidativna svojstva koja mogu pomoći u liječenju infekcija sinusa.
- Čaj od korijena sladića, koji se dobiva iz Glycyrrhiza glabra, poznat je po svojim antihistaminskim i protuupalnim učincima. Obično se koristi za ublažavanje upale, uključujući simptome povezane s alergijama kao što su curenje nosa i svrbež.
- Zeleni čaj, snažan antioksidans, odličan je izbor u borbi protiv alergija.
- Sa svojim obiljem metiliranih katehina i epigalokatehin galata (EGCG), čaj od kurkume može se pohvaliti snažnim antialergijskim učincima. Ovo piće također je prepuno kvercetina, biljnog spoja koji se bori protiv upala izazvanih alergenima i štiti od imunoloških odgovora uzrokovanih peludom, prašinom i životinjskom dlakom. Sam korijen kurkume posjeduje izvanredna antioksidativna i protuupalna svojstva, što ga čini prirodnim antihistaminikom koji učinkovito odgađa pojavu simptoma sezonske alergije. Redovitom konzumacijom čaja od kurkume, pojedinci mogu osjetiti smanjenu iritaciju i otekline povezane s alergijskim rinitisom.
- Drugi biljni lijek za alergije je čičak (Petasites Hybridus L.), biljka koja uspijeva u vlažnim područjima u blizini rijeka i potoka. Naime, čičak se koristi u liječenju alergija, migrena i problema s nosom. Turska studija o liječenju alergijskog rinitisa ljekovitim biljem iz 2013. otkrila je da je čaj od čička jednako učinkovit kao i antihistaminik feksofenadin u ublažavanju simptoma alergije.
Dodatno, tulsi čaj, poznat i kao sveti bosiljak, nudi adaptogena i imunomodulirajuća svojstva koja pomlađuju dišni sustav i štite tijelo od stresa. Čaj od svetog bosiljka ima antialergijska, antibakterijska i protuupalna svojstva, što ga čini izvrsnom prevencijom i liječenju upale nosne sluznice.