Oglasi - Advertisement

Prisutnost krpelja na koži, posebice u kosi, može dovesti do značajnih komplikacija. Kako bi se spriječili potencijalni problemi, ključno je promptno reagirati i temeljito pregledati sva moguća područja na kojima se ovaj sićušni uljez zakačio nakon susreta u prirodi.

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

Doživljaj značajne nelagode je čest događaj kada se krpelj zakači za naše tijelo. Uklanjanje ovih sićušnih štetnika može biti prilično naporan pothvat. U ovom sveobuhvatnom priručniku predstavit ćemo jednostavan i učinkovit pristup za sigurno vađenje krpelja. Kao što je prethodno navedeno, krpelji predstavljaju značajan problem.

Uklanjanje ih može biti prilično teško, a čak i nakon uklanjanja, još uvijek postoji mogućnost zaostale prisutnosti na tijelu. Od presudne je važnosti ostati oprezan s obzirom na potencijalne opasnosti od dugotrajnih krpelja u ovoj konkretnoj situaciji. Prijenos bolesti ovim parazitima povećava rizik od infekcije, što utječe i na ljude i na životinje. Zbog vlastite sigurnosti, preporučljivo je da se obratite stručnjaku u klinici koji vam može pomoći u vađenju predmeta.

  • Također je od iznimne važnosti obuti prikladnu obuću i suzdržati se od kretanja po šumovitim područjima ili visokoj travi bez odgovarajuće zaštite za stopala. Ako želite učinkovito eliminirati krpelja, preporučeni pristup je da velikodušno pospete sol na područje gdje se nalazi krpelj, a zatim upotrijebite vlažnu vatu. Primjenom ove tehnike krpelj će se prirodno odvojiti unutar otprilike 20 minuta.

Iako je dostupno laboratorijsko testiranje za potvrdu prisutnosti bilo koje pridružene bolesti, preporučljivo je konzultirati se sa zdravstvenim radnicima za pravilno uklanjanje krpelja. Krpeljima je potreban krvni obrok kako bi se olakšao njihov rast i razmnožavanje, što ih čini štetočinama jer prvenstveno ciljaju na životinje, ptice, sisavce, a povremeno i na ljude, kako bi se hranili njihovom krvlju. Ovakvo ponašanje kod hranjenja potencijalno može dovesti do prijenosa bolesti. Na sreću, samo mali postotak krpelja nosi ove uzročnike bolesti. Ovi paučnjaci se obično nalaze u nižim slojevima šuma i šikara, uglavnom na lišću, granama i niskom raslinju, a visine im sežu do 1 metra. Vjerojatnost da ćete naići na krpelja raste kada se uronite u prirodno okruženje, osobito među nižim raslinjem. Krpelji pokazuju predvidljiv obrazac ponašanja koji je u skladu s promjenom godišnjih doba, dostižući svoju najveću gustoću populacije u mjesecima travnju, svibnju i lipnju, koji obuhvaćaju prijelaz iz proljeća u rano ljeto.

  • Međutim, ovisno o prevladavajućoj klimi i različitim čimbenicima okoliša, krpelji mogu biti prisutni i u ranu jesen. Oni koji se često bave aktivnostima na otvorenom ili rade u profesijama koje zahtijevaju odlazak u staništa zaražena krpeljima, kao što su šumari, šumarski radnici, vojnici, planinari, lovci, planinari i turisti, suočeni su s povećanim rizikom od susreta s krpeljima. Šumski krpelj (Ixodes ricinus) uvelike je rasprostranjen u kontinentalnom dijelu Hrvatske, dok pseći krpelj (Rhipicephalus sanguineus) predstavlja veću opasnost za jedinke koje borave uz obalu. To je zato što pseći krpelj ima sposobnost prijenosa rikecija, koje su primarni uzročnici mediteranske pjegave groznice. Kada imate posla s ugrizom krpelja, važno je biti oprezan zbog mogućih znakova koji se mogu manifestirati unutar vremenskog okvira od 2 do 30 dana.

Jedan od tih znakova je pojava kružnog ili ovalnog oblika crvenila na koži na mjestu ugriza. To se crvenilo postupno širi i obično premašuje promjer od 5 cm. Traje dosta dugo, ponekad traje nekoliko tjedana, dok se postupno smanjuje u središtu i formira jasnu granicu. Ako primijetite ove primjetne promjene na koži nakon uboda krpelja, nužno je da se odmah posavjetujete sa svojim željenim zdravstvenim radnikom. Kako biste osigurali optimalnu sigurnost tijekom aktivnosti na otvorenom, preporučljivo je nositi odgovarajuću odjeću, uključujući majice dugih rukava, hlače uvučene u čarape i zatvorene cipele. Također, preporuča se izbjegavati nošenje tamne odjeće jer su na takvoj odjeći krpelji manje vidljivi. Štoviše, ključno je izbjegavati tkanine poput vune i flanela jer se krpelji lako mogu zalijepiti za njih.

Kako bi se osigurala najviša razina sigurnosti i spriječili bilo kakvi neželjeni susreti, savjetuje se pridržavati se označenih staza, odupirući se porivu da se krećete kroz gusto lišće ili sjednete na tlo ili grmlje. Osim toga, izbjegavajte odlaganje odjeće na biljke ili zemlju. Kako biste osigurali dodatnu obranu od krpelja, nanesite repelente na izloženu kožu i, ako je potrebno, odjeću. Neophodno je pažljivo slijediti smjernice proizvođača kako bi se osigurala optimalna učinkovitost. Kada ponovno ulazite u ograničeni prostor, važno je pažljivo pregledati i tijelo i odjeću u redu za otkrivanje eventualno prisutnih krpelja. Brzo uklanjanje ovih parazita od najveće je važnosti.

Srećom, obično ima dosta vremena na raspolaganju za obavljanje ovog zadatka, budući da krpelji imaju tendenciju lutati dulje vrijeme (često u trajanju od nekoliko sati) nakon što stignu do domaćina, marljivo tražeći idealno mjesto da se zakvače i počnu gristi.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here