Oglasi - Advertisement

Poznat po svojim izuzetnim antibakterijskim svojstvima, bijeli luk je cijenjen kao vrhunski lijek u borbi protiv celulita. Da biste postigli najbolje moguće rezultate, savjetuje se da unosite tri porcije sirovog bijelog luka dnevno tokom prvih sedmica. Nema potrebe da ga žvaćete; jednostavno ga konzumirajte uz čašu vode ili mlijeka.

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

U borbi protiv celulita, propisan pristup je konzumiranje belog luka u sirovom stanju: tri šoljice dnevno tokom više nedelja. Nema potrebe za žvakanjem; nego se može progutati sa čašom vode ili mlijeka. Opšte je poznato da bijeli luk (Allium sativum) posjeduje izuzetna ljekovita svojstva, što je činjenica koja je poznata još od antike.

Istorijska dokumentacija otkriva da su stari Egipćani tokom izgradnje piramida često davali bijeli luk svojim porobljenim radnicima kao sredstvo za očuvanje njihove vitalnosti.
Crni hljeb, kiselo mlijeko i bijeli luk dugo su bili osnovni sastojci u ishrani stogodišnjaka sa Kavkaza, pružajući im esencijalnu ishranu i ljekovita svojstva.

Ovaj drevni tibetanski lijek, formuliran prije više od 2000 godina, prepoznaje bijeli luk kao vitalni sastojak. Kroz istoriju, u vremenima oskudice, siromaštva i globalnih sukoba, beli luk je ostao pouzdan izvor hrane i moćan lek protiv raznih bolesti.

Drevna japanska mudrost odavno je prepoznala pozitivan uticaj belog luka na beri-beri, činjenicu koju naša tradicionalna medicina veoma ceni. Ova svestrana biljka se često uključuje u razne biljne lijekove i prirodne tretmane, što odražava njenu značajnu ulogu u našoj kulturi. Češnjak je okružen mnoštvom vjerovanja, od kojih jedno sugerira da konzumiranje češanj svakog jutra četrdeset uzastopnih dana daje mogućnost opažanja zvijezda čak i usred bijela dana.

Tokom stoljeća, čovječanstvo je prikupilo bogato znanje o brojnim prednostima bijelog luka, znanje koje moderna medicina danas potvrđuje kroz naučna istraživanja. Apoteke širom svijeta nude niz biljnih lijekova dobivenih od bijelog luka, koji služe kao vrijedni dodaci za liječenje i prevenciju. Sa oko 400 aktivnih komponenti, beli luk je nutricionista, sa esencijalnim vitaminima i mineralima kao što su adenozin, alicin, aminokiseline, biljna vlakna, biljne masti, vitamin A, vitamin B1 i B2, vitamin C, gvožđe, enzimi, eterična ulja, jod, kalijum, kalcijum, selen, sumpor i fosfor.

Alicin, primarni spoj koji se nalazi u bijelom luku, posjeduje izvanredna svojstva u borbi protiv bakterija, virusa, gljivica, parazita i oksidativnog stresa. Međutim, ova izuzetna kombinacija elemenata posjeduje i još jednu zadivljujuću karakteristiku.

Naučno istraživanje je potvrdilo ideju da alicin, komponenta koja se nalazi u bijelom luku, djeluje kao stimulans za poboljšanje protoka krvi u reproduktivnim organima, stvarajući tako afrodizijački efekat. Brojne sveobuhvatne studije temeljito su istražile svojstva bijelog luka i njegovih sastojaka, dosljedno pokazujući njihovu učinkovitost u borbi protiv infekcija uzrokovanih bakterijama i virusima.

Osim toga, naučna istraživanja su potvrdila potencijal bijelog luka kao lijeka protiv raka, posebno u smanjenju vjerovatnoće raka rektuma i bubrega. Sa svojom raznolikom primjenom, bijeli luk služi kao lijek za razne bolesti. Ostaje pitanje: Koje tegobe bijeli luk može ublažiti? Za početak, bijeli luk posjeduje izvanrednu sposobnost regulacije krvnog tlaka i smanjenja razine kolesterola u krvotoku.

Ova izuzetna biljka posjeduje snažna antibiotska svojstva, što je pozicionira kao popularan izbor u borbi protiv prehlade i gripe, kao i preventivnu mjeru protiv ovih bolesti. Redovan unos belog luka ne samo da smanjuje rizik od raka, već i jača imuni sistem i stimuliše proizvodnju antitela u telu. Osim toga, naučna istraživanja potvrđuju njegovu efikasnost u borbi protiv tumorskih ćelija, čineći ga vrijednim prirodnim dodatkom u liječenju raka.

Osim toga, bijeli luk štiti krvne sudove i smanjuje vjerovatnoću srčanog i moždanog udara. Zapanjujuće, bijeli luk ublažava umor, napetost i anksioznost, a istovremeno poboljšava raspoloženje zahvaljujući svom sadržaju selena.

Dosljedna konzumacija bijelog luka značajno smanjuje vjerovatnoću zaraze crijevnim parazitima, čime se uvelike smanjuju šanse za oboljevanje od takvih infekcija. Svježi bijeli luk se pokazao kao efikasan lijek za lambriju, parazitsku infekciju koja pogađa crijeva, u roku od nekoliko dana.

Beli luk ima impresivne sposobnosti u borbi protiv gljivičnih infekcija. Kada se koristi u umjerenim količinama uz hranu koja stvara plinove kao što su pasulj i grašak, bijeli luk može ublažiti nadimanje želuca. Nadalje, bijeli luk služi kao snažan antioksidans, efikasno usporava proces starenja i pruža pouzdanu odbranu od niza kroničnih bolesti, uključujući kataraktu, bronhitis i Parkinsonovu bolest.

Intrigantno otkriće sugerira da bebe obično konzumiraju veće količine mlijeka tokom dojenja kada su njihove majke nedavno konzumirale bijeli luk. Zanimljivo je da to ne dovodi do neželjenih grčeva za bebu.

Ove vrijedne informacije mogu imati koristi od majki s dojenčadima koje imaju smanjen apetit i imaju poteškoća s dojenjem. Kada se suočite sa ranim stadijumima gripa ili prehlade, preporučljivo je da u svoju ishranu unesete jedan ili dva čena belog luka. Ova moćna biljka ima izuzetnu sposobnost da eliminiše bakterije, viruse i gljivice, efikasno zaustavljajući napredovanje bolesti.

Ukoliko bolest postane evidentna, beli luk još jednom pokazuje svoju efikasnost kao vrhunski antibiotik, koji pomaže u procesu iskašljavanja i izbacivanja sluzi. I sirovi i kuhani bijeli luk posjeduju ljekovita svojstva, a ključno je napomenuti da se korištenje svježeg bijelog luka savjetuje u borbi protiv parazita, gljivica, virusa i bakterija. Kada se kuha, bijeli luk daje optimalne rezultate u zaštiti krvnih sudova od srčanog udara i tromboze.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here