Nalazi istraživanja Instituta “Batut” pokazuju da je značajan procenat dece u Srbiji, čak i do 20 odsto, stupio u početnu intimne odnose pre 11. godine života. To je vrlo zabrinjavajuća statistika . Danas ćemo se posvetiti ovoj temi malo dublje.
Istraživanje Instituta “Batut” u Srbiji otkrilo je podatke koji se tiču dece, posebno njihovu sklonost ranom upuštanju u intimne veze, što je razlog za zabrinutost.
Prema nedavnom istraživanju Instituta za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut“, značajan broj mladih ljudi u našem narodu izražava zadovoljstvo svojim životom, dajući prosečnu ocenu 8,3 od 10. Naročito učenici petog razreda osnovne škole pokazuju najviši nivo zadovoljstva životom. Međutim, kako pojedinci stare, prosječna ocjena zadovoljstva životom ima tendenciju pada. Štaviše, studija je otkrila da dječaci obično daju više prosječne ocjene u smislu zadovoljstva životom.
Nakon što su sproveli istragu o pojavi psihosomatskih tegoba u šest mjeseci koji su prethodili njihovom istraživanju, istraživači su došli do zaključka da je gotovo 40 posto učenika iskusilo osjećaj nervoze na sedmičnoj bazi ili češće. Osim toga, trećina učenika je izjavila da se osjeća razdražljivo, dok se petina njih bori sa zaspavanjem i spavanjem.
Prevalencija psihosomatskih problema raste sa godinama, a u svim starosnim grupama, devojčice češće imaju ove probleme u odnosu na dečake, navodi se u izveštaju Politike. Naime, skoro polovina djevojčica i trećina dječaka iz svih starosnih grupa izjavilo je da su najmanje jednom sedmično tokom šest mjeseci prije anketiranja osjećali nervozu. Razdražljivost i negativno raspoloženje prijavila je trećina studentica i 17 posto studenata. Depresiju je iskusila svaka peta djevojčica i svaka deseta učenica. Nadalje, četvrtina djevojčica i petina dječaka imale su poteškoće s nesanicom.
U poređenju sa istraživanjem sprovedenim 2018. godine, primetan porast broja dečaka koji imaju dve ili više psihosomatskih tegoba primećen je u petom razredu osnovne škole, dok je sličan trend zabeležen i kod devojčica u sedmom razredu.
Na upit o učestalosti doživljavanja usamljenosti u protekloj godini, otprilike jedna trećina učenika odgovorila je da se nikada nije susrela s takvim emocijama, dok je 13 posto njih priznalo da se stalno osjećaju usamljeno.
Tokom protekle godine, većina učenika prvog razreda srednjih škola, pretežno djevojčica, ispoljila je osjećaj usamljenosti, dok je veći dio učenika petih razreda osnovnih škola, prvenstveno dječaka, naveo da nikada nije iskusio ovu emociju.
Rano započinjanje seksualne aktivnosti, koje se obično definira kao stupanje u seksualni odnos prije puberteta ili tokom ranih godina srednje škole, nema univerzalno prihvaćenu definiciju. Prema ovoj studiji, većina učenika i učenica (41 posto) u prvoj godini srednje škole prijavila je prvu vezu sa 15 godina. Međutim, zabrinjavajuće je da značajan dio (jedna petina) učenika su doživjeli prvo intimno iskustvo prije 11. godine.
Što se tiče romantične uključenosti učenika u prvoj godini srednje škole, istraživanje je pokazalo da je 17 posto njih izjavilo da su u intimnim odnosima (sa 30 posto dječaka i osam posto djevojčica). Uočeno je da učenici koji rjeđe pohađaju gimnaziju imaju manju vjerovatnoću da dožive intimnu vezu u odnosu na ukupnu populaciju učenika prvog razreda srednje škole.
Uprkos tome što je 64 posto studenata potvrdilo upotrebu kondoma tokom posljednjeg seksualnog susreta, iznenađujuće dvije trećine studentica nije se odlučilo za kontracepcijske pilule.