U našoj zemlji ova zima je zabilježena kao jedna od najtoplijih do sada. Neuobičajeno toplo vrijeme u februaru i početkom marta dovelo je do ranog početka cvjetanja drveća, što je rezultiralo produženom sezonom alergija.
- Klimatske promjene su doprinijele stalnom porastu broja osoba koje imaju probleme povezane s alergijama, jer se trajanje sezone alergija nastavlja produžavati. Neobične temperature, u rasponu od 15 do 20 stepeni Celzijusa u februaru, praćene ljetnim uslovima krajem marta i početkom aprila, izazvale su istovremeno cvjetanje raznih biljnih vrsta.
U našem sadašnjem pejzažu, očigledno je da pojedinci svih uzrasta, uključujući djecu, doživljavaju simptome kao što su kihanje, suzenje očiju i kašalj. Iznenađujuće, mnoge od ovih osoba tvrde da nikada ranije nisu imale alergije i da su zbunjene njihovim iznenadnim početkom. Prema riječima Mirjane Mitrović Josipović, službenice Agencije za zaštitu životne sredine, breza je trenutno u vrhuncu cvatnje, što dovodi do pojačane alergije kod većine pojedinaca. Tokom ovog perioda, dominantan izvor alergena je polen drveća. Razne vrste drveća, kao što su orasi, hrastovi, čempresi, vrbe na Novom Beogradu, platane, topole, ispuštaju polen u vazduh.
- Iako je već prisutno 16 do 17 polenovih zrnaca, drvo breze ima najveći alergenski potencijal. Idealni uslovi za raspršivanje polena nastaju u jutarnjim satima kada duva lagani povjetarac. Pojedinci koji su se identificirali kao alergični tokom ovog perioda mogu osjetiti simptome povezane s polenom breze, ali zbog unakrsnih reakcija, prisustvo polena oraha može pogoršati kliničke manifestacije njihovih alergija. To je pojasnio Mitrović Josipović. Kako bi izbjegli simptome po povratku, pojedincima se savjetuje da se suzdrže od direktnog izlaganja područjima sa drvećem i zelenilom, posebno u ovo doba dana i do kasno popodne.
Alergične osobe su posebno osjetljive na mikroskopske čestice prisutne u ovim sredinama. Simptomi povezani s alergijama:
– kijanje
– Prisustvo svrbeža u nosu praćeno curinjem iz nosa.
– kašalj
– Škripanje u plućima.
– Doživljavanje respiratornih problema
– Osećaj nelagode ili pritiska u predelu grudnog koša se obično naziva bolom u grudima.
Prema rečima dr Zorice Plavšić, alergologa i pulmologa, svrab u očima, nosu i ušima je posledica stalnog širenja polena. Ona je u Novoj Jutri na TV Pink objasnila da su pojedine biljke počele cvjetati ranije nego inače, a vjetar je imao ulogu u širenju polena po cijelom gradu. Prema njenim riječima, agresivnost polena može varirati, a neki su manje potentni i nesposobni da izazovu značajne simptome.
Doktor objašnjava da, iako mnoga voća trenutno u cvatu ne izazivaju alergije, polen breze je snažan alergen. Pored toga, na Novom Beogradu trenutno cveta trava. Doktor ističe važnost postojanja više mernih stanica u Beogradu koje daju informacije o specifičnim vrstama prisutnog polena i njihovoj koncentraciji. Prema riječima ljekara, javor je trenutno u fazi cvjetanja, ali nije poznato da izaziva značajnije alergijske reakcije.
Tokom mjeseca maja sjemenke platana sazrijevaju, a kada čahura dostigne zrelo stanje, ona se rasprsne, što uzrokuje da nealergijske mačke pobjegnu, iako još uvijek mogu nositi alergene i čestice prašine, upozorava ona. Za osobe alergične na biljke Plavšić predlaže preduzimanje mjera predostrožnosti tako što će započeti liječenje određenim lijekovima poznatim kao histamin.
Prema njenom objašnjenju, pojedinci koji koriste ove lekove ne moraju biti uznemireni zbog razvoja zavisnosti ili zavisnosti. Ovi lijekovi ne izazivaju ovisnost i ne akumuliraju se u tijelu; oni se eliminišu u roku od 24 sata. Nažalost, pojedinci koji iskuse alergijske reakcije sada su suočeni s razočaravajućom viješću da je prekasno da prime vakcinu protiv alergije. Doktor tvrdi da uprkos popularnom vjerovanju i pokušajima da se simptomi ublaže lijekovima kao što su ispiranje slanom vodom, stanje nije prolazno i može se čak intenzivirati s godinama, što dovodi do jačih reakcija u budućnosti.
Što se tiče cjepiva protiv alergija, ona objašnjava da se one razlikuju od tradicionalnih cjepiva jer se sastoje od otopine polena posebno prilagođene alergijskoj reakciji pojedinca. Vakcine koje proizvodi naša cijenjena kompanija Torlak su izuzetnog kvaliteta. Ranije su davani injekcijama, sada su dostupni u obliku kapi, što omogućava pacijentima da ih lako uzimaju kod kuće. Doktor ističe važnost redovne upotrebe lijeka kao sredstva pravovremene samozaštite. Kako bi se precizno procijenila težina njihove alergije i identifikovala specifična polen na koju su alergični, ona ističe važnost posjete alergološkom centru radi testiranja i određivanja odgovarajuće vakcine.