Oglasi - Advertisement

Tokom ovog perioda posta, naša pažnja se postepeno pomera ka pravoslavnoj veri, otkrivajući  manje poznate aspekte iz ove vere . Odlazak u  crkvu postalo je trend u današnjem društvu, sa samo djelićem pojedinaca koji je istinski vođen iskrenom predanošću.

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

Prema Sergeju Feizulinu, svešteniku moskovske Trojice-Sergijeve lavre, njegova perspektiva o karakteristikama vrline osobe i postojanju moralno ispravnih pojedinaca unutar i izvan crkve može se sažeti na sljedeći način.

U današnje vrijeme, brojni pojedinci, iako nisu napuštali svoju vjeru ili pobijali postojanje više sile, prestali su sa svojim aktivnim angažmanom u crkvenim nastojanjima. Umjesto toga, oni vjeruju da božansko prisustvo prebiva u njihovim vlastitim dušama i da ga treba tražiti iznutra, a ne unutar granica izgrađene bogomolje.

Za vrijeme mog svećenika izdvaja se posebna uspomena. Bila je jedna žena koja je sama išla u crkvu, učestvovala u ispovijedi i pričešću, dok je njen muž ostao vani, nezainteresovan da joj se pridruži. Dok je stajala u crkvi, osjećajući se rastreseno njegovim prisustvom, predložio sam ideju da ga upoznam. Bio je ljubazan i ljubazan čovjek, ali je čvrsto vjerovao da “Bog prebiva u njegovoj duši”, stoga nije vidio potrebu da ulazi u crkvu. Dok sam se tiho molio, tražeći prave riječi, nadahnulo me je. Pitao sam ga: “Da li i ti doručkuješ u duši?” Ovo neočekivano pitanje ga je uhvatilo nespremnog, i nakon trenutka razmišljanja, odgovorio je, pomalo zbunjen, “Ne.”

Ova jednostavna razmjena potakla ga je da shvati da vjera nije samo apstraktan koncept već nešto što bi trebalo biti utjelovljeno na praktičan način. To bi trebalo biti živo i očigledno u našim postupcima, potvrđujući naša uvjerenja kroz izbore koje donosimo u svakodnevnom životu. Umjesto da samo prisustvujete vjerskim službama, zašto ne biste pokazali svoju vjeru kroz opipljiva djela, kao što je pridržavanje svog moralnog kompasa, nastojanje da se pridržavate etičkih principa i uključivanje u djela dobronamjernosti? Brojni pojedinci daju prednost utjelovljivanju vrlinskih kvaliteta u odnosu na redovno odlazak u crkvu, smatrajući to od većeg značaja.

Pojam dobrote je stvar ličnog tumačenja, jer svaki pojedinac posjeduje urođeni osjećaj za vrlinu. Svaka osoba je božanska kreacija, oličenje savršenstva, stvorena od strane više sile. Bez obzira na nečiju svijest ili namjernu težnju, svaki pojedinac ima sposobnost da se uskladi s božanskim i ogleda sliku svog tvorca. Konačna težnja božanskog je da oponašamo Njegove kvalitete. Stoga se može zaključiti da svaki pojedinac nije samo po sebi dobar, već i izvanredan, koji oličava besprijekornu izvrsnost.

Koncept biti “čovjek reda” i dobra osoba je subjektivan, jer ono što se smatra dobrim za jednog pojedinca možda nije u skladu s istim vrijednostima za drugog.

U domenu profesionalne ekspertize, postoje pojedinci koji se ističu u svojim oblastima, kao što su izuzetni doktori, ali se muče kada su u pitanju lični odnosi, što često postaje teško podnošljivo. Isto tako, ima onih koji pokazuju nepokolebljivu lojalnost i spremnost da se žrtvuju za svoju zemlju, a ipak gaje okrutnost i nemilosrdnost prema svojim protivnicima. Ovo postavlja pitanje: da li se takvi pojedinci mogu smatrati dobrim? I ako jeste, dobro za koga? Crkva, svjesna inherentnih opasnosti povezanih s težnjom za dobrotom, to ne podržava. Samo nastojanje da budemo dobri prema svima nije pravi izraz ljubavi prema čovječanstvu, već prije fasada ugode ljudima i licemjerja. Samo Jevanđelje upozorava na to, kao što upozorava i sam Gospod:

“Teško vama kada svi dobro govore o vama.” Iscrpljujuće i zastrašujuće nastojanje da se prilagodimo očekivanjima drugih kako bi se stvorio povoljan utisak, sam Krist osuđuje kao licemjerje u Evanđelju. Naša svrha seže dalje od puke dobrote; pozvani smo težiti svetosti, standardu koji nas razlikuje u području ljudskog duha. Pascal, poznati filozof i naučnik iz Francuske, predlaže uslovnu klasifikaciju pojedinaca u dvije kategorije: pravednike i grešnike. Prema Pascalu, pravednici su oni koji ponizno priznaju vlastite nesavršenosti, dok su pravi grešnici oni koji sebe lažno doživljavaju kao čestite i besprijekorne. Ove osobe ostaju nesvjesne vlastitih nedostataka i ne prepoznaju ogroman jaz koji ih dijeli od Boga i istinske ljubavi. Ključno je da zadržimo neutaživu čežnju za ljubavlju, uvijek svjesni naše stalne potrebe da joj se približimo.

Prisustvo ljubavi postaje evidentno kako se kontinuirano bavim samorefleksijom, istražujući svaki aspekt života, bilo da se radi o raznim situacijama, interakcijama s drugima ili ličnim i profesionalnim odnosima. U meni postoji stalna čežnja za dubljom vezom. U mislima mi odzvanjaju riječi „Budi sveti kao što sam ja svet“, služeći kao podsjetnik da je vrlinsko dosljedno preispitivati ​​sebe i priznati svoje mane – odsustvo vjere, nade i nesumnjivo ljubavi, kao i nedostatak pobožnosti. i molitvenost. Ovaj fenomen se proteže na sve praktične aktivnosti – u trenutku kada neko traži potvrdu, obuzima se osjećaj samozadovoljstva, guši njihove kreativne impulse i gasi strast koja podstiče njihovo postojanje.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here