Oglasi - Advertisement

Svaki roditelj za svoje dete želi samo najbolje , i nekada zna da u toj meri. Nedavna istraživanja otkrila su korelaciju između intelektualnih sposobnosti djece i njihovog korištenja elektroničkih uređaja. Stručnjaci tvrde da pretjerano uživanje u pametnim telefonima i tabletima tijekom godina formiranja otežava kognitivne sposobnosti, kao i ometa usvajanje jezika i socijalno-emocionalni rast kod djece.

 

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

 

Pravodobnost i inherentna intriga ovog pitanja leže u činjenici da se mlađe generacije sada upoznaju s digitalnim uređajima u ranoj fazi života. Ovo otkriće napravio je tim istraživača sa Sveučilišta Jiao Tong u Šangaju.

Nedavno objavljena u časopisu JAMA Pediatrics, studija je pratila skupinu od 152 djece u razdoblju od šest mjeseci do šest godina. Vrijeme ispred ekrana podijeljeno je u tri različite kategorije.

Smatra se da djeca koja stalno provode otprilike jedan sat dnevno na elektroničkim uređajima do dobi od 6 godina imaju malo vremena pred ekranom.

U svojim ranim godinama posvećivali su minimalno vremena ovoj aktivnosti, ali kako su rasli, postupno su povećavali svoju predanost, na kraju posvećujući joj i do četiri sata dnevno.

Na rast djece od najranije dobi može se značajno utjecati ako provode više od 2 sata dnevno ispred ekrana počevši od dobi od 2 godine.

Istraživači su otkrili da su i skupine kasnog i ranog rasta pokazale lošije kognitivne i socijalno-emocionalne razvojne rezultate kada su bile izložene prekomjernom vremenu pred ekranom, za razliku od njihovih vršnjaka u skupini niske potrošnje.

Uređaji poput tableta i pametnih telefona dolaze s unaprijed određenim postavkama vremena.

 

 

Nakon opsežnog istraživanja, znanstvenici su došli do revolucionarnog otkrića u vezi s korelacijom između dječje upotrebe uređaja i pada njihovih intelektualnih kapaciteta. Obje skupine s visokom potrošnjom uređaja pokazale su zamjetno pogoršanje kognitivnih i intelektualnih sposobnosti. Konkretno, skupina s višim rizikom doživjela je približno 8,23% smanjenje vještina kao što su radna memorija, brzina zaključivanja i verbalno razumijevanje, dok je druga rizična skupina zabilježila pad od oko 6,68%. Ovo otkriće baca svjetlo na štetne učinke prekomjernog vremena provedenog pred ekranom na mentalne sposobnosti djece.

Nadalje, postojala je 2% veća vjerojatnost da će ova djeca doživjeti probleme u ponašanju ili psihološke probleme kao što je poremećaj pažnje i hiperaktivnost. Pojednostavljeno rečeno, nalazi ovog istraživanja pokazuju da i duljina i početak izlaganja ekranu imaju značajnu ulogu u kognitivnom i socio-emocionalnom razvoju djece.

 

Nalazi kineskog istraživanja samo potvrđuju ono što je već utvrđeno u prethodnim studijama. Najnovija studija, koju je provelo Sveučilište u Calgaryju, pokazuje da produljena izloženost digitalnim uređajima i ekranima među djecom postupno narušava njihov društveni razvoj, što rezultira poteškoćama u društvenoj interakciji i fizičkom predstavljanju.

Povećava se vjerojatnost pojave depresije, anksioznosti, hiperaktivnosti, poremećaja socijalnog ponašanja, kao i agresije i ljutnje.

Prema znanstvenicima, djeca imaju potencijal razviti agresivno ili nasilno ponašanje prema drugima kao rezultat opetovanog izlaganja, što je u skladu s načelima teorije socijalnog učenja.
Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here