Oglasi - Advertisement

Srbija i region su duboko uznemireni nestankom dvogodišnje Danke Ilić,  iz Bora. Naime , već tri dana traje besuspešna potraga , a javnost je šokirana činjenicom da devojčica još uvek nije pronađena. Dok zajedno zadržavamo dah, nadajući se pozitivnom rješenju potrage, pojavili su se brojni upiti. Kontroverze su izbile kada je Dankina majka odbila da se podvrgne poligrafskom pregledu jer se trenutno nalazi u drugoj državi.

 

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

Ovom se temom bavio poligraf detektiv Nikola Novak.

Prema riječima vještaka, trudnici koja je u drugom stanju nije moguće izvršiti poligrafsko ispitivanje. To je zbog činjenice da izlaganje trudnice takvom stresu može poremetiti njenu fiziologiju i spriječiti je u normalnim fiziološkim reakcijama. Osim toga, ako je u kasnijim fazama trudnoće, ima dva pulsa, što onemogućuje provođenje valjanog i smislenog testa.

Da bi poligrafski test bio validan, osoba koja se testira mora biti u stanju emocionalne, fizičke i mentalne spremnosti, osiguravajući da se sve reakcije odvijaju u normalnim okolnostima bez ikakvih vanjskih smetnji. Važno je napomenuti da samo poligrafsko testiranje ne može utvrditi krivicu ili nevinost.

Kao sastavna komponenta sveobuhvatne istrage, poligraf poprima dodatnu dimenziju kada su njegovi rezultati usklađeni sa drugim dokazima. Iako možda nema pravnu težinu u našoj jurisdikciji, njegova korisnost u istražnom procesu ne može se podcijeniti. Činjenica da najugroženije agencije za sprovođenje zakona širom sveta koriste ovaj alat dovoljno govori o njegovoj efikasnosti, kako je naglasio Novak.

 

Zakon o policiji Republike Srbije, kako je navedeno u Službenom glasniku Republike Srbije (br. 6/2016, 24/2018 i 87/2018), eksplicitno reguliše dozvoljenost poligrafskog pregleda trudnica.

Član 47. poligrafsko ispitivanje proglašava policijskom merom i radnjom. Zakon o policiji posebno se bavi poligrafskim ispitivanjem u članu 57, prenosi „Paragraf.rs“. U nastavku prenosimo cijeli tekst članka.

Uz dobrovoljni pristanak osobe, policijski službenik može provesti poligrafsko ispitivanje nakon što mu pruži objašnjenje kako uređaj radi i dobije pismenu saglasnost.

Uz pristanak i prisustvo roditelja, staratelja ili punoljetne osobe od povjerenja, maloljetnik ima mogućnost da dobrovoljno učestvuje u poligrafskom ispitivanju.

 

Ako osoba koja je prvobitno dala pismeni pristanak izjavi da je povukla pristanak, policijski službenik će obustaviti provođenje poligrafskog ispitivanja.

Poligrafsko ispitivanje se ne može provesti na ovim osobama.

Osoba koja je pogođens konzumiranjem alkohola, narkotika ili drugih psihoaktivnih supstanci naziva se.

  • Osoba pati od teških srčanih oboljenja ili respiratornih poremećaja.
  • Osoba koja doživljava intenzivno stresno stanje:
  • Osoba koja doživljava efekte sedativa.
  • Osoba koja pokazuje vidljive indikacije mentalne bolesti, privremenog mentalnog poremećaja ili bilo kojeg drugog bolesnog stanja koje ometa pregled.
  • Osoba koja doživljava bolnu fizičku agoniju.
  • U ovu kategoriju su uključene žene koje su trenutno trudne i u procesu porođaja.
  • Osoba koja još nije navršila 14 godina.
Ministar je utvrdio konkretne smjernice za provođenje i primjenu poligrafskog ispitivanja, obezbjeđujući standardizovanu metodologiju.
Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here