Povodom nestanka Danke Ilić (2) kod Bora danas popodne, MUP je reagovao aktiviranjem sistema za pretragu „Pronađi me“, koji je baziran na Amber Alert-u.
U raznim zemljama širom svijeta, postojeći sistem poznat kao Amber Alert daje signal, odnosno “Pronađi me”, kada se prijavi nestanak djeteta. Ovaj sistem je uveden nakon nestanka Amber Hagerman, mlade djevojke koja mu je služila kao imenjakinja.
Možete li dati više konteksta ili informacija o Amber Hagerman?
Amber Hagerman, tipična devetogodišnja djevojčica koja živi u Arlingtonu u Teksasu, imala je normalno djetinjstvo. Uživala je u vožnji bicikla, učestvovala je u izviđačima i živjela sa roditeljima i mlađim bratom. Kao i mnoge devojke koje su odrastale u Americi devedesetih godina prošlog veka, njen život je bio neuobičajen. Međutim, sve se promenilo jednog kobnog zimskog popodneva, prepričava Istorijski zabavnik.
Jednog vedrog zimskog dana, tačnije 13. januara 1996., Amber i njen mlađi brat Riki odlučili su da iskoriste priliku i uživaju u suncu vozeći se biciklima do praznog parkinga prodavnice. Na radost lokalne djece, neko je promišljeno postavio rampe za vožnju biciklom i igru.
Nakon nekog vremena, Ricky je odlučio da ode, a Amber se našla u samoći. Međutim, u samo nekoliko trenutaka, njen svijet se razbio jer je postala žrtva užasne otmice.
Jedini posmatrač incidenta bio je Jim Cavill, 78-godišnji penzionisani automehaničar koji je stanovao u neposrednoj blizini parkinga. Bio je svjedok kako je kamionet, crne ili plave boje, stigao na mjesto događaja. Vozač je nasilno zgrabio djevojčicu i smjestio je u vozilo. Uprkos njenim hrabrim naporima, Amberin vrisak i otpor su se pokazali uzaludni zbog nedostatka fizičke snage.
U roku od nekoliko minuta od Jimmyjevog poziva, policijski tim je brzo stigao na mjesto događaja.
Devojčica je nestala.
Opis koji je Jimmy dao u vezi s otmičarem bio je prilično nejasan, navodeći da je osoba ili bijelac ili Hispanac, star između 25 i 40 godina, prosječne visine i građe. Nažalost, ove informacije nisu pružile veliku pomoć u istrazi. Slučajevi koji su uključivali otmicu djeteta od strane nepoznate osobe već su bili rijetki, a nedostatak značajnih dokaza činio je njihovo rješavanje još težim. Uprkos ovim preprekama, policija je pokrenula opsežnu pretragu u blizini, sa posebnim naglaskom na lociranju crnog ili plavog kamioneta.
U potragu za Amber učestvovalo je preko 50 policajaca i federalnih agenata kojima su se pridružili porodica, komšije i prijatelji u njihovim očajničkim naporima da lociraju djevojku. Kako se potraga intenzivirala, uključila se cijela zajednica, ujedinjena u svojoj odlučnosti da je pronađu.
Nažalost, svi napori su se pokazali uzaludni.
Na manje od 10 kilometara od parkinga gdje je odvedena Amber, prolaznik koji je šetao svog psa pet dana kasnije otkrio je mračno otkriće. Beživotno tijelo djevojčice pronađeno je u potoku koji je prethodnu noć nastao uslijed razjarenog nevremena.
Sa izuzetkom usamljene čarape koja joj je krasila nogu, stajala je potpuno gola. Rezultati autopsije otkrili su da je otmičar uspio da održi Amberin život najmanje 48 sati nakon njene otmice. Prije nego što su joj nemilosrdno prerezali vrat, pretrpjela je brutalne batine i seksualni napad.
Otkriće tijela u Arlingtonu pripisano je uzlaznom valu vode, što je onemogućilo utvrđivanje njegove prethodne lokacije. Nažalost, forenzičari su pružili malo pomoći jer je voda uništila većinu dokaza, ostavljajući detektive u nedostatku tragova.
Čak i sada, misterija oko otmice i ubistva Amber Hagerman ostaje nerazjašnjena.
Tragična priča o Amber Hagerman brzo je postala tema razgovora širom Sjedinjenih Država, brzo se širila poput bijesne vatre. Diane Simon, stanovnica Fort Wortha u Teksasu, naišla je na ovu srceparajuću vijest na televiziji i bila je duboko pogođena njom. Uprkos tome što nije imala nikakve lične veze sa Amber ili njenom porodicom, Diane je, budući da je i sama majka, osećala duboku empatiju prema ožalošćenim roditeljima te devojke.
Njena ideja, koja je na kraju imala dubok uticaj na svet, proizašla je iz njenog kreativnog razmišljanja.
Imajući na umu revolucionarni koncept, Diane je posjetila obližnju radio stanicu. Ona je predložila da, pored uobičajenih prognoza za loše vremenske prilike, mediji treba da prate i slučajeve otmice dece.
Da je vijest o Amberinoj otmici brzo stigla u lokalnu zajednicu, možda je svjedok mogao uočiti vozilo i upozoriti policiju. Da li je to moglo dovesti do otkrića mlade djevojke, žive i zdrave? Potencijal za potpuno izmijenjen ishod leži u području mogućnosti.
Odjednom je ideja zaživjela!
Saradnja između teksaških medija i lokalnih organa za provođenje zakona u stvaranju sistema upozorenja o otmici djece označila je početni korak. Ova inicijativa je dobila na snazi 1996. godine, pošto su različite jurisdikcije širom zemlje slijedile primjer u implementaciji vlastitih sistema javnog obavještavanja. Konačno, kao rezultat toga, uspostavljen je američki nacionalni program za uzbunu od ćilibara.