Hrišćani veruju da je poštovani mučenik Konon Isavrski primio božansku pouku u hrišćanskoj veri i da ga je krstio niko drugi do sam Arhanđel Mihailo, u ime Presvete i Životvorne Trojice. Dalje se vjeruje da je ovo anđeosko biće ostalo uz njega, nevidljivo, sve do njegovog konačnog odlaska.
Tokom svog postojanja, Kononove želje nisu bile fiksirane na materijalne stvari, već na eterično i nebesko. Uprkos porodičnom pritisku da stupi u brak, suptilno je prenio svoje prave namjere na inauguracijskoj večeri svog braka. Postavivši svijeću ispod pogleda sudije, postavio je duboko pitanje svojoj vjerenici: “U vječnoj dihotomiji prosvjetljenja naspram tame, što ima veću vrijednost?” Upuštajući se u raspravu o Hristovoj veri i superiornosti duhovnog života nad fizičkim, uspeo je da nju, kao i njene roditelje, uspešno ubedi da, prema predanju, prigrle veru Hristovu. Konon je odlučio da ostane u društvu svoje nevjeste, ali samo kao brat i sestra. Nakon smrti roditelja, a ubrzo nakon toga i supruge, donio je svjesnu odluku da se odvoji od svjetskih briga i svoje postojanje posveti prakticiranju molitve i posta. Tokom svog postojanja, stekao je reputaciju poštovanog pojedinca traženog za vodstvo i utjehu. Osim toga, historijski izvještaji ga opisuju kao snažnog zagovornika širenja kršćanstva.
Crkveni zapisi dodatno svjedoče o njegovoj sposobnosti da čini izvanredne podvige – usred progona, izdržao je zarobljavanje i mučenje, podnoseći višestruke rane nožem. Zapanjujuće, oboljeli su doživjeli trenutno izlječenje nakon kontakta s njegovom krvlju, kako dokumentuje Dnevno. U svom rodnom mestu upokojio se sveti mučenik Konon Isavrski tokom 2. veka. Srpska pravoslavna crkva obeležava ovaj događaj 5. marta po crkvenom kalendaru, a 18. marta po gregorijanskom kalendaru. Prema drevnim vjerovanjima, sveti Konon je cijelo vrijeme svog postojanja bio pod stalnom zaštitom i budnošću Arhanđela Mihaila. Slično se kaže da ovaj svetac služi kao čuvar i branilac onima koji imaju nepokolebljivu vjeru. Djelujući kao prisustvo vodilja, nudi pomoć pojedincima koji traže njegovu pomoć na svom putu kroz život. Gospode, molimo te da nam udijeliš zagovor tvoga mučenika Konona, koji je u svom hrabrom trpljenju dobio vječnu krunu. Uz vašu božansku pomoć, on je trijumfovao nad svojim tlačiteljima i pobedio slabašnu aroganciju demona. Neka se naše duše spasu njegovim usrdnim molitvama. Period uskršnjeg posta počinje 18. marta i traje do 4. maja. 5. maja se pristalice pravoslavne hrišćanske vere obeležavaju Uskrs, najznačajniji i najstariji praznik u hrišćanstvu, koji služi kao sećanje na Hristov trijumf nad smrću. i grijeh kroz njegovo vaskrsenje. Ova značajna prilika prati period poznato kao Veliki Uskrs, Uskrs ili Časni post. U jutarnjem programu na Prvoj, otac Arsenije Arsenijević, starešina Vaznesenske crkve u Beogradu, govorio je o propisima i pravoj suštini posta.
Otac Arsenije je dao dodatno objašnjenje na tvrdnje vjerskog analitičara koji se protivio gledanju TV emisija tokom posta, navodeći da post služi kao vid treninga i duše i tijela, slično kao i fitnes režim sportiste. Jesu li oni jedini? Kada govorimo o postu, često pomislimo na uzdržavanje od hrane i pića. Međutim, ono što je zaista važno je korištenje posta kao katalizatora za duhovni rast. Baš kao što sportista treba da trenira da bi pokazao svoje veštine, post nas priprema za dublju vezu sa Bogom. To uključuje odricanje od svjetovnih smetnji i fokusiranje naših misli na božansko. Neprestano bombardiranje informacijama, bilo da se radi o TV emisijama, sportskim događajima ili drugim oblicima zabave, može nas opterećivati.
Možda nije popularno reći ovo u informativnom programu, ali za pojedince je od suštinskog značaja da pronađu trenutke mira, saberu svoje misli, uključe se u molitvu, čitaju duhovnu literaturu, prisustvuju vjerskim službama i pričešćuju se. Tek tada mogu istinski iskusiti transformativnu moć duhovnog života. Tokom početnih faza posta, pojedinci mogu osjetiti osjećaj nervoze i nemira zbog odsustva poznate hrane. Otac Arsenije uvjerava da takvi oblici stresa nisu neuobičajeni, čak i izvan konteksta posta.