Poznati gastroenterolog iz Srbije nedavno je otkrio i na taj način rasvetlio je uobičajene zablude koje većina ljudi koristi , a riječ je o konzumiranja tople vode sa limunom i umesto toga nudi tri alternativne preporuke za početak dana: med, rakiju i tursku kafu.
Gastroenterolog prof. dr Vojislav Perišić napravio je značajno otkriće u vezi sa zabludom oko tople vode sa limunom i pruža tri osnovna jutarnja rituala – med, rakiju i tursku kafu. Konzumacija tople vode s limunom bila je tema debate, a neki stručnjaci zagovaraju njenu konzumaciju ujutro na prazan želudac, dok drugi tvrde da nema značajnih zdravstvenih koristi, bez obzira da li je voda hladna ili topla.
Neki pojedinci su išli čak i do izvođenja vlastitih eksperimenata, radoznali da svjedoče o efektima određenih promjena, kao što je konzumiranje tople vode natopljene limunom, u periodu od sedam dana.
Prof. dr Vojislav Perišić postavio je pitanje istine o uticaju tople vode sa limunom na organizam.
Mondo je razbio uobičajeno vjerovanje mnogih i otkrio razloge za svakodnevni ritual u njegovom selu: konzumiranje kašike meda, čaše rakije i turske kafe. Pojasnio je da nam topla voda s limunom donosi zadovoljstvo.
Prema rečima dr Voje, konzumacija tople vode sa limunom može da obezbedi privremeno oslobađanje od gladi proširenjem stomaka. Kao predani student, temeljno sam proučio ispit, pokrivajući svaku stranicu. Limunov sok sadrži slabu limunsku kiselinu, koja ima sposobnost da inhibira disocijaciju jakih kiselina. Kada se limunov sok doda vodi, limunska kiselina, kao slaba kiselina, potiskuje proizvodnju hlorovodonične kiseline, jake kiseline, u želucu. Zato nam je piti vodu s limunom ugodnije.
Jutarnji obrok u mom selu obično počinje na ovaj način.
Dr. Perišić je podijelio tradiciju doručka iz svog sela koji je uključivao jedinstvenu kombinaciju meda, rakije i toskanske kafe. Svrha ove izmišljotine bila je poboljšati moždanu aktivnost, poboljšati mentalnu jasnoću i podići raspoloženje. Prema riječima dr. Perišića, njegov djed se redovno upuštao u ovaj jutarnji ritual.
Dr Voja, koji se nekada bavio industrijom meda, ispričao je fascinantnu priču pre nego što se upustio u dobrobiti meda. Tokom svog mandata kao predsednik bolničke komisije u Srbiji, imao je priliku da se uveri u izuzetno umeće renomiranog hirurga doktora Ocokovića. U čačanskoj bolnici dr Ocoković je dr Voji pokazao izuzetan slučaj – ženu sa značajnom ranom u ranoj fazi zarastanja. Dok je medicinska sestra pažljivo odmotavala zavoje, dr Ocoković je objasnio da med ima i antiinfektivna i antiinflamatorna svojstva. Ovaj incident je poslužio kao katalizator da dr Voja istakne zdravstvene prednosti meda.