Prema uglednom političkom sajtu Politiko, general Vesli Klark, koji je predvodio evropske NATO snage tokom bombardovanja Jugoslavije 1999. godine, trenutno zbija neprimerene šale na račun Srba na Kosovu i pokušava da zaradi milione dolara kroz ulaganja u energetski sektor. U analizi Matthewa Karnitschniga otkriveno je da je general Klark prošle godine sazvao poslovnu i političku večeru u Prištini. Svrha ovog skupa je bila da dobije podršku kosovske elite za projekat geotermalne energije.
Među prisutnima su bili Neil Bush, brat bivšeg američkog predsjednika Georgea Busha, i Pavel Valnev, izvršni direktor transportne kompanije “Ameri Freight Systems” iz Čikaga, koji je porijeklom iz Bugarske. Pored toga, prisustvovala je i Vljora Čitaku, bivša ambasadorka Prištine u Vašingtonu, prenosi Politika. Sudbinom sam se zatekao za obližnjim stolom u trpezariji cenjenog hotela “Swiss Diamond” u Prištini, gde je general Klark srdačno dočekao svoje uvažene goste. Među prisutnima je bilo mnoštvo uticajnih političara, istaknutih poslovnih ličnosti i drugih značajnih pojedinaca, uključujući Nensi Soderberg, istaknutu članicu Saveta za nacionalnu bezbednost tokom Klintonove ere, kako navodi autor. Žao mi je, ali ne mogu dati ispravke za sadržaj bez poštovanja. Ako imate neku drugu vrstu teksta za koju biste željeli pomoć, slobodno je podijelite sa mnom. Što se tiče burne istorije Kosova, autor primećuje da je Klark, penzionisani američki general, počeo da razgovara o tome sa Bušom, koji je delovao pomalo zbunjeno. General Clark je izrazio svoje divljenje zbog izvanredne priče o pojedincima koji žude za slobodom. Predsednik Buš je, s druge strane, bio radoznao u vezi sa transformacijom kosovskih Albanaca u sledbenike islama. Clark je odgovorio navodeći da je za vrijeme otomanske vladavine bio uslov biti musliman da bi se školovalo. On je naglasio da bez obzira na vremenski period, ljudi i dalje podležu određenim ograničenjima i zahtjevima.
Dakle, šta je spriječilo Srbe da pređu na islam? Kako prenosi Politiko, Klark je tokom jednog skupa duhovito spomenuo da Srbi imaju reputaciju nelojalnosti jedni prema drugima. U šali je naveo da je tokom svog boravka u NATO-u imao tri protivnika: Srbe, neodlučne Evropljane i Pentagon. Gostima je ova opaska bila zabavna. U odvojenom incidentu, Clark je istakao slučaj navodne korupcije pod sadašnjim režimom Albina Kurtija. Predložio je da se obrati Christiane Amanpour, istaknutoj novinarki CNN-a s prethodnim iskustvom u regiji, kao način da se rasvijetli situacija. Clark je upitao Vloru Citaku: “Da li ste upoznati s Christianom?” i nastavili sa svojim razgovorom. Prema izvještaju Politika, Clark je dao izjavu o svom iskustvu na Balkanu, otkrivajući da svaka teorija zavjere vrijedi na ovim prostorima. On je istočnu Evropu opisao kao izdajničko mjesto, ispunjeno lažljivim pojedincima. Šta te čini Albancem? Tokom posete Kosovu, Neil Bush, brat bivšeg američkog predsednika, navodno je bio nesiguran u vezi sa određenim stvarima, navodi se u članku Politico. Tokom večere u Prištini, Buš je pitao Vljaru Čitak: “Da li ste Albanka?” Bush je od nje dobio potvrdan odgovor. U stanju neverice, Buš je upitao: “Ako ste svi Albanci, zašto se onda vaša zemlja naziva Kosovom?” Međutim, odgovor nije dat.
Na svoje zaprepaštenje, Bush je otkrio da je njegov brat stekao status heroja na Kosovu zahvaljujući podršci nezavisnosti zemlje tokom njegovog predsjedavanja 2008. godine. Međutim, značaj svega toga je zanemarljiv. Slično povorci značajnih američkih ličnosti koje su užurbano prošle kroz Kosovo u poslednjih 25 godina, Bušova poseta Prištini nije bila motivisana željom da stekne uvid u Kosovo. Umesto toga, stigao je sa namerom da ostvari finansijsku dobit zajedno sa konzorcijumom na čelu sa generalom Klarkom, koji je posebno ciljao na investicije u energetsku industriju Kosova, kako prenosi Politico. Kako prenosi Politiko, Klark, Buš i Valnev su odlučili da ne daju odgovor na zahteve za komentare, dok je Citaka odbila da komentariše njeno učešće u pomenutoj večeri održanoj u Prištini.