Sveti Šimun nosi cijenjenu titulu sveca zaštitnika male djece, dok je štovana proročica Ana prva navijestila dolazak novog Mesije u grad Jeruzalem. Šimun, poznat i kao Šimun Pravednik i Šimun Bogonosac, štovani je kršćanski svetac koji je svoj život posvetio željnom iščekivanju dolaska Isusa Krista, spasitelja čovječanstva, prema dugoj tradiciji. Sveti Šimun, član glasovite Sedamdesetorice izabrane za vrijeme vladavine egipatskog cara Ptolomeja Filadelfa, nosi cijenjenu titulu zaštitnika djece. Na njegov poseban blagdan ispunjavaju se snovi i želje najmlađih. Osim toga, sveti Simeon je dobio važnu odgovornost prevođenja Biblije s hebrejskog na grčki. Dok je marljivo obavljao svoj posao, Simeon je naišao na trenutak zbunjenosti kada je prevodio Izaijino proročanstvo koje govori o djevici koja začeće i rađa sina.
U pokušaju da razjasni značenje, pribjegao je korištenju noža kako bi uklonio riječ “djevica” i zamijenio je s “mlada žena” prije nego što ju je preveo na grčki. Upravo kad je Šimun htio izvršiti svoju namjeru, iznenada se pojavio anđeo Božji koji ga je nagovorio da razmisli. Prema božanskom glasniku, proročanstvo stoji kao točan i vjeran prikaz budućih događaja. Anđeo ga je uvjerio da će osobno svjedočiti ispunjenju ovog proročanstva, budući da je Božja odredba da on neće umrijeti dok ne vidi rođenje Mesije od mlade žene. Ispunjen radošću, pravedni Simeon odlučio je ne mijenjati proročanstvo nakon što je čuo božanski glas, izražavajući zahvalnost Bogu što ga je smatrao dostojnim svjedočiti i gledati dolazak Obećanog. Dok je Djevica Marija predstavila malog Isusa u hramu u Jeruzalemu, ostarjeli Šimun, opisan kao lijep poput labuda, primio je božansku objavu od Božjeg Duha. U žurbi je Simeon krenuo prema hramu, gdje je odmah prepoznao Djevicu i Djetešce kroz blistavi sjaj koji je okruživao njihove glave, nalik na božansku aureolu. S pravednim uvjerenjem, stariji čovjek je zagrlio Krista i izgovorio ove riječi: “Gospodine, u skladu s tvojom riječi, sada sam spreman otići u miru kao tvoj vjerni sluga.” U vezi s djetetom Kristom, Simeon je dao sljedeću izjavu: “Evo, ovo je dijete određeno da izazove uspon i pad mnogih u Izraelu i da bude znak protiv kojeg će se govoriti” (Luka 2,29 i 34). Nakon što je svjedočio ovom neobičnom događaju, Simeon je mogao otići s ovog svijeta s osjećajem mira. Prema legendi, doživio je nevjerojatnu starost od 360 godina. Pratila ga je u jeruzalemskom hramu proročica Ana, poznata kao kći Fanuelova, koja je imala privilegiju svjedočiti Kristu i naviještati njegovu prisutnost narodu.
U to vrijeme Ani, osamdesetčetverogodišnja udovica, posvetila je svoje noći i dane služenju Bogu molitvom i postom. S velikim poštovanjem i zahvalnošću, imala je privilegiju promatrati prisutnost Gospodina Isusa na okupu i naviještati svima koji su željno iščekivali oslobođenje u Jeruzalemu da je On doista dugo očekivani Mesija – Krist (Lk 2,36-38). ). Vjernici imaju mogućnost moliti se za dobrobit svojih najmlađih jer se Šimuna smatra čuvarom djece. Molba za božansku intervenciju u korist mlade i nevine duše. O veliki i moćni Gospodine, pokaži nam svoje milosrđe i donesi spasenje! Čak ni u smrti, ovaj se plamen neće ugasiti. Upornost je slična treptaju svijeće, dok su svjetovne stvari strašne poput zvijezda. Ispod pepela tinja slaba vatra, a pod Tvojim se vodstvom oblikuju duše čovječanstva. Kad voda nabuja i dođe do naših grla, i plamen se smanji, i vatra se ugasi, Spasi me, Gospodine, pokaži mi milost, omekšaj srce moje! Ovo je bila molba Davida, proroka. Unatoč golemoj snazi, osjećao se kao nejako dijete ispod golemog neba. Mučile su ga zle želje i mučile su ga neugodne misli koje su mu nanosile veliku bol. Svaki nalet zlobe dodatno ga je slabio, i on bi sigurno poginuo da nije bilo tvoje brze intervencije, o Pomoćniče. Usliši moj vapaj, Gospodine, smiluj se i spasi me sada, da smrt ne ugasi ovaj gorući plamen u meni! Molim te po zagovoru tvog odanog sluge, svetog Šimuna, čudesnog nositelja Boga.