Konzumacija kafe povezana je s brojnim pozitivnim efektima na zdravlje, kao što je smanjenje vjerovatnoće bolesti jetre i poboljšanje kognitivnog blagostanja. Međutim, šta se dešava kada se pije kafa a da ništa nije pojeo? Dok se određeni pojedinci zalažu za početak dana sa šoljicom kafe, postoje oni koji upozoravaju na potencijalne negativne uticaje koje ona može imati na organizam.
Kako biste osigurali zdrav početak dana, važno je izbjegavati zamjenu doručka kafom. Čak i ako ujutro uživate u šoljici kafe na prazan želudac, neophodno je da uz to konzumirate i nešto hrane. Početni dnevni obrok igra vitalnu ulogu u obezbjeđivanju energije, održavanju stabilnog nivoa šećera u krvi i još mnogo toga. Pogledajmo kako jutarnja konzumacija kafe na prazan stomak utiče na organizam, posebno u vezi sa stresom. Treba napraviti razliku u pogledu brzine kojom se kofein apsorbira u tijelo u zavisnosti od toga da li se kafa konzumira na prazan želudac ili s hranom.
Kada se kafa unese bez hrane, kofein se brže apsorbuje. Međutim, kada se kafa konzumira uz obrok ili kalorijski napitak kao što je proteinski šejk, apsorpcija kofeina je odložena zbog sporijeg procesa pražnjenja želuca koji se javlja nakon konzumiranja nutrijenata kao što su proteini i masti. Konzumiranje šoljice kafe, a da niste ništa prethodno pojeli, može rezultirati bržom apsorpcijom kofeina, potencijalno izazivajući neželjene efekte kao što su nervoza, nemir i trema.
Konzumiranje kafe bez jela može dovesti do povećane proizvodnje želučane kiseline i mogućnosti pojave žgaravice, što može utjecati na proces probave.
Hormoni igraju ključnu ulogu u različitim tjelesnim funkcijama. Postoje ograničena istraživanja o potencijalnom uticaju konzumacije kafe na prazan želudac na nivo hormona, posebno kortizola, koji se često naziva hormonom stresa. Ipak, uobičajen je argument da ova praksa može imati štetne efekte na ravnotežu hormona. Za osobe s povećanom osjetljivošću, konzumacija kafe može izazvati dijareju zbog utjecaja kofeina na mišiće odgovorne za kretanje crijeva. Nadalje, može dovesti do smanjenja apetita, povišenog nivoa stresa i povećane kiselosti u tijelu.
Za razliku od pritužbi pojedinih pojedinaca na štetne efekte kofeina, uključujući i nesanicu, postoje oni koji imaju drugačije gledište. Prema web stranici MindBodyGreen, neki pojedinci vjeruju da ispijanje šoljice kafe na prazan želudac u ranim jutarnjim satima ne samo da im daje energiju, već i potiče redovno i osnažujuće pražnjenje crijeva. Ako otkrijete da konzumiranje kafe, a da niste ništa pojeli, previše utiče na vašu probavu ili izaziva osjećaj nervoze i nemira, možda će vam biti od pomoći da kombinirate kafu s obrokom bogatim proteinima, smanjite unos kafe ili pređete na opcije bez kofeina. .