Oglasi - Advertisement

Postoji žena koju mnogi obožavaju, ali nažalost, stanari koje ona nadzire prolaze velike muke. Najamnina je porasla, neriješeni problemi i dalje postoje, a događaju se i neočekivani posjeti stanodavca. Ipak, biti stanodavac također nije lak zadatak, jer uvijek postoji neizvjesnost oko pojedinaca koji bi mogli zauzeti vašu nekretninu za iznajmljivanje.

 

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

 

 

 

 

Čak i uz smjernice pravnih stručnjaka koji preporučuju potpisivanje ugovora od strane obje strane, postoje slučajevi u kojima to samo po sebi možda neće biti dovoljno, osobito kada stanar ne želi napustiti prostor. Godine 2016. obitelj Dukanac odlučila je svoj stan dati u najam. Osigurali su poštivanje svih zakonskih procedura potpisivanjem ugovora, ovjerom istog te ispunjavanjem poreznih obveza. Nakon preseljenja u Francusku, njihovo početno iskustvo bilo je pozitivno. Održavali su redovitu komunikaciju s najmoprimcem i pravovremeno primali najamninu.

Svaki put kada su bili u Beogradu, njihovi pokušaji da uđu u stan bili su osujećeni. Izgovori su se kretali od toga da je stanar bolestan do toga da nije u gradu. Ti ponovljeni incidenti pobudili su sumnju, navodeći ih da otkriju da su vrata bila promijenjena i da je stanar namjerno zadržavao ključ. Snežana Dukanac predala je RTS-u duplikat ključa koji je stanar prvobitno dobio još 2016. Od tada ne mogu ući u stan. “Ne možemo ga udaljiti iz prostora. Naš odvjetnik je ispoštovao sve zakonske procedure i raskinuo ugovor kako je propisano zakonom. Međutim, došli smo do zastoja. Promjenom brave povrijedio je naše ustavno pravo vlasništva. Tvrdi da pokušavamo podići najamninu, ali nemamo interesa za najam ili novčanu dobit, samo želimo da on ode”, objašnjava Snežana Dukanac. Ako najmoprimac odbije napustiti stan unatoč postojanju ugovora, sud ima ovlasti provesti postupak iseljenja.

 

 

 

 

 

 

Parnični postupak za iseljenje može trajati od tri do pet godina. Prema riječima odvjetnika Petra Učajeva, u novije vrijeme ugovori o najmu koji su ovjereni kod javnog bilježnika imaju mogućnost sadržavati klauzulu koja osigurava ovršnost. To znači da ako stanar ne plati najamninu ili bilo koju određenu ratu, stanodavac ima zakonsku ovlast pokrenuti ovršni postupak. Uz pomoć javnog ovršitelja postupak deložacije može se provesti relativno brzo. Prema Učajevu, uvrštavanje klauzule o ovršnosti u ugovore o najmu u prošlosti nije bila uobičajena praksa. Tome je vjerojatno pridonijela veća razina povjerenja među pojedincima i manje opterećen sudski sustav, što je rezultiralo kraćim postupcima. Ovakvi slučajevi su iznimno rijetki, javljaju se samo jednom u svakih deset tisuća slučajeva. Ipak, preventivno se ipak preporuča obilazak apartmana i najava. Prema riječima Nikole Čobića, predstavnika agencije za najam nekretnina, pravo je i preporuka da vlasnik stana ili najmodavac prilikom naplate najamnine vrši mjesečne kontrole kako ne bi bilo problema.

 

 

 

 

 

 

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here