Oglasi - Advertisement

Među osobama mlađim od 55 godina, rak debelog crijeva se sve više pojavljuje kao primarni uzrok smrti od raka, što predstavlja ogroman izazov za medicinske stručnjake. Dok su tradicionalni faktori rizika kao što su neaktivan način života i loša prehrana i dalje značajni, nedavne studije bacaju svjetlo na dodatne faktore koji doprinose porastu slučajeva raka debelog crijeva.

 

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

 

 

 

 

 

 

Prekomjerna upotreba antibiotika, nekada neophodna za borbu protiv infekcija u prošlom stoljeću, danas je prepoznata kao potencijalno ozbiljan faktor rizika za razvoj ovog raka. Ova pojava je povezana s disbalansom crijevnih bakterija, koji se naziva disbioza, što može rezultirati genetskim mutacijama i stvaranjem tumora. Istraživanje provedeno u Švedskoj otkriva da se osobe koje su bile podvrgnute antibiotskom liječenju duže od šest mjeseci suočavaju sa znatno povećanim rizikom od razvoja kolorektalnog karcinoma.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dokazi iz Ujedinjenog Kraljevstva jačaju vezu između prekomjerne upotrebe antibiotika i povećane osjetljivosti na rak debelog crijeva. Sveobuhvatna analiza koja je obuhvatila više od dvadeset godina otkriva da je značajan dio pacijenata kojima su u prošlosti prepisivani antibiotici razvio ovaj specifični oblik raka. Uloga ishrane je ključna, a važno je napomenuti da konzumacija masne i jako obrađene hrane predstavlja značajan rizik. Istraživanja su utvrdila vezu između uzimanja napitaka zaslađenih šećerom i veće vjerovatnoće razvoja raka debelog crijeva. Vjeruje se da ove vrste hrane mogu dovesti do viška ćelija, stvarajući okruženje koje potiče rast tumora. Povećana vjerovatnoća razvoja raka debelog crijeva povezana je i s pretilošću i sa dijabetesom tipa 2. Uobičajeno je da ova dva zdravstvena problema koegzistiraju, a kako njihova prevalencija raste, raste i pojava kolorektalnog karcinoma.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pojedinci koji puše ili imaju visok indeks tjelesne mase posebno su osjetljivi na ovu korelaciju. Veza između raka debelog crijeva i gljivica, posebno Candide, istaknuta je u nedavnim studijama. Postojanje specifičnih gljivica, uključujući Cladosporium i Candida albicans, povezano je sa stvaranjem tumora i metastazama raka u različitim dijelovima tijela. Zamršena priroda faktora koji doprinose porastu slučajeva raka debelog crijeva među mlađim osobama evidentna je u obilju dostupnih informacija. Specijalisti marljivo proučavaju ove veze kako bi osmislili uspješne pristupe prevenciji i ranom otkrivanju, fokusirajući se na rješavanje specifičnih faktora rizika, uključujući pretjeranu upotrebu antibiotika, loš izbor ishrane i povišenu tjelesnu težinu.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here