z Republičkog hidrometeorološkog zavoda prognoziraju da će danas u većini regiona biti mešavina oblačnosti i sunčanih intervala. Međutim, ujutro i prije podne u pojedinim područjima na jugozapadu, jugu i jugoistoku može doći do lokaliziranih padavina uz zadržavanje oblačnosti.
U Beogradu vremenska prognoza predviđa slab do umeren vetar sa juga i jugoistoka. Temperature će se u ranim jutarnjim satima kretati od nula do pet stepeni Celzijusovih, a tokom dana postepeno će se podizati do maksimalnih 10 do 14 stepeni Celzijusa. Nebo će biti djelimično oblačno s povremenim sunčanim periodima. Vjetar će biti umjeren do umjeren, jugoistočnog smjera.
Jutarnje temperature kretat će se između tri do pet stepeni Celzijusovih, dok će najviša dnevna iznositi oko 13 stepeni Celzijusovih. Očekuje se da će toplina potrajati još jednu sedmicu. Meteorolog Nedeljko Todorović je tokom svog gostovanja u emisiji “Puls Srbije” na Kurir televiziji razgovarao o tome da li januar ipak donosi promenu vremena i pravu zimu sa snegom i temperaturama ispod nule. I pored trenutne temperature od 15 stepeni, Todorović je uvjeravao gledaoce da razloga za zabrinutost nema. Temperature koje trenutno doživljavamo nisu na nivou koji bi štetio pojedincu.
Da pogledamo u perspektivu, prošle godine 1. i 2. januara temperatura je dostigla ugodnih 18 stepeni. Međutim, ako se vratimo pre nekih 7-8 godina, Beograd je 1. januara doživeo mnogo hladnije uslove sa maksimalnom temperaturom od minus šest stepeni i minimumom od minus 13 stepeni. Ovo pokazuje da se vrijeme mijenja iz godine u godinu i da nije konstantno ni vruće ni hladno. Gledajući unaprijed, toplo vrijeme možemo očekivati u narednih sedam dana, ali od 8. januara nas očekuje period hladnijeg vremena u trajanju od sedam do 10 dana, sa velikom vjerovatnoćom snijega u nižim područjima.
Za otprilike 7-8 dana imaćemo tipičniju zimsku klimu za naše krajeve – ne pretjerano hladnu, ali dovoljnu da prekine ovu vrelinu. Todorović je dao objašnjenje za neuobičajeno blagu zimu koja je nastupila. U protekle četiri godine iskusili smo relativno blagu zimu sa samo nekoliko dana snježnih padavina. Iako je januar 2017. godine donio niske temperature, snijega nije bilo značajnije. Naša lokacija u Evropi znači da našu klimu karakterišu naizmjenični topli i hladni periodi. Na ovaj obrazac utiču cikloni, koji se kreću sa Atlantika zbog niskog vazdušnog pritiska. Ako se ovi cikloni prate sjevernije, uzrokuju poplave u srednjoj Evropi. Srećom, naš južni položaj nas je poštedio hladnoće, kiše i snijega. Međutim, to ne znači da će se trenutni uslovi zadržati.
Predviđam ciklon u narednih sedam dana, koji bi trebao donijeti više zimskih dana. Važno je zapamtiti da zima traje tri mjeseca i da ne može biti stalno hladno cijelo vrijeme. Najhladniji mjeseci su januar i februar, tačnije od 20. januara do prve sedmice februara. Do tada će se tlo dovoljno ohladiti, pa čak i ako bude snježnih padavina vjerovatno će ostati.