Kroz istoriju, mnoge osobe su otkrivale različite pristupe i strategije za očuvanje hrane kako bi osigurali opstanak u vremenima kada su određene namirnice oskudne, obično tokom zime. Tokom ove sezone, dostupnost voća i povrća obično je ograničena, što zahtijeva inovativna rješenja za rješavanje ovog nedostatka i održavanje zadovoljavajuće prehrane.
Kako bi osigurali opstanak tokom ledenih zimskih mjeseci, pojedinci su stekli znanja o čuvanju hrane kroz tehnike poput kiseljenja povrća i pravljenja voćnih kompota. Kao rezultat toga, kiseli kupus je stekao ogromnu popularnost na našim prostorima kao visoko cijenjeno jelo bogato nutrijentima, koje pruža neophodne vitamine čak i kada je svježih proizvoda malo. U prijelazu iz zime u proljeće, kupus ima sklonost da ispušta neugodan miris i propada, što nas navodi da ga odbacimo. Indikacija da se kupus kvari postaje očigledna kada otpečatimo posudu sa kiselim kupusom i posmatramo pojavu suptilne pjene u okolnoj vodi.
Iskusni pojedinci koji posjeduju opširno znanje o umijeću čuvanja zimskog kupusa već dugo savjetuju unošenje male količine, u rasponu od pet do deset grama, vinifere kao sredstva za zaštitu kiselog kupusa od propadanja. No, sada vam otkrivamo još jedan praktični prijedlog koji će vam omogućiti da kupus sačuvate do te mjere da ostane jestiv tijekom cijele ljetne sezone. Za početak je važno odrediti preostalu količinu kupusa. Nakon toga, nabavite svježu bačvu i napunite je vodom, pazeći da se četiri posto vode sastoji od soli. Na primjer, ako imate deset litara vode, dodajte četiri stotine grama soli. Potopite kupus u slanu vodu, vodeći računa da nivo vode nadmaši kupus, potpuno ga obavija. Prateći ovu metodu, možete efikasno produžiti životni vek kupusa.