Oglasi - Advertisement

Opsežno proučavana, kurkuma je biljka koja posjeduje izvanredna ljekovita svojstva. Iako je srodna đumbiru, kurkuma se izdvaja po sadržaju kurkumina, koji je odgovoran za njezina antivirusna, protuupalna i antikancerogena svojstva.

 

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

 

 

 

Iako je kurkuma poznata po svojim ljekovitim svojstvima, ona također može predstavljati opasnost ako se proguta u prekomjernim količinama. Ovaj članak će se baviti različitim medicinskim primjenama kurkume, kao i mjerama koje treba poduzeti kako bi se izbjegli mogući štetni učinci. Kurkuma se najčešće povezuje s Kinom, Indijom i Indonezijom, gdje je od davnina cijenjena zbog svojih ljekovitih svojstava. Njegova popularnost je tolika da je glavni začin u svakodnevnoj kuhinji ovih naroda. Kinezi su među prvima prepoznali terapijski potencijal kurkume te ju nakon otkrića njezine ljekovitosti integrirali u svoju tradicionalnu medicinu.

 

 

 

 

 

Mnoge osobe kurkumu nazivaju najljekovitijom biljkom na planetu, i to s dobrim razlogom. Kurkuma je predmet stalnih znanstvenih analiza koje otkrivaju široku lepezu terapeutskih prednosti koje pruža ovaj prirodni lijek. Polifenol kurkumin, koji se nalazi u kurkumi, odgovoran je za snažna antioksidativna, protuupalna, antimikrobna svojstva te svojstva u borbi protiv raka. Kurkuma ima sposobnost uništavanja stanica raka i inhibicije razvoja krvnih žila koje su tumorima potrebne za rast u tijelu. Kurkuma je ključna komponenta u liječenju raznih bolesti. Međutim, većina studija o njezinim antikancerogenim svojstvima provedena je na in vitro kulturama, pa je zbog toga manje istraživanja o učincima kurkume na žive organizme. Kurkuma posjeduje mnoštvo svojstava koja uključuju protuupalna, antioksidativna, antivirusna i antibakterijska svojstva.

 

 

 

 

 

 

 

Osim toga, određena su istraživanja otkrila da ima sposobnost odgoditi proces starenja i potaknuti zdravu kožu kod osoba koje su već dobrog zdravlja. Kurkuma se često koristi za prevenciju i liječenje raznih bolesti i tegoba koje pogađaju tijelo. Parkinsonova i Alzheimerova bolest, senilna demencija i moždani udari mogu uzrokovati oštećenje živčanog sustava. Unatoč tome, kurkuma je dokazano učinkovita u očuvanju moždanog tkiva prolaskom kroz krvno-moždanu barijeru. Iako su prethodne studije o učinkovitosti kurkume u prevenciji ovih bolesti dale različite rezultate, primijećeno je da kurkuma može poboljšati koncentraciju i pamćenje kod osoba koje ne pate od ovih bolesti, što je čini vrijednim alatom. Protuupalna svojstva kurkume vrlo su korisna za liječenje raznih upalnih stanja, poput reumatoidnog artritisa i ulceroznog kolitisa. Istraživanja su pokazala da je kurkumin, aktivni sastojak kurkume, posebno učinkovit u liječenju reumatoidnog artritisa. Pacijenti su doživjeli najveću stopu oporavka bez ikakvih nuspojava. Štoviše, kurkuma ima sposobnost usporavanja procesa zgrušavanja krvi. Osim toga, kurkuma se pokazala učinkovitom u liječenju različitih oblika depresije, poput manične i bipolarne depresije. To je zbog njegovog utjecaja na proizvodnju neurotrofnih moždanih čimbenika, koji pomažu u prijenosu signala između neurona u mozgu. Prema stručnjacima, kurkuma pomaže u pravilnom funkcioniranju krvnih žila i aktivno se bori protiv ateroskleroze, kardiovaskularnih bolesti i kolesterola.

 

 

 

 

Također su primijetili da je kurkuma znatno učinkovitija od mnogih propisanih lijekova za iste tegobe. Aktivni spojevi u kurkumi, poznati kao kurkuminoidi, općenito se smatraju sigurnima (GRAS) za ljudsku prehranu. Europska agencija za sigurnost hrane predlaže dnevni unos kurkume između 0 i 3 miligrama po kilogramu tjelesne težine. Međutim, osobe s akutnim probavnim poremećajima trebale bi izbjegavati kurkumu osim ako im medicinski stručnjak ne odredi drugačije. Osim toga, trudnicama, dojiljama i maloj djeci ne savjetuje se konzumiranje kurkume. Za neke pojedince, gutanje kurkume može rezultirati alergijskom reakcijom koja može uzrokovati respiratorne komplikacije i osip na koži. Nadalje, miješanje kurkume s određenim lijekovima može biti izrazito opasno. Još jedna potencijalna nuspojava konzumiranja kurkume je promjena boje stolice u žutu nijansu. Važno je napomenuti da kurkuma ima antikoagulantna svojstva koja sprječavaju zgrušavanje krvi, što može biti štetno ako se uzima zajedno s razrjeđivačima krvi poput aspirina, varfarina i klopidogrela, jer povećava mogućnost krvarenja.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here