Oglasi - Advertisement

Naši običaji nisu ograničeni samo na hranu i piće koje konzumiramo, već također utječu na naše postupke i ponašanje u raznim aspektima života. Post koji se slijedi je vrlo strog i zahtijeva da se tijelo navikne na njega. To uključuje suzdržavanje od uživanja u masnoj hrani, alkoholu, mesu i jajima tijekom cijelog posta.

 

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

 

 

 

Ulje i vino dopušteni su svim danima osim srijede i petka koji su rezervirani za post na vodi. Ribu je dopušteno konzumirati samo subotom i nedjeljom. Smjernice kako se pripremiti za Božićni post za Srpskainfo je dala Ena Tešić, specijalist nutricionista. Tešić je osvijetlio aspekte prehrane na koje treba obratiti pozornost tijekom posta te predložio namirnice koje je najbolje konzumirati. Ljudska evolucija dovela je do usvajanja različitih praksi posta, koje su doprinijele razvoju sposobnosti našeg tijela da funkcionira bez hrane ili određenih vrsta hrane tijekom duljeg razdoblja.

 

 

 

 

 

Brojne studije potvrdile su pozitivne učinke ograničavanja unosa životinjskih proizvoda i davanja prednosti cjelovitoj biljnoj prehrani na naše fizičko i psihičko blagostanje, kao i na našu cjelokupnu vitalnost i životni vijek. Kao studentica diplomskog studija nutricionizma, moja preporuka osobama koje prolaze kroz transformaciju prehrane ili načina života je da prioritet daju integraciji novih namirnica i navika, umjesto da se fokusiraju samo na ono što bi trebalo izbjegavati, kako ističe Tešić. Kako bi se motivirali za dulji post, stručnjaci predlažu kupnju potrebnih namirnica za unaprijed planirane obroke ili eksperimentiranje s novim receptima koji izazivaju interes.

 

 

 

 

 

Ako ste zabrinuti zbog nedostatka znanja o namirnicama i kombinacijama potrebnim za osiguravanje odgovarajućeg unosa hranjivih tvari, preporučljivo je potražiti stručno vodstvo ili proširiti svoje znanje putem pouzdane literature. U središtu njezinih uvjerenja leži ideja da postizanje hranjive i dobro uravnotežene prehrane ne mora biti težak ili zbunjujući zadatak, suprotno uvriježenom mišljenju. Da bismo dali prioritet našem fizičkom zdravlju i općem blagostanju, najvrjedniji savjet koji se može dati jest stavljanje naglaska na cjelovitu hranu. Cjelovita hrana je hrana koja je prošla minimalnu obradu i vrlo je slična svom prirodnom stanju. Što se manje izmjena napravi, to su zdravije. S druge strane, visoko prerađenu hranu treba ili izbjegavati ili ograničiti zbog njene niže nutritivne vrijednosti i većeg broja kalorija. Ovi proizvodi često imaju umjetne dodatke za produljenje roka trajanja, što nepovoljno utječe na njihove prehrambene prednosti.

Za poticanje zdravih prehrambenih navika korisno je povećati konzumaciju voća i povrća. Prema riječima nutricionista, hranjiva i uravnotežena prehrana trebala bi se sastojati od cjelovitih namirnica koje se preporučuju za optimalno zdravlje. Ova cjelovita hrana uključuje svježe ili minimalno prerađeno povrće i voće, cjelovite žitarice i njihove nusproizvode, orašaste plodove, mahunarke i sjemenke. Određene skupine, poput trudnica, dojilja, male djece i starijih osoba, trebale bi ograničiti unos ribe i plodova mora kako bi osigurale optimalno zdravlje. To je zbog prisutnosti teških metala, poput žive, koji mogu imati negativne učinke na zdravlje srca i središnji živčani sustav. Ipak, i dalje je ključno unositi esencijalne masne kiseline, poput omega-3.

 

 

 

 

Orašasti plodovi i sjemenke izvrsni su izvori zdravih masti. Kada smanjuju unos životinjskih proizvoda, mnogi ljudi brinu hoće li unijeti dovoljno proteina. Međutim, ova zabrinutost je neutemeljena budući da su mahunarke poput slanutka, leće, graha, mahuna i graška izvrsni izvori proteina. Kako bi se osigurala optimalna prehrana, Tešić preporuča konzumiranje lokalnog i sezonskog voća i povrća. Hidratacija je također ključna, a najbolja opcija su voda i nezaslađeni biljni čajevi, smatra Tešić. Brza hrana se odnosi na bilo koju hranu koja ne sadrži životinjske proizvode. Važno je napomenuti da mlijeko i njegovi derivati, osim biljnih alternativa kao što su sojino, rižino i kokosovo mlijeko, nemaju niske masnoće. Osim toga, tijekom božićnog posta nije dopuštena hrana s visokim udjelom masti poput jaja, mesa i alkohola.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here