Zamjenica ravnatelja Klinike za infektivne bolesti dr. Ivana Milošević upozorila je na daljnju pandemiju. Upozorava da, ako se ništa ne poduzme, postoji mogućnost gubitka 100 milijuna života do 2050. godine. Njezina poruka postaje sve relevantnija u svjetlu trenutne pandemije koronavirusa.
Medicinski stručnjaci u različitim domenama već nekoliko godina upozoravaju na neadekvatnu upotrebu antibiotika, osobito od početka pandemije COVID-19. Ovi stručnjaci ističu činjenicu da nabava antibiotika bez recepta predstavlja značajan rizik za sve pojedince i da se pojavila kao velika globalna briga. Pandemija se kuhala desetljećima i postala je tema od goleme važnosti. To nije samo problem zdravstvenih ustanova, već i Ujedinjenih naroda. Unatoč tome što je nevidljiv golim okom, predstavlja značajnu prijetnju koja se ne može zanemariti, smatra dr. Ivana Milošević. Ako ne djelujemo, riskiramo da postanemo njegove žrtve. Ovo je zastrašujući izazov koji zahtijeva našu hitnu pozornost i suradnju da bismo ga prevladali. Zlouporaba antibiotika dovela je do opasnog problema koji prijeti utjecati na sva područja medicine, upozoravaju stručnjaci. Ovo je pitanje toliko značajno da je čak bacilo sumnju na učinkovitost penicilina, koji se dugo smatrao najznačajnijim napretkom u antibioticima.
Dodatno, stručnjaci upozoravaju da će ovaj problem imati dalekosežne posljedice na liječenje u cjelini. Prekomjerna uporaba antibiotika može značajno pridonijeti razvoju antimikrobne rezistencije, što je od velike važnosti kada se radi o ležećim pacijentima kojima je zbog prirode bolesti potrebna česta hospitalizacija. Svaka hospitalizacija, koliko god kratka bila, predstavlja opasnost od infekcije uzrokovane mikroorganizmima koji su otporni na sve vrste antibiotika. Te su infekcije posebno zabrinjavajuće jer ne postoji prepreka za sprječavanje širenja ovih višestruko otpornih bakterija iz bolničkog okruženja u širu zajednicu. Dr. Milošević navodi da su bolnice leglo ovih mikroorganizama koji se lako mogu proširiti izvan bolničkih zidova, s vjerojatnošću da zahvate bilo koga. Rizik od dobivanja bolničke infekcije postoji za svakog bolesnika, uključujući one koji se liječe na intenzivnoj njezi i one na normalnim odjelima. Pojedinci koji se nalaze u jedinicama intenzivne njege suočeni su s povećanim rizikom zbog prisutnosti višestrukih venskih linija, katetera i ovisnosti o mehaničkoj ventilaciji.
Nažalost, često se opaža da ti pacijenti razviju infekcije koje je teško, ako ne i nemoguće, liječiti. Tijekom svojih završnih komentara, on priznaje da se znatan dio pacijenata bori s COVID-19, a postoje i dodatne pojave gripe i virusa Zapadnog Nila. Doktorka Milošević za RTS ističe da je prisustvo COVID-19 neizbježno, a još uvijek postoji bezbroj ljudi koji boluju od virusa. Osobito je važno da se starije osobe, posebno one s već postojećim bolestima, cijepe i protiv COVID-19 i protiv gripe. Nadalje, poziva sve članove društva na cijepljenje protiv pneumokoka, jer ono ne samo da sprječava bakterijske infekcije, već smanjuje potrebu za antibioticima i neizravno pomaže u prevenciji rezistencije na antibiotike. Dr. Milošević također apeluje na građane da izbjegavaju zlouporabu antibiotika. Prema njezinoj izjavi, bakterije nisu ograničene na jednog pacijenta, već se mogu proširiti na druge unutar medicinske ustanove. Ti zaraženi pacijenti mogu nositi bakteriju sa sobom izvan bolnice.