Oglasi - Advertisement

1.decembra 1981. godine, dogodila se jedna od najtragičnijih vazdušnih katastrofa u Francuskoj, a svakako i najteža koja se ikada dogodila na našim prostorima.Komadi razbijenog aviona “McDonnell-Douglas MD-81” pronađeni su pričvršćeni uz strminu planine, na koju su francuski i jugoslovenski istražitelji mogli pristupiti samo helikopterom. Iz olupine su izvukli dvije crne kutije koje su sačuvale tragične trenutke jednodnevnog izleta koji je završio kobno. Istražitelji su utvrdili da je došlo do niza nesporazuma između kapetana i kontrolora letenja dok se potpuno pun avion spuštao prema gradu Ajačo. Sve je počelo s nerazumijevanjem jednostavnih instrukcija, što je rezultiralo sve većom konfuzijom među pilotom i kontrolorom tijekom njihovih međusobnih komunikacija.Niti kapetan niti kontrolor leta nisu bili svjesni opasnosti koja je prijetila sve do nekoliko sekundi prije nego što je avion udario u planinu. Tokom većeg dijela druge polovine 20. vijeka, Jugoslavija je funkcionirala kao most između Istoka i Zapada.

Kao jedan od lidera Pokreta nesvrstanih, komunistička vlada održavala je bliske odnose kako sa NATO-om tako i sa Sovjetskim Savezom, zbog čega je zemlja bila popularna destinacija za turiste sa obe strane Gvozdene zavjese. Istovremeno, geografski položaj zemlje omogućio je njenim građanima da mnogo lakše putuju u Zapadnu Evropu nego što su to mogli mnogi njihovi susjedi. Zbog toga je u razdoblju od 1960-ih do 1980-ih došlo do procvata avio-charter industrije, a ključnu ulogu u tom razvoju imala je kompanija Inex-Adria Aviopromet. Osnovana 1961. godine kao nacionalna avio-kompanija Jugoslovenske Republike Slovenije, ova kompanija redovno je prevozila jugoslovenske turiste po zahtjevu domaćih i stranih turističkih agencija. U maju 1981. godine, Inex-Adria je nabavila tri potpuno nova mlaznjaka MD-81 s dvostrukim zadnjim motorima. Avion je tada predstavljao najnoviju tehnologiju, bio je star samo godinu dana i označen kao “super”. Bio je opremljen automatizovanim uređajima za letenje i do tada nije imao nesreća.Turistička agencija Kompas zatražila je iznajmljivanje aviona za 130 putnika. Planirano je da 1. decembra ujutro odlete na Korziku, provedu cijeli dan u razgledanju, a zatim se naveče vrate kući istim avionom. Iako je Kompas prvobitno želio iznajmiti DC-9, Inex-Adria se odlučila koristiti svojim novim MD-81, jer u DC-9 ne bi stalo 130 putnika.
Ostaci aviona bili su razbacani na širini od 600 metara i protezali su se dužinom od cijelog kilometra. Jedini prepoznatljivi dio bio je komad oplate, zajedno s nekoliko prozora, koji je bio zaglavljen između dvije stijene. Ova nesreća je izazvala šok i u Jugoslaviji i u Francuskoj. Bila je to druga najgora avionska nesreća na francuskom tlu i najveća u istoriji Jugoslavije. Istraga je utvrdila da je odgovornost pilota bila da održavaju minimalnu sigurnu visinu, osim ako su pod radarskim nadzorom, kako je navedeno na “Medium”. Kontrolori jugoslovenske kontrole letenja bili su dobro upoznati s minimalnom sigurnom visinom i nikada nisu dali upute pilotima da se spuste ispod te visine. To je dovelo do toga da su piloti postali naviknuti na to da mogu pratiti sva uputstva bez provjere minimalne sigurne visine na njihovoj letnoj karti.

PREUZMITE BESPLATNO!

SAMO ZA NAŠE ČITATELJE!

Unesite svoj e-mail kako biste dobili BESPLATNU KNJIGU "Bogati otac, siromašni otac". Otkrijte jednostavne korake za postizanje finansijske slobode i izgradnju budućnosti o kojoj ste oduvijek sanjali! 😎

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

Preuzmite knjigu jednim klikom!

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here