Oglasi - Advertisement

Poslednji trend sa susjednog TikToka privukao je pažnju tinejdžerki u Srbiji. Ova izazovna pojava uključuje natapanje tampona u votki i umetanje u genitalno područje kako bi se postiglo stanje pijanstva. Iako postoje ozbiljne zdravstvene posledice povezane s ovakvim ponašanjem, mnoge mlade devojke ignorišu potencijalne rizike. Dr. Saša Milićević, pedijatar, već je lečio nekoliko maloletnih pacijenata koji su se upustili u ovu opasnu praksu i upozorava na potencijalne opasnosti. Ginekolog Vanja Milošević je bio gost u emisiji “Puls Srbije” i izrazio je zabrinutost zbog ovog trenda. Naglasio je nedostatak edukacije o zdravlju kod mladih devojaka i opasnosti takvog neodgovornog ponašanja. Ovo je tužan primer kako smo dospeli u tačku gde ugrožavamo svoje zdravlje umesto da koristimo društvene mreže na koristan način.

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

Bitno je zapamtiti da ne sve što je dozvoljeno nužno znači da je korisno, posebno za mlade osobe koje su tek ušle u reproduktivnu fazu života. Ljudska nepromišljenost nema granica. Prema rečima Vanje Miloševića, prva menstruacija može biti traumatizirajuće iskustvo za mlade devojke koje možda nisu svesne potencijalnih zdravstvenih rizika vezanih za određene postupke. On je takođe naglasio opasnosti rizičnog ponašanja i negativne posledice koje iz toga mogu proizaći. Kada razgovaramo o ovoj temi, nije sasvim jasno da li upozoravamo na takvo ponašanje ili slučajno podstičemo isto. Važno je znati da vagina predstavlja delikatan i osetljiv organ sa jedinstvenim karakteristikama. Bakterijska flora u vagini služi kao prva linija odbrane protiv infekcija i upala. Kada ta barijera bude narušena sopstvenim štetama koje ste naneli, rizik od razvoja upalnih stanja kao što su vaginitis i kolpitis znatno se povećava. Konzumacija alkohola takođe može narušiti bakterijsku floru i hormonalni status, pogoršavajući situaciju. Ginekolog ističe da ovakva stanja mogu prouzrokovati simptome kao što su crvenilo, pečenje, bol, posebno tokom seksualne aktivnosti, kao i ozbiljne infekcije urinarnog sistema.

Prema rečima sagovornika Kurir TV-a, najefikasniji način da se spreče slični incidenti je implementacija obrazovanja o zdravlju, posebno sa fokusom na seksualno obrazovanje. Kao roditelj i lekar, ovaj sagovornik smatra da bi deca, ako budu informisana o stvarnim posledicama svojih postupaka, pažljivo razmotrila pre nego što donesu štetne odluke. Izazov leži u društvenim mrežama koje često otežavaju otvorenu komunikaciju i razgovor o ovim pitanjima sa roditeljima. Ovo je prostor u kojem stariji pojedinci, naročito oni sa stručnim iskustvom, mogu pružiti smernice i svoje ekspertize. Putem iskrenih razgovora sa decom u njihovim učionicama, stariji mogu izgraditi poverenje i podstaći ih da slušaju i uče. Mediji takođe imaju ulogu u širenju poruke da ugrožavanje vlastitog zdravlja nikada nije prihvatljivo. Dr. Vanja Milošević naglašava da je ključno da svi zajedno rade na rešavanju ovog problema.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here