Poznat kao ‘nevjera srca’, ovaj oblik preljuba obično počinje bez jasnog konsenzusa o prelasku granice. Međutim, kako se intimnost razvija, može dovesti do potpune izdaje. Psiholog Nickerson ističe da se razgovori koji započinju bezazleno, poput onih koji se bave problemima unutar trenutne veze, mogu brzo intenzivirati kada pojedinac osjeća sve veću podršku i želi češće komunicirati s trećom stranom.
Posljedično, ova interakcija može potaknuti emocije koje nadilaze puko prijateljstvo, što rezultira dubokom emocionalnom vezom koja ugrožava postojeći odnos. Koji su mehanizmi kroz koje se manifestira emocionalni preljub?
Ova vrsta nevjere naziva se emocionalna nevjera, obično počinje bez ikakve namjere da se prekrše utvrđene granice. Međutim, kako emocionalna intimnost raste, postoji značajan rizik da može prerasti u tradicionalno varanje.
Psihologinja Nickerson naglašava da se nevino započete rasprave – poput izražavanja nezadovoljstva trenutnim problemima u vezi – mogu brzo intenzivirati kada pojedinac osjeća sve veću podršku i želi češće komunicirati s trećom stranom. Ovo napredovanje može dovesti do emocija koje nadilaze obično prijateljstvo, potičući duboku emocionalnu vezu koja je štetna za postojeći odnos. Koji su temeljni razlozi za pojavu emocionalne nevjere?
Ovaj oblik preljuba, koji se naziva “nevjera u srcu”, obično započinje bez ikakve namjere kršenja utvrđenih granica. Unatoč tome, kako se prijateljstvo razvija i emocionalna intimnost produbljuje, postoji rizik da može eskalirati u konvencionalnu nevjeru. Psiholog Nickerson primjećuje da se čak i naizgled bezazlene rasprave – poput izražavanja nezadovoljstva u vezi s trenutnim problemima u vezi – mogu brzo intenzivirati kada pojedinac osjeti veću podršku i uključi se u dijalog s trećom stranom. Ovaj fenomen potiče emocije koje nadilaze obično prijateljstvo, što dovodi do onoga što se naziva snažnom emocionalnom privrženošću, što predstavlja značajne izazove za već uspostavljenu vezu. Dakle, koji su temeljni razlozi za pojavu emocionalne nevjere?
- Ovaj oblik preljuba naziva se “emocionalna nevjera” i često počinje bez ikakve namjere kršenja utvrđenih granica. Ipak, kako se razina intimnosti povećava, raste i vjerojatnost da će prerasti u konvencionalnu nevjeru. Dr. Nickerson primijetio je da rasprave započete s nedužnim namjerama, kao što je dijeljenje novosti o stvarima u osobnim odnosima, mogu brzo eskalirati kada pojedinac doživi povećanu provjeru valjanosti i želi daljnju interakciju s trećom stranom.
Ovo napredovanje dovodi do emocija koje nadilaze obično prijateljstvo i njeguje neprikladnu i duboku emocionalnu vezu unutar postojeće veze. Dakle, koji su temeljni razlozi za pojavu emocionalne nevjere?
Naziva se “nevjerom srca”, ovaj oblik preljuba obično započinje bez namjernog cilja kršenja utvrđenih granica. Međutim, kako se intimnost produbljuje, raste vjerojatnost da će prerasti u konvencionalno varanje. Psiholog Nickerson primjećuje da se razgovori koji započnu nedužno – kao što je izražavanje pritužbi zbog trenutne veze – mogu brzo intenzivirati ako pojedinac otkrije sve veću podršku i ustrajno se uključi u komunikaciju s trećom stranom. Ova dinamika može dovesti do emocija koje nadilaze puko prijateljstvo, potičući duboku i opasnu emocionalnu vezu s postojećim odnosom. Koji su mehanizmi kroz koje se razvija emocionalna nevjera?
Brojni pojedinci traže ispunjenje izvan svojih romantičnih partnerstava u nastojanju da postignu sreću ili ublaže osjećaj usamljenosti. Umjesto da se upuste u otvorenu komunikaciju sa svojim partnerom o svojim emocijama, okreću se drugima za empatiju i podršku koja možda nedostaje u njihovoj trenutnoj vezi.
Stručnjaci tvrde da takvo ponašanje često ukazuje na probleme unutar postojećeg partnerstva. Kada pojedinac počne otkrivati osobne i intimne podatke drugoj osobi, on zapravo teži emocionalnoj vezi i potvrdi koja može biti manjkava u njihovom odnosu.
- Izazovi se pojavljuju kada se jedan supružnik predstavlja kao žrtva ili mučenik u odnosu na treću stranu, iznoseći samo svoju perspektivu sve dok ne prizna vlastitu ulogu u problemima o kojima se radi. Takva selektivna percepcija potkopava temelje povjerenja unutar veze, budući da partner isključen iz ovih rasprava doživljava osjećaje izdaje i izolacije zbog tekuće izvedbe.
Ukratko, bit našeg argumenta je da emocionalna nevjera može biti jednako štetna kao i fizička nevjera, budući da uključuje alokaciju emocionalne energije i usredotočite se na nekoga izvan partnerstva. Za ublažavanje takvih pojava ključno je poticanje empatije, sudjelovanje u otvorenom dijalogu i pokazivanje predanosti poboljšanju odnosa.
Ukratko, emocionalna nevjera može se pokazati podjednako štetnom kao i fizička, jer podrazumijeva preusmjeravanje emocionalne energije i fokusa na nekoga tko nije partner. Bitni elementi za prevenciju takvih ponašanja su uvid, komunikacija i suradnja unutar odnosa.