Udanašnjem članku vam donosimo nekoliko jako bitnih stvari , u kojima mnogi griješe. Naime , kada je riječ o konzumiranju hrane, mnoge osobe nakon jela rade 7 stvari , za koje misle da im u tom trenutku gode , a one su zapravo opasnost za njihov organizam.

Mnogi pojedinci nakon obroka uživaju u šetnji, dok se drugi odlučuju za odmor; međutim, bitno je prepoznati da niti jedna aktivnost nije osobito korisna za probavu. Oba se najučinkovitije izvode nakon što protekne određeno vrijeme od jela.

Radnje koje treba izbjegavati nakon obroka

Nakon obroka, mnogi pojedinci uživaju u šetnji, dok drugi preferiraju odmor; međutim, ključno je razumjeti da niti jedna aktivnost značajno ne pomaže probavi. Oba su najkorisnija kada se poduzimaju nakon značajnog intervala nakon konzumiranja.

Nakon obroka, bilo da se radi o doručku ili ručku, obično imamo nekoliko slobodnih trenutaka koje koristimo za bavljenje poznatim aktivnostima ili poslovima koji olakšavaju opuštanje ili odvraćanje pažnje.

Iako se te navike mogu činiti korisnima i relativno bezopasnima, one u konačnici mogu rezultirati štetnim simptomima i značajnim zdravstvenim problemima tijekom vremena. Velik broj pojedinaca toga nije svjestan, stoga ćemo navesti radnje koje treba izbjegavati nakon obroka.

1. Drijemanje
Odmaranje nakon obroka može rezultirati nepoželjnim simptomima koji upućuju na probleme s probavom. Iako je uobičajeno vjerovanje da je spavanje nakon konzumacije korisno i promiče zdravlje, to je mišljenje netočno. Takav san nepovoljno utječe na probavni proces.

Kada je tijelo postavljeno vodoravno, želučani sokovi ne uspijevaju u potpunosti obaviti hranu u želucu, što dovodi do prekida normalne apsorpcije hranjivih tvari. Nadalje, jednjak može biti nepovoljno pogođen jer želučana kiselina može ući u njega tijekom slučajeva refluksa, što rezultira osjećajem pečenja.

2. Upotreba duhana

Opće je poznato da ova štetna navika negativno utječe na zdravlje i pluća i kardiovaskularnog sustava. Međutim, ono što mnogi možda ne shvaćaju je da je pušenje neposredno nakon obroka posebno štetno. To je zbog činjenice da se nikotin veže s kisikom bitnim za probavni proces, čime potiče apsorpciju kancerogenih tvari.

3. Konzumirate voće.

Neki pojedinci smatraju da je konzumacija voća nakon obroka iznimno korisna za zdravlje. Voće je slatko, hranjivo i čini se da služi kao izvrsna alternativa konvencionalnim desertima.

Međutim, nije široko poznato da je poželjno konzumiranje voća na prazan želudac – primjerice ujutro ili nekoliko sati nakon obroka. Za probavu voća potrebni su različiti enzimi, a prirodni šećer prisutan u voću (fruktoza) zahtijeva dulje vrijeme probave.

Probava različite hrane može poremetiti te procese. U nedostatku takvih “smetnji”, tijelo je sposobnije apsorbirati hranjive tvari prisutne u voću. Prije svega, to su vlakna i jednostavni šećeri koji tijelu daju energiju. Konzumacija voća nakon obilnog obroka može rezultirati produljenim zadržavanjem njegovih ostataka u želucu. Ova situacija može dovesti do probavnih smetnji, pojačanog stvaranja plinova i drugih neželjenih simptoma.

4. Upuštate se u čin tuširanja.

Tuširanje olakšava opuštanje i pospješuje cirkulaciju krvi; međutim, preporučljivo je izbjegavati ovu aktivnost neposredno nakon obroka, jer može ometati pravilan rad probavnog sustava.

Ovaj postupak doista olakšava povećanu cirkulaciju krvi u rukama i donjim ekstremitetima, a istovremeno smanjuje volumen krvi koja dospijeva u želudac. Posljedično, to može dovesti do smanjene sposobnosti učinkovite probave hrane, što rezultira čestim pojavama upala, nelagode i osjećaja težine u predjelu trbuha.

5. Konzumirate ohlađenu vodu.

Ne savjetuje se konzumiranje hladne vode tijekom i nakon obroka jer može ometati probavu hrane. To može dovesti do smanjene apsorpcije hranjivih tvari i poremetiti proces stvaranja izmeta.

6. Konzumirate čaj.

Iako se čaj smatra blagotvornim napitkom, savjetuje se suzdržati se od njegovog konzumiranja neposredno nakon obroka.

Tanini prisutni u čaju stupaju u interakciju sa željezom i time ometaju njegovu apsorpciju.

Posljedično, apsorpcija željeza može se smanjiti za čak 87%, što može dovesti do anemije.

Ova esencijalna hranjiva tvar ključna je za proizvodnju crvenih krvnih stanica u krvotoku, a nedostatak u tijelu može rezultirati sljedećim simptomima:

Nelagoda u prsima. Nedostatak boje u koži.
Trajni osjećaji slabosti i umora, praćeni lomljivim noktima.
Smanjen apetit. Osjećaj hladnoće u ekstremitetima.

7. Bavite se hodanjem ili trčanjem.

Pogrešno je vjerovati da je bavljenje tjelesnim vježbama nakon obroka osobito korisno, jer se često smatra da pomaže u sagorijevanju kalorija i smanjenju težine.

Svakako, i hodanje i trčanje služe kao korisni oblici tjelesnog vježbanja; međutim, uključivanje u ove aktivnosti odmah nakon obroka može biti više štetno za tijelo nego korisno. Takve radnje ometaju probavni proces. Stoga je preporučljivo pričekati najmanje 30 minuta nakon jela prije nego što se uključite u ove aktivnosti, au tom slučaju trajanje hodanja ili trčanja ne smije biti dulje od 10 minuta.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here