Oglasi - Advertisement

Svakodnevno ljudsko tijelo emituje različite zvukove koji su općenito prepoznati od svih. Često ne razmišljamo mnogo o uobičajenim tjelesnim zvukovima poput kihanja ili zijevanja. Ovo je sedam tipičnih zvukova koje tijelo proizvodi i o njima obično nema razloga za brigu. Međutim, postoje slučajevi kada ovi zvuci mogu ukazivati ​​na osnovne zdravstvene probleme, u kom slučaju je preporučljivo konsultovati medicinskog stručnjaka za smjernice.

 

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

 

 

 

 

Zujanje  u ušima

Na kraju napornog dana, možda ćete se naći kako naslonite glavu na jastuk i iznenada začuti slabu zvonjavu. Ovaj neobičan zvuk je zapravo rezultat protoka krvi kroz vratne vene koje se nalaze iza vašeg uha. Kada jastuk priguši vanjske zvukove, možete primijetiti nježno šuštanje. Međutim, ako osjetite ovaj zvuk tokom dana kada ne ležite, to može biti posljedica alergije ili infekcije. Dobra vijest je da se obično rješava sam od sebe, kako je objavio časopis Best Health.

 

Pucketanje u vratu

Ako osjetite pucanje praćeno osjećajem u vratu kada okrenete glavu, prirodno je da imate zabrinutost, ali budite sigurni, ovo je uobičajena pojava. Vrat se sastoji od više zglobova, od kojih svaki sadrži tekućinu i zaštitni omotač. Kada su ovi zglobovi savijeni, to smanjuje pritisak na tekućinu, što rezultira oslobađanjem malih mjehurića zraka, što proizvodi zvučni zvuk. Važno je napomenuti da je ova pojava sasvim normalna. Međutim, ako naiđete na intenzivan bol, posebno ako zrači niz ruku, preporučljivo je potražiti liječničku pomoć jer bi to potencijalno moglo ukazivati ​​na nervni poremećaj.

Krkljanje u stomaku

Neobična buka koja dopire do vaših ušiju nakon obroka jednostavno je rezultat prolaska zraka i tekućine kroz vaš probavni sistem. Ako naiđete na “klokotanje” na prazan želudac, to bi moglo značiti da vaša crijeva marljivo rade na uklanjanju ostataka prošlih obroka ili da signaliziraju vašu glad. Međutim, ako osjetite ovaj zvuk uz grčeve, nelagodu ili mučninu, bez ikakvih pražnjenja crijeva, neophodno je potražiti liječničku pomoć. U takvim slučajevima, ova slušna indikacija može ukazivati ​​na djelomičnu blokadu u crijevima, što povremeno zahtijeva hiruršku intervenciju.

 

 

 

 

 

 

 

Vaginalni vetar

Nazvan queef, ovaj izraz se koristi za opisivanje izbacivanja mjehurića zraka iz vagine. Obično se javlja tokom fizičke aktivnosti ili intimnog odnosa, javlja se kada se oslobodi preostali zrak u vaginalnoj šupljini, što rezultira zvukom koji podsjeća na nadutost. Vaginalni vjetar je česta pojava i nema štetnih ili opasnih posljedica.

Pucketanje u ramenu

Ako čujete zvuk škljocanja ili pucketanja koji izvire iz vašeg ramena dok ispružite ruku da uzmete predmet s visoke police, moguće je da imate upalu unutar zgloba. Uključivanje u ponavljajuće pokrete iznad glave, kao što je brisanje prašine sa visokih polica, može dovesti do iritacije i oticanja burze, male vrećice ispunjene tekućinom koja se nalazi u ramenu. Ova upala može na kraju dovesti do pucanja burze. Tipično, buka nestaje bez intervencije; međutim, ako osjetite i nelagodu u ramenu, to može ukazivati ​​na pucanje hrskavice koja oblaže šupljinu ramena. Ako je to slučaj, preporučljivo je potražiti stručnost ortopeda.

 

 

 

 

 

Zvonjava u glavi

Tinitus je uobičajena pojava sa kojom se skoro svako susreće u nekom periodu svog života. Nježne dlačice u uhu koje prenose signale u mozak, čak i u nedostatku zvuka, mogu biti oštećene infekcijama, izlaganjem glasnim zvukovima i prirodnim procesom starenja. Obično se ovaj problem rješava sam od sebe bez intervencije. Međutim, ako uporni zvuk traje duže od 48 sati ili je praćen bolom, preporučljivo je konsultovati medicinskog stručnjaka koji može provesti testove kako bi utvrdio postoji li infekcija ili osnovno neurološko stanje.

Zviždanje u nosnicama

Doživljavanje ovih zvukova, posebno kada se javljaju prije spavanja, može biti prilično uznemirujuće. Obično to ukazuje na blokadu protoka zraka, što ukazuje na nakupljanje prekomjerne sluzi u nosnim prolazima. Da bi se ublažilo zviždanje i promoviralo nesmetano disanje, lijekovi protiv prehlade ili antihistaminici dizajnirani za alergije mogu efikasno očistiti nazalne prolaze. Međutim, ako čujete takav zvuk nakon ozljede nosa, savjetuje se da se obratite medicinskom profesionalcu, jer bi to potencijalno moglo ukazivati ​​na lom hrskavice koja razdvaja nozdrve.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here