U nastavku današnjeg članka vam donosimo vam nekoliko zanimljivih činjenica o Japancima. Saznajte koje su to navike koje Japanci imaju te zbog kojih nisu gojazni , te zbog čega u proseku žive duže.
Japan se često navodi kao nacija koju karakterizira iznimno zdravlje među stanovništvom, kako je navedeno na web stranici “World Population Review”. Naime, ova se zemlja može pohvaliti stopom pretilosti od samo 4,5%, što je svrstava među najniže u pogledu prevalencije pretilosti među razvijenim zemljama. Nasuprot tome, svaki peti pojedinac u Srbiji klasifikovan je kao gojazan, dok je svaki treći bliži pragu pretilosti. To postavlja pitanje: koje prakse razlikuju japanski pristup zdravlju?
Navike i način života Japanaca igraju presudnu ulogu u održavanju vitke građe. Novinar Kaki Okumura pojasnio je da se ovaj fenomen ne pripisuje samo disciplini; nego proizlazi iz izravnih, dnevnih izbora koje pojedinci uključuju u svoje rutine. Jedan takav izbor je njihova sklonost hodanju posvuda.
Značajna razlika leži u razini tjelesne aktivnosti među japanskim stanovništvom. Prema istraživanju iz 2019. koje je provelo japansko Ministarstvo zdravstva, muškarci u prosjeku naprave oko 7000 koraka dnevno, dok žene u prosjeku naprave nešto manje od 6000 koraka dnevno. Kao odgovor na prethodno povećanu učestalost moždanih udara, grad Nagano je razvio opsežnu mrežu pješačkih staza, što je rezultiralo značajnim poboljšanjem zdravlja njegovih stanovnika. Trenutno se Japan može pohvaliti jednim od najviših očekivanih životnih vijeka na svijetu, koji doseže 85 godina.
Hranu konzumiraju umjereno.
Dok je suvremena japanska prehrana svakako pod utjecajem brze hrane, umjerenost ostaje temeljno načelo. Veličine porcija općenito su manje u usporedbi s onima u zapadnim zemljama, a obroci su obično dobro uravnoteženi. Umjesto da uživaju u prevelikim količinama, pojedinci u Japanu često se odlučuju za manje porcije koje obiluju povrćem i hranjivim ugljikohidratima, poput rezanaca s povrćem. Ovaj pristup im omogućuje da uživaju u jelima koja preferiraju bez nametanja krutih ograničenja.
3. Čine proces kuhanja jednostavnijim.
U japanskoj kuhinji jednostavnost je temeljni princip. Umjesto da se odluče za zamršene recepte, pojedinci u Japanu često preferiraju brze tehnike pripreme, kao što je korištenje mikrovalne pećnice za kuhanje povrća. Ovaj im pristup omogućuje uživanje u hranjivim obrocima uz minimalan napor, olakšavajući održavanje zdravih navika čak i usred užurbanog načina života.
4. Bavljenje tjelesnom aktivnošću donosi radost.
U Japanu percepcija tjelovježbe nadilazi obvezu i umjesto toga se smatra izvorom užitka. Svake godine škole organiziraju “Sportski dan”, tijekom kojeg se svi učenici uključuju u razne aktivnosti, uključujući atletiku i potezanje konopa. Ova tradicija kod djece potiče strast prema tjelesnom kretanju, dok odrasli obično odabiru aktivnosti koje im pružaju užitak.
5. Kvaliteta hrane je važnija od njezine količine.
U Japanu se pojam dekadencije u kuhinji veže uz kvalitetu, a ne kvantitetu obroka. Umjesto da se odluče za velike porcije, Japanci daju prednost visokokvalitetnim sastojcima, koji se često nabavljaju sezonski i lokalno, kako bi njegovali svoje tijelo na način koji vodi brigu o zdravlju.