Zavist i ljubomora, iako se često pogrešno miješaju jedno s drugim, imaju različita značenja. Zavist proizlazi iz čežnje za posjedovanjem koje drugi mogu dostići, dok ljubomora proizlazi iz strepnje da nešto što nam pripada pripada nekom drugom.

Dr. Morgan Anderson, klinički psiholog, objašnjava da ljubomora može proizaći iz osjećaja nesigurnosti, niskog samopoštovanja i straha od napuštenosti. Iako ljubomora može potjecati od osjećaja neadekvatnosti ili emocionalne boli, ona zapravo može biti katalizator pozitivne transformacije.

Dr. Morgan ponavlja da ljubomora može pružiti vrijedne uvide u naše želje i težnje. Unatoč tome, ako se ne kontrolira, ljubomora može pokvariti čak i najljepša prijateljstva. Dobra je vijest da identificiranjem određenih pokazatelja možemo proaktivno spriječiti da ljubomora naruši naše odnose. Ovo su tri nepogrešiva ​​znaka da netko gaji ljubomoru prema vama. Dr. Morgan objašnjava da je jasan pokazatelj ljubomore kada netko nema entuzijazma u odgovoru na vaše pozitivne vijesti.

To bi moglo biti zato što vašu sreću ili uspjeh doživljavaju kao potencijalnu prijetnju svojima. Međutim, važno je dublje razmotriti njihovu perspektivu. Ponekad nam je zbog vlastitih okolnosti teško istinski osjećati radost za druge. Ako trenutno doživljavaju veliko razočarenje u vlastitom životu, njihov nedostatak uzbuđenja može proizaći iz osobnog nezadovoljstva, a ne iz ljubomore.

Njezina sklonost da bude pretjerano kritična prema vama može ukazivati ​​na skrivenu ljubomoru. Ljubomorni pojedinci često pribjegavaju pasivno-agresivnim primjedbama u pokušaju da umanje one koje doživljavaju superiornima. Ovi oštri komentari služe kao obrambeni mehanizam za jačanje vlastitog osjećaja moći. Ključno je prepoznati da ljubomora obično proizlazi iz duboko ukorijenjene nesigurnosti ukorijenjene u nečijoj prošlosti ili osobnim iskustvima. Kada je riječ o ljubomornim pojedincima, oni imaju tendenciju omalovažavati vaša postignuća i ogroman trud koji ste uložili da ih postignete. Ako pokušavaju skrenuti razgovor, suzdržavaju se od daljnjeg ispitivanja ili pokazuju vidljivu nelagodu dok razgovarate o vlastitim trijumfima, vrlo je vjerojatno da je u pitanju ljubomora.

Svi mi prolazimo kroz razdoblja ljubomore, jer je to temeljna ljudska emocija. Međutim, ako netko dopusti ljubomori da ga proguta ili ne uspije njome upravljati na konstruktivan način, to može imati štetne učinke na njihovu dobrobit, odnose i opću sreću. To je zbog toksične prirode neobuzdane ljubomore.

Prema Joelu Franku, ovlaštenom kliničkom psihologu i neuropsihologu u Americi, ljubomora se često infiltrira u naša srca i umove, tiho miješajući strah, nesigurnost i usporedbu. Rezultat toga je štetan obrazac koji pojačava osjećaje neadekvatnosti i potkopava temelje povjerenja i bliskosti. Unutar carstva prijateljstava, ovaj se obrazac može manifestirati kao osjećaj gorčine kada prijatelj postigne nešto što želite, zamagljujući vašu sposobnost da se istinski radujete njegovim postignućima.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here