Pametno vrtlarstvo, suprotno onome što mnogi vjeruju, ne zahtijeva naporan rad i napor. Umjesto toga, predstavlja optimalnu metodu za iskorištavanje prednosti prirodnog svijeta. Smješteno uz rijeku Yenisej, u Rusiji, nalazi se selo Shušnskoye, koje se ističe prostranim područjima neproduktivnog terena.

Pod ekstremnim vremenskim uvjetima užarenih ljetnih vrućina koje dosežu i do 35 stupnjeva Celzijevih i užasne zimske hladnoće koja pada do -45 stupnjeva Celzijevih, padalina i snijega je malo, što dovodi do ozbiljne suše. Unatoč ovim nepovoljnim okolnostima, postoji jedan izuzetan pojedinac koji prkosi izgledima i uspješno uzgaja obilje izvanrednih usjeva.

Koristeći svoje izvanredno umijeće, pametni vrt bez napora obrađuje niz usjeva uključujući krumpir, rajčicu, mrkvu i razno bobičasto voće, kao da tlo posjeduje izvanrednu plodnost. Postavlja se pitanje: kako se ovaj podvig ostvaruje? Zamjatkinova tajna leži u implementaciji pametnog vrta, eliminirajući potrebu za tradicionalnim alatima kao što su lopate, motike ili plugovi, dok još uvijek dopušta produbljivanje tla za impresivnih 30 do 40 centimetara svakog desetljeća.

Tlo je postiglo rahlu konzistenciju, što olakšava umetanje noževa za rajčice u njegovu dubinu. Za postizanje izvanrednih rezultata u uzgoju povrća i voća potreban je poseban pristup, što je pokazao ovaj pojedinac koji je otkrio tajnu visokih prinosa. Umjesto da se oslanja na tradicionalne metode poput komposta ili gnojiva, otkrio je snagu korištenja pepela kao svog omiljenog gnojiva.

Njegov uspjeh može se pripisati nekoliko ključnih čimbenika. Prvo, za svoje povrće i voće pažljivo bira sjemenke izuzetne kvalitete. Uz to, on usvaja prirodan pristup uzgoju, postavljajući uske gredice i nanoseći malč. U Zajmatkinu, kreveti imaju širinu od 80 cm i prate ih prolazi od približno 1 metar. Kako bi se pokrenuo proces rasta, organski otpad poput otpalog lišća, pokošene trave i djelomično raspadnutih grana dodaje se u gredice tijekom prvih tjedana svibnja. Zatim se preko organske tvari posipa sloj zemlje debljine oko 5 cm. Gredica se izdašno zalijeva, stvarajući idealno okruženje za bujanje glista i doprinos zdravlju tla. Ovaj pedantan pristup, u kombinaciji s upotrebom pepela kao gnojiva, omogućio je ovoj jedinki postizanje impresivnih prinosa. Za uspješnu sadnju ključno je pravilno pripremiti tlo.

To uključuje pedantan dvomjesečni proces kondicioniranja gredice, popraćen dodavanjem organskog gnojiva i sloja zemlje. Gredica ostaje neometana u ovom “pripremljenom” stanju do dolaska ljeta, kada se siju usjevi poput graška, boba i graha. Kako biste postigli najbolje rezultate, savjetuje se započeti s pripremom gredice u zimskoj sezoni ako namjeravate započeti sadnju u rano proljeće. To omogućuje dovoljno vremena da se krevet otopi. Pridržavajući se ovih uputa, možete postaviti gredice koje su bogate i prozračne, pružajući idealno okruženje za uzgoj širokog spektra usjeva.

Zamyatkin tvrdi da je učinkovito iskorijenio bolesti pomoću određene metode. Kao dio svog noćnog režima, on strateški postavlja jednostavne najlonske prekrivače preko svojih gredica, štiteći povrće od vlage jutarnje rose. Primarni naglasak je na zaštiti ranjivog povrća, uključujući rajčice, krastavce, luk, papriku i krumpir. Zamyatkin svoje najveće povjerenje polaže u pokošenu travu kao neusporediv malč izbora. Dok kolovoz odmiče, on marljivo priprema novu gredicu za cvijeće tako što je naslanja svježe pokošenom travom i presipa zemljom. Ovaj strateški pristup omogućuje mu da obrađuje zimski vrt u istoj gredici nakon što nastupi kasna zima. Uz temelj koji se sastoji od malča trave dobivenog košnjom, Zamjatkina se odlučuje za sijanje krumpira u ovu gredicu.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here