U današnjem članku ćemo pisati o jednoj veoma zanimljivoj temi. Naime , riječ je o zakonima u Sjevernoj Koreji.Najneobičniji propisi u Sjevernoj Koreji koji mnogim osobama možda nisu poznati su oni koje se građani moraju pridržavati.

Iako svaka nacija posjeduje vlastiti skup posebnih pravila ili propisa, opsežno globalno ispitivanje usmjereno prema Sjevernoj Koreji rasvijetlilo je neke od najneobičnijih zakona u toj regiji. Primarna svrha najbizarnijih zakona u Sjevernoj Koreji je isključivo ostvarivanje kontrole nad stanovništvom. Regulirajući živote građana do najsitnijeg detalja, ovi zakoni pomažu osigurati da Kim Jong Un, “vrhovni vođa”, zadrži svoj autoritet i održava jaku kontrolu nad uvjerenjima i osjećajima milijuna Sjevernokorejaca.

U Sjevernoj Koreji, nametnuti propisi imaju za cilj uzdizanje Kim Jong Una do statusa sličnog statusu božanstva, dok istodobno osiguravaju da stanovništvo ostane izolirano i odvojeno od vanjskog svijeta. Iako postojanje takvih drakonskih zakona možda nije samo po sebi iznenađujuće, opseg u kojem ti propisi učinkovito održavaju kontrolu nad građanima Sjeverne Koreje je zaista nevjerojatan. Iako se ove ekstremne mjere mogu činiti smiješnima iz vanjske perspektive, njihovo kršenje može dovesti do ozbiljnih i potencijalno kobnih posljedica. Operativno načelo upravljanja kroz strah bilo je obilježje vladavine Kim Jong Una, podsjećajući na pristupe koje su koristili i njegov otac i djed.

U nastavku možete istražiti izbor najneobičnijih zakona koji postoje u Sjevernoj Koreji.

1.Frizure dopuštene za nošenje su isključivo one koje je država odobrila.

Počevši od 2013., Sjeverna Koreja je pokazala posebnu usredotočenost na frizure svoje populacije kao sredstvo za provođenje uniformnosti i vršenje stroge kontrole čak i nad najintimnijim aspektima individualnih života. Država je sankcionirala 18 frizura za žene i 10 za muškarce. Osim toga, muškarci su dužni održavati kosu kraćom od pet centimetara, dok je starijim muškarcima dozvoljena kosa do sedam centimetara.

Vlada je odredila da udane žene moraju imati kratke frizure, dok je neudanim ženama dopušteno imati dulje frizure. Osim toga, iako je frizura Kim Jong Una svjetski poznata, rezervirana je isključivo za njega.

2. Na godišnjicu Kim Il-sungove smrti, zahtijeva se da svoju tugu izraze kroz suze.

Kim Il-Sung, djed Kim Jong-Una, pozicionira se kao dobroćudni očinski lik naciji. Unatoč njegovoj smrti 1994. godine, 8. srpnja, godišnjica njegove smrti, obilježava se kao nacionalni dan žalosti, dok se njegov rođendan u travnju slavi na nacionalnoj razini. Od građana Sjeverne Koreje očekuje se da na ovaj dan vidljivo izraze svoju tugu, jer su na snazi ​​zakoni koji zabranjuju smiješenje ili glasno govorenje. Za pojedince se čak smatra poželjnijim da tom prilikom liju suze. Ozbiljnost s kojom Sjeverna Koreja pristupa izražavanju tuge je naglašena činjenicom da su pojedinci nakon smrti Kim Jong-Unovog oca, Kim Jong-Ila, poslani u radne logore jer nisu pokazali dovoljno tuge. Ovi propisi reguliraju sve aktivnosti koje se provode u čast Kim Il-Sunga i Kim Jong-Ila. Ponašanje poput žvakanja žvakaćih guma, glasnih razgovora ili bilo kakvog oblika bujnosti strogo je zabranjeno u blizini njihovih kipova ili tijekom određenih razdoblja komemoracije.

3. Prije preseljenja u glavni grad potrebno je pribaviti dopuštenje vlasti.

Život u Pyongyangu, glavnom gradu Sjeverne Koreje, smatra se modernijim i relativno lakšim od života u ruralnim područjima. Unatoč tome, pojedinci koji se žele preseliti u ovaj veliki grad ne mogu to učiniti slobodno; potrebno je odobrenje vlade za svakog građanina koji se želi preseliti u Pjongjang. Stanovništvo grada prvenstveno čine uvjereni članovi vladajuće stranke i pojedinci višeg društvenog statusa. Nadalje, u cijeloj Sjevernoj Koreji uspostavljene su kontrolne točke, čime se građanima ograničava mogućnost putovanja bez potrebnih dozvola.

4. Postoji zakonska obveza da na svakim izborima sudjeluju svojim glasom.

Nakon značajnih izbora, mnogi Amerikanci razmišljaju o potencijalnom utjecaju većeg sudjelovanja birača u našoj demokraciji. Nasuprot tome, Sjeverna Koreja, nacija koja odbacuje demokratska načela, ne dopušta svojim građanima izbor hoće li se uključiti u izborni proces. Glasovanje je obavezno; svaka osoba starija od 17 godina zakonski je dužna dati svoj glas. Ova praksa ne služi kao istinska praksa demokracije, već više kao mehanizam za vladinu kontrolu nad stanovništvom.

Postoji nedostatak opcija u vezi s izbornim izborima, kao što je primijetio jedan pojedinac koji je dezertirao, rekavši: “Vlada provjerava popis birača, a ako vaše ime nije na popisu, pokrenut će istragu. Često tijekom izbora, vlada doznaje za dezertere.”

5.Nadalje, Vlada vrši kontrolu nad svim televizijskim kanalima.

U Sjevernoj Koreji primjetan je nedostatak međunarodnih televizijskih postaja. Vlada provodi strogu kontrolu nad svim televizijskim programima, dopuštajući emitiranje samo četiri službena kanala. Među njima, Korejska središnja televizija služi kao primarna medijska kuća, odgovorna za prijenos svih državnih vijesti i opremljena najnaprednijom tehnologijom od četiri. Dodatno, postoje dva obrazovna kanala i jedan sportski kanal. Svaku riječ koja se prenese na ovim postajama proizvela je vlada.

U Pjongjangu, hoteli koji opslužuju strane posjetitelje i diplomate ponekad emitiraju kineske državne kanale. Izvođenje programa nerijetko je popraćeno glasnim uzvicima te nemalim entuzijazmom i oduševljenjem. Osim toga, ako se pojedinac bavi kriminalom, cijela obitelj podliježe kazni.

6.Kada jedna osoba počini zločin , cijela porodica bude kažnjena

Ovaj propis nalaže da kada vlada osudi pojedinca za zločin i zatvori ga u radni logor, cijela obitelj počinitelja također bude uhvaćena i poslana u slične logore. Nadalje, naredne dvije generacije tih obitelji, koje su rođene i odrasle unutar granica logora, moraju ostati ondje do kraja života.

Iako članovi obitelji i potomci možda nisu izravno počinili zločin, njihova krivnja proizlazi iz njihova udruživanja i veza s osuđenim pojedincem. Ovaj okvir funkcionira kao mehanizam za smanjenje kriminala i jamstvo da se svi Sjevernokorejci pridržavaju režima.

7. Higijenski ulošci

U Sjevernoj Koreji jednokratni ulošci i tamponi potpuno su nedostupni za kupnju. Umjesto toga, žene koriste jastučiće za višekratnu upotrebu.

8. Ovo predstavlja jedini način na koji oni mogu fizički izraziti svoju naklonost.

U Sjevernoj Koreji svi su oblici kontracepcije strogo zabranjeni, pa je nabava kondoma iznimno izazovan pothvat. Posljedično, mnogi odrasli u Sjevernoj Koreji izrazili bi znatnu zahvalnost za primanje kontracepcijskih sredstava na dar. Dakle, unutar zemlje postoji poseban način stupanja u intimne odnose. Diktator je naredio da pojedinci moraju biti oprezni u takvim stvarima.

Pojedinci koji pokušaju pobjeći iz zemlje suočavaju se s mogućnošću slanja u radne logore ili suočavanja s pogubljenjem.

Kim Jong-un shvaća da je za održavanje njegovog autoriteta potrebno stanovništvo koje dosljedno pokazuje lojalnost i poštovanje prema njemu. Jedan od najtežih prijestupa u Sjevernoj Koreji je pokušaj bijega od nacije. Pojedinci uhvaćeni dok su pokušavali prebjeći obično se šalju u radne logore i često se suočavaju s pogubljenjem. Tijekom godina pojavili su se brojni potresni izvještaji o pojedincima koji su pokušali pobjeći iz Sjeverne Koreje, samo da bi bili uhićeni i podvrgnuti užasnim kaznama. Kao što je istina za mnoge propise u Sjevernoj Koreji, posljedice se protežu izvan samih prekršitelja, nepovoljno utječući na njihove obitelji i rodbinu, koji trpe teške posljedice.

10. Pristup Internetu ograničen je samo na one koji su odabrani.

Značajna prijetnja koja može destabilizirati režim Kim Jong-una je širenje informacija. Ako znanje iz vanjskog svijeta dopre do općeg stanovništva Sjeverne Koreje, ima potencijal potaknuti revoluciju koja bi osporila Kimov autoritet i promijenila živote svih pojedinaca unutar nacije.

Očito je da je Kim svjestan ove situacije. Slijedom toga, korištenje interneta podvrgnuto je strogim propisima i kontroli. Obično se pristup Internetu odobrava isključivo državnim službenicima i pojedincima koji su dobili posebne ovlasti. Usprkos tome, sadržaj dostupan na internetu u Sjevernoj Koreji prilično je ograničen; izvješće iz 2016. pokazuje da je dopušteno samo 28 aktivnih web stranica.

11. Vozačke privilegije dodijeljene su isključivo muškim državnim dužnosnicima.

Kao i sa svim aspektima postojanja u Sjevernoj Koreji, vlada vrši kontrolu i nad vožnjom i nad vlasništvom automobila. Posljedično, nacija nije preplavljena vozilima. U stvarnosti, tijekom sati najvećeg prometa, jedan automobil može zauzeti čitavih deset traka autoceste. Vlasništvo nad vozilom i mogućnost dobivanja vozačke dozvole privilegije su rezervirane isključivo za muške državne dužnosnike.

Ipak, bilježi se porast nabave osobnih vozila. Kako bi izbjegli zakonska ograničenja, vlasnici automobila registriraju svoja vozila pod imenima državnih tijela.

12. Zabranjeno je posjedovanje Biblije.

 

Pojedinci kod kojih se pronađe Biblija mogu se suočiti s teškim posljedicama slanja u radne logore ili čak suočiti se s pogubljenjem.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here