U kupaonici Male Mujice Fate napunite kadu vodom, zatim ga uhvatite za lijevo uho i počnite ga vući s jedne strane na drugu dok je u vodi.

U tom trenutku uđe Haso i sav u čudu upita Fatu: Bona Fata, kako ti kupaš malog?

Otkinuo mu je uši! Idiote, Bolesni Haso. “Samo naprijed, uronite ruku u ovu kipuću vodu!

DODATNI SADRŽAJ

Glikemijski indeks (GI) rangira različite namirnice na temelju učinka 50 grama ugljikohidrata na razinu šećera u krvi, koristeći ljestvicu od 0 do 100. Za osobe s dijabetesom i drugim zdravstvenim problemima, razumijevanje GI njihovih izbora hrane je ključno, jer utječe na odgovor njihovog tijela na šećer u krvi.

Dr. Olga Ličina, klinička nutricionistica, za Zdravlje Kurir govori o glikemijskom indeksu namirnica, njegovoj važnosti, utjecaju tehnika pripreme hrane na to mjerenje te optimalnim kombinacijama namirnica za izbjegavanje brzih skokova šećera u krvi. Ovaj indeks ocjenjuje hranu koja sadrži ugljikohidrate na skali od 0 do 100, gdje stavke bliže nuli imaju minimalan učinak na šećer u krvi. Nasuprot tome, hrana koja se nalazi na višem kraju ljestvice značajno utječe na razinu šećera u krvi. Dr. Ličina detaljno opisuje i postupke utvrđivanja glikemijskog indeksa. Na primjer, glikemijski indeks (GI) dinje procjenjuje se tako da 10 osoba pojede jednu srednju dinju, koja sadrži otprilike 50 grama šećera.

Razine šećera u krvi mjere se više puta u razdoblju od dva sata. Sljedeći dan, ista grupa od 10 sudionika unosi 50 g glukoze, što je ekvivalentno 12 čajnih žličica, a razina šećera u krvi im se ponovno testira više puta tijekom dva sata. Istraživači procjenjuju ishode unosa dinje i glukoze kako bi odredili učinak konzumiranja dinje. Kao rezultat toga, dinji se dodjeljuje vrijednost glikemijskog indeksa (GI) koja pada između 65 i 70. Glikemijski indeks je klasificiran na temelju svoje vrijednosti u: nizak GI: 1 do 55, srednji GI: 56 do 69 i visok GI: 70 i više. Međutim, važno je napomenuti da glikemijski indeks ne uzima u obzir količinu hrane unesenu u jednom obroku. Dr. Ličina ističe da se vjerojatno ne bi odjednom pojela cijela dinja srednje veličine, što dovodi do pojma glikemijskog opterećenja (GL).

Ovo mjerenje pokazuje utjecaj određene porcije hrane na razinu šećera u krvi procjenom porasta šećera u krvi u odnosu na sadržaj ugljikohidrata prisutnih u prosječnoj porciji. Dinja ima glikemijsko opterećenje koje je znatno niže od njenog glikemijskog indeksa (GI), koji je zabilježen na 11, što je svrstava u nisku kategoriju. Način pripreme hrane utječe na njezin glikemijski indeks. Nekoliko čimbenika utječe na glikemijski indeks prehrambenog artikla, uključujući zrelost voća, metode njegove pripreme i obradu kojoj prolazi, što rezultira rasponom vrijednosti za istu hranu. Stoga je ključno prepoznati da voće s visokim glikemijskim indeksom nije zabranjeno; umjesto toga, treba ih kombinirati s hranom bogatom vlaknima poput žitarica od cjelovitog zrna, orašastih plodova i mliječnih proizvoda, te ih treba konzumirati u manjim količinama. Tipično, zrelo voće obično ima viši glikemijski indeks.

Na primjer, banana koja se pojede dok je još “zelena” ima veću količinu rezistentnog škroba, koji djeluje slično vlaknima i dovodi do smanjenog glikemijskog indeksa. Usporedni učinak opažen je kod krumpira, riže i tjestenine koji su bili kuhani i zatim ohlađeni, budući da ova metoda stvara otporni škrob i uspješno smanjuje glikemijski indeks.

Ličina nudi i dodatni kulinarski prijedlog: tjesteninu uvijek kuhajte na “al dente” teksturu, a žitarice s visokim glikemijskim indeksom kombinirajte s namirnicama bogatim vlaknima poput mahunarki. Važno je promišljeno kombinirati namirnice s visokim glikemijskim indeksom. Za osobe s dijabetesom, glikemijski indeks djeluje kao vrijedan alat za donošenje informiranih odluka o prehrani. Nalazi brojnih svjetskih studija o utjecaju raznih namirnica na razinu glukoze u krvi prikupljeni su u međunarodnoj bazi podataka koju nadzire Služba za istraživanje glikemijskog indeksa Sveučilišta u Sydneyu.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here