Analiza krvi provedena u laboratorijima otkriva ne samo ukupne razine kolesterola, već i mjerenja lipoproteina niske gustoće (LDL), triglicerida i lipoproteina visoke gustoće (HDL).

Iako su niži rezultati korisni, važno je da naš lipoprotein visoke gustoće ili HDL bude povišen. HDL kolesterol se smatra “dobrim” kolesterolom jer ne doprinosi začepljenju arterija, a više razine povezane su sa smanjenim rizikom od kardiovaskularnih problema.

Lipoprotein niske gustoće, obično poznat kao LDL, naziva se “lošim” kolesterolom zbog njegove tendencije nakupljanja u arterijama, što može povećati vjerojatnost srčanih bolesti i moždanog udara. Trigliceridi, drugačiji oblik masti koji se nalazi u krvotoku, povezani su s povećanim rizikom od srčanog i moždanog udara kada su razine HDL-a niske ili razine LDL-a visoke.

  • Logično slijedi da bi nam cilj bio povećati dobar kolesterol kako bismo zaštitili svoje srce. Međutim, istraživanja koja istražuju porast HDL-a tek trebaju pokazati odgovarajuće smanjenje problema sa srcem, a ni lijekovi namijenjeni podizanju dobrog kolesterola ne umanjuju te rizike. Prema dr. Anandu Rohatgiju, kardiologu i profesoru na UT Southwestern Medical Center, opsežna populacijska istraživanja koja su započela 1970-ih pokazuju da su pojedinci sa značajno niskim razinama HDL kolesterola suočeni s povećanim rizikom od srčanog udara.

Napominje da služi kao “snažan pokazatelj rizika”, zbog čega su niske razine HDL-a uključene u kalkulatore rizika od srčanih bolesti koje liječnici i danas koriste; međutim, to ne dovodi automatski do odluke o liječenju.

  • Konsenzus među stručnjacima ukazuje da, iako su više razine HDL-a povezane s poboljšanim zdravljem srca, ovaj odnos je korelacijski, a ne uzročno-posljedični. “Istraživanje lijekova namijenjenih povećanju HDL kolesterola nije pokazalo smanjenje rizika od srčanih bolesti. Stoga, iz farmaceutske perspektive, to se ne bi trebalo smatrati ciljem liječenja – umjesto toga, služi kao pokazatelj rizika.

Liječnik naglašava da umjesto da se koncentriramo na jedan aspekt kolesterola, trebamo razmotriti ukupne brojke u kombinaciji s drugim čimbenicima rizika za srčane bolesti, uključujući dob, spol, krvni tlak i dijabetes. Dr. Rohatgi ističe da određeni način života može povećati razinu HDL-a. Međutim, medicinsko polje ostaje neizvjesno o pravom utjecaju povišenog HDL kolesterola na zdravlje srca. Prema riječima kardiologa, same brojke ne služe kao “kristalna kugla”. Dolje navedene navike povezane su s povišenim razinama HDL-a, zajedno s dodatnim prednostima za naše srce i opću dobrobit. Povećajte tjelesnu aktivnost.

Dugotrajno sjedenje tijekom dana povezano je s raznim zdravstvenim problemima, osobito s povećanim rizikom od kardiovaskularnih bolesti. Dosljedno je dokazano da redovita tjelesna aktivnost podiže razine HDL-a i povezana je s dužim životnim vijekom i smanjenom učestalošću srčanih bolesti. Prema riječima dr. Melise Trejsi, kardiologinje i medicinske voditeljice kardiološke rehabilitacije na Sveučilišnom medicinskom centru Raš, ciljajte na približno 30 minuta tjelesne aktivnosti svaki dan, pet dana u tjednu.

To može uključivati ​​bilo koju vrstu kardiovaskularne vježbe – bilo da se radi o brzom hodanju, igranju loptom, plesu, plivanju, vožnji bicikla ili bilo kojoj drugoj ugodnoj aktivnosti kojoj se možete posvetiti – u biti, bilo čemu što vam ubrzava otkucaje srca. Liječnik predlaže da možemo održati više seansi od 10 ili 15 minuta svaki dan ako je to bolje u skladu s našim dnevnim rutinama.

Konzumirajte nezasićene masti koje su korisne za zdravlje srca. Dr. Joy M. Gelbman, kardiologinja, navodi da konzumacija hrane s visokim udjelom polinezasićenih i mononezasićenih masti, zajedno s antioksidansima, može poboljšati ravnotežu između razine HDL i LDL kolesterola. Birajte zdravije alternative kao što su maslinovo ulje i masna riba umjesto hrane bogate zasićenim mastima, kao što je crveno meso, punomasni mliječni proizvodi, pržene namirnice i peciva.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here