Moja baka je sa mnom podijelila ključ dugog života i objasnila kako je u 96. godini života sačuvala svoju neovisnost.

Martin Luther King je slavno rekao: “Ono što je važno je kvaliteta života, a ne dugovječnost.” Međutim, moja prateta Mary Shelby Ferrari, sa svojih 96 godina, primjer je da je doista moguće uživati ​​u objema. Dug i zadovoljan život je dostižan.

Ferrari utjelovljuje otpornost u svom najčišćem obliku. U travnju 2020. dijagnosticiran joj je koronavirus i provela je 26 dana u bolnici, tijekom kojih je u nekim prilikama bila u polusvijesti. Nevjerojatno, preboljela je bolest bez ikakvih trajnih posljedica. Iako su joj suprug i većina njezinih prijatelja tijekom godina preminuli, ona i dalje živi samostalno u vlastitom stanu unutar zajednice umirovljenika. Do 80. godine vozila je automobil. “Uživam u životu”, podijelila je sa mnom. – Imam lijep stančić, a kći mi živi u blizini. Njezina stalna potraga za znanjem daje joj osjećaj svrhe.

Godine 1950. moja pra-teta stekla je diplomu engleskog jezika u doba kada je malo žena pohađalo visoko obrazovanje. Kasnije je stekla ne samo jedan, nego dva magisterija. Tijekom svog odrastanja divio sam joj se kao izvanrednom utjelovljenju postojanja svrhe; međutim, tek sam nedavno shvatio da bi upravo taj osjećaj svrhe mogao biti ključ njezine daljnje vitalnosti i uspjeha. Studije pokazuju da pojedinci koji mogu izraziti svoju svrhu imaju tendenciju da žive do sedam godina dulje od onih koji to ne mogu, uz 15 posto manji rizik od smrtnosti.

Posjeduje kreativni duh i doživljava ljepotu kreativnog procesa.

U dobi od deset godina, Ferrari je započela svoje putovanje u poeziju tijekom ljetnog kampa. Iako se njezina predanost poeziji produbila 1960-ih, nije prošlo dugo prije nego što je njezin talent dobio priznanje. Bavljenje kreativnim aktivnostima stimulira um, služi kao vježba za svjesnost, potiče radost i sreću te pomaže u oslobađanju od stresa i obradi traume. Njezina se prehrana prvenstveno sastoji od cjelovitih, hranjivih namirnica poput ribe i voća.

Bez sumnje, prehrana značajno utječe na dugovječnost, a istraživanja pokazuju da mediteranska prehrana smanjuje šanse za razvoj kardiovaskularnih bolesti. Iako se Prateta ne pridržava posebne dijete, uživa u konzumaciji ribe, svježeg voća i povrća, pridržavajući se načela mediteranske prehrane.

Uz smijeh je spomenula: “Ne uživam u slatkišima onoliko često koliko bih voljela.” Nakon upozorenja liječnika da je “na rubu dijabetesa”, njezina se želja za slatkim smanjila. Unatoč tome, i dalje uživa u objedovanju sa svojom djecom i unucima, naglašavajući obroke koji se sastoje od cjelovitih namirnica koje obiluju esencijalnim hranjivim tvarima.

Njezina joj vjera daje čvrst temelj.

Kad je prateta Ferrari otkrila svoju težnju da nastavi školovanje, moja prabaka, njezina majka, postavila je jedan uvjet: mora se upisati u katoličku školu. “U to sam vrijeme bila ateist”, podijelila je sa mnom. Njezina odlučnost da stekne fakultetsku diplomu dovela ju je do pristanka na pohađanje privatnog katoličkog sveučilišta. Ubrzo je počela rasti njezina znatiželja o kršćanstvu. Čak i sada, svake nedjelje ide na misu sa svojom kćeri i moli se svaku večer.

Dan Buetner, istraživač usredotočen na dugovječnost i priznat kao stručnjak za “plave zone”, otkrio je da značajan broj stogodišnjaka posjeduje duboku vjeru i religijsku povezanost. Ovaj aspekt njihova života može pridonijeti produljenju životnog vijeka u rasponu od četiri do 14 godina.

I dalje je aktivna.

U 91. godini, pra-teta Ferrari podvrgnuta je zamjeni lijevog kuka. Međutim, to nije umanjilo njezinu razinu aktivnosti. Kad joj vrijeme dopušta, voli šetati i vježbati na biciklu. Njezina je predanost dala rezultate; nedavno je posjećivala mjuzikl i popela se dvije stepenice kako bi stigla do rezervirane lože — ukupno 30 stepenica.

Njezin je društveni život raznolik i ispunjen.

U najopsežnijem istraživanju o sreći koje su proveli znanstvenici s Harvarda, otkriveno je da je održavanje veza s prijateljima, obitelji i širom društvenom mrežom ključan element za dug i radostan život, nadilazeći utjecaj genetike ili društvenog statusa. Nadalje, čvrste društvene veze mogu odgoditi i fizičko i psihičko propadanje.

Da bi to postigla, pra-teta Ferrari nastoji se redovito družiti sa susjedima u naselju. Osim toga, često uživa u vremenu sa svojom djecom i unucima.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here