Iako se pranje rublja može činiti doista osnovnim, postoji mnogo sitnih detalja koji mogu zauvijek uništiti vašu odjeću. Samo jednostavna pogreška u jednom od najbitnijih dijelova, poput količine deterdženta, temperature vode ili čak načina sušenja, može uništiti odjeću — a ponekad čak i natjerati vašu perilicu da se žali!

Nadalje, duža uporaba omekšivača može smanjiti upijanje materijala. To može biti vrlo loše za tekstil kao što je frotir ili materijale koji su izrađeni od mikrovlakana, elastina i spandeksa jer mogu biti uključeni ručnici i sportska odjeća. Tkanine ove vrste su najbolje bez omekšivača jer im on pomaže u održavanju elastičnosti i vlažnosti koji su važni za njihovu izvedbu.

Štoviše, ako se nanosi dulje vrijeme, omekšivač može učiniti materijal manje upijajućim. To je loše za stvari kao što su ručnici i odjeća koja je izrađena od mikrofibre, elastina ili spandexa i sportsku odjeću. Predmeti od ovih materijala najbolje rade bez omekšivača; pomažu im zadržati kvalitete ključne za optimalnu izvedbu, kao što su zadržavanje vlage i elastičnost.

Veću količinu deterdženta ili omekšivača bolje je ne koristiti. Proizvodi za pranje rublja imaju preporučenu količinu; njegovo prekoračenje ne znači i bolje rezultate. Na primjer, prevelika uporaba deterdženta može uzrokovati začepljenje spremnika i kao rezultat proizvesti neugodan miris unutar perilice. Isto tako će i pretjerana količina omekšivača pokvariti proces pranja jer će vjerojatno stvoriti naslage na tkanini koje u tom trenutku nisu vidljive, ali bi dugoročno utjecale. Slijedom toga, treba obratiti pozornost na ono što piše na tim pakiranjima i strogo se pridržavati onoga što je preporučeno. U situacijama kada vam je odjeća jako prljava, tada bi bilo mudrije odabrati ili duži mod pranja ili čak dva takva da na kraju ne povećavate količinu deterdženta. Također, upotreba omekšivača je univerzalna. Iako omekšivač može donijeti poboljšanja u smislu omekšavanja tkanine i olakšavanja procesa glačanja, oprez s njegovom upotrebom je važan.

Svaki mjesec pustite stroj bez pranja zajedno s octom i deterdžentom za dezinfekciju i održavanje čistoće. Nepravilna praksa sušenja može biti jednako štetna kao i neadekvatna tehnika pranja. Na primjer, pretjerano korištenje automatskih sušilica može uzrokovati brže trošenje odjeće i izblijeđivanje. Nikada ne stavljajte vunene ili pletene predmete na konac da se suše jer će izgubiti oblik. Položite ravno na ručnik za sušenje. Prije nego što objesite odjeću da se suši, prvo je protresite kako biste smanjili nabore i lakše je glačali. (Peglanje je više…)

Svaki mjesec morat ćete raditi sa strojem bez ikakvog pranja rublja ubrizgavanjem posebnog proizvoda i octa koji pomažu u dezinfekciji i čistoći. Neispravna praksa sušenja može biti jednako štetna kao i nepravilna tehnika pranja. Na primjer, ovisnost o pretjeranom sušenju o automatskim sušilicama može ubrzati trošenje i habanje, kao i blijeđenje odjeće.

Nikada nemojte vješati vunene ili pletene predmete na uže da se osuše jer bi mogli izgubiti svoj oblik. Najbolji način je da ih stavite ravno na ručnik da se osuše. Prije nego što odjeću objesite na konac za sušenje, protresite je kako bi se smanjio broj nabora, a nakon toga će vam biti lakše glačati. Dobar primjer bi bio stavljanje vunene ili jako pletene odjeće na pod ispod ručnika radi sušenja.

Održavanje se zanemaruje kod problema s perilicom rublja. Savjetuje se redovito održavanje kako bi dobro radio. Nakon nekog vremena prljavština i ostaci deterdženta uzrokuju neugodne mirise i bijele mrlje na odjevnim predmetima. Ne ostavljajući vodu u perilici nakon svakog pranja, čišćenjem gumene brtve na vratima od ostataka deterdženta i sušenjem odjeljka za deterdžent, ovi se problemi mogu spriječiti.

Može raditi sa strojem na mjesečnoj bazi bez pranja rublja, uz dodavanje samo deterdženta i octa za dezinfekciju i čistoću. Neodgovarajuća praksa sušenja može biti jednako štetna kao i neodgovarajuća tehnika pranja. Na primjer, odjeća se može puno brže istrošiti i izgubiti živost boje zbog prevelike ovisnosti o automatskim sušilicama. Nikada ne vješajte vunene ili pletene predmete na žicu da se osuše jer bi mogli izgubiti oblik. Najbolji način je da ih položite na ručnik dok se suše. U slučaju da se odjeća suši vješanjem, najprije je protresite kako bi se smanjili nabori i nakon toga olakšalo glačanje.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here