Većina osoba imaju svoju jutarnju rutinu, a to je u miru ispijanje omiljene kafe. Mnogi ljudi smatraju da zbog konzumiranja kafe imaju mnogo više energije, i to jeste tako zbog koncentracije kofeina koji se nalazi u kafi.

Uz povećanje fokusa i pružanje energije za dnevne aktivnosti, mnogi pojedinci uživaju u ovom malom ritualu kao sredstvu za opuštanje i razmišljanje u tišini. Već je neko vrijeme utvrđeno da kofein koji se konzumira ovom praksom podiže razinu adrenalina, što rezultira ubrzanim otkucajima srca i bržom cirkulacijom krvi kroz tijelo.

Istodobno, sprječava reapsorpciju dopamina, dopuštajući mu da ostane u mozgu duže vrijeme. To je prvenstveno razlog zašto doživljavate takve osjećaje pozitivnosti i radosti. Ipak, nakon tog naleta sreće dolazi žudnja i potreba za dodatnim kofeinom, što karakterizira odgovor tijela u prvih šest sati nakon uživanja u jutarnjoj šalici kave.

U samo prvih deset minuta nakon konzumiranja jutarnjeg napitka, kofein počinje ulaziti u vaš krvotok i cirkulirati cijelim tijelom. I krvni tlak i otkucaji srca rastu, a možda ćete početi primjećivati ​​blagi porast energije.

Otprilike 20 minuta nakon konzumiranja, kofein se veže za adenozinske receptore, učinkovito smanjujući umor i razbuđujući vas. Osjećate se spremni uhvatiti se u koštac sa svim predstojećim obavezama. Osim toga, kako razina dopamina raste i održava se u mozgu, vaša koncentracija za posao ili školu se poboljšava.

Tridesetak minuta nakon konzumiranja kofeina, nadbubrežne žlijezde počinju stvarati povećane količine hormona. To izaziva širenje zjenica, što rezultira jasnijim vidom. Tijekom tog vremena osjećate povećanu razinu energije, poboljšanu koncentraciju i snažan osjećaj pozitivnosti.

Samo 10 minuta kasnije, tijelo počinje stvarati dodatni serotonin, poboljšavajući rad neurona u leđnoj moždini, što rezultira boljom koordinacijom i povećanom snagom mišića. Ako vaše svakodnevne obaveze još nisu počele, a imate priliku, ovo bi bilo idealno vrijeme da se bacite na trening.

Četiri sata nakon prve kave vaš se metabolizam ubrzava, što dovodi do bržeg trošenja energije. U tom razdoblju vaše tijelo počinje razgrađivati ​​zalihe masti.

Nakon šest sati vaše je tijelo obradilo kavu, otprilike polovica kofeina je eliminirana i možda ćete početi žudjeti za još jednom šalicom.

BONUS TEKST:

Jaja su naširoko priznata kao vrlo hranjiva namirnica, prepuna proteina, vitamina i minerala. Ipak, često se postavlja pitanje: koji je maksimalan broj jaja koji se smije pojesti? Jamie Statis, spisateljica za web stranicu The Healthy, odlučila je istražiti ovo pitanje kroz vlastito iskustvo konzumirajući tri jaja dnevno tijekom tjedan dana. Njezina su otkrića donijela intrigantne uvide o učincima ove hrane na tijelo i način prehrane.

Pokrećući eksperiment, Jamie je odlučila konzumirati dva do tri jaja dnevno, s ciljem promatranja utjecaja te količine na njezino zdravlje i sitost. Prvog dana pripremila je fritaju od ostataka lososa, poznatog po visokom udjelu omega-3 masnih kiselina, te je uključila feta sir i rikulu. Ova mješavina proteina i korisnih masti pridonijela je njezinom dugotrajnom osjećaju sitosti.

Sljedećeg dana odlučila se za brzi obrok zbog svog prepunog rasporeda – mali quiche iz obližnje pekare u kombinaciji s povrćem. Ovo jelo nije bilo samo praktično, već je i obilovalo jajima, što ga je činilo savršenim za njezinu užurbanu rutinu. Blagotvorni učinci jaja na izbor prehrane.


Tijekom cijelog tjedna Stejtis je primijetila da su jaja imala iznenađujuće povoljan utjecaj na njezin odabir prehrane. Primjerice, dok je boravila u hotelu, za doručak je odabrala tvrdo kuhana jaja umjesto slatkog muffina sa švedskog stola. Ova joj je odluka omogućila da se duže osjeća zadovoljno, za razliku od brze gladi koja je uslijedila nakon muffina. Iz ovog eksperimenta naučila je da mješavina proteina iz jaja i zdravih masti može igrati ključnu ulogu u upravljanju apetitom i održavanju razine energije tijekom dana.

Nutritivne prednosti jaja i savjeti stručnjaka Iako su jaja puna esencijalnih nutrijenata poput proteina, vitamina B12 i vitamina D, razumijevanje sigurne količine za konzumaciju je ključno. Ranije preporuke upućivale su na ograničenje od dva jaja tjedno zbog povišene razine kolesterola—približno 200 miligrama po jajetu. Ipak, studije su pokazale da za većinu zdravih pojedinaca, konzumacija čak sedam jaja tjedno ne povećava značajno razinu kolesterola u krvi.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here