Ovaj 69-godišnjak nedavno je shvatio da kurkumin, aktivna komponenta prisutna u naširoko korištenom začinu kurkuma, nudi prednosti koje se protežu izvan njegove kulinarske upotrebe. Ovaj primjer naglašava rizike povezane s redovitom konzumacijom biljnih dodataka prehrani.

Bitno je prepoznati značajan porast popularnosti dodataka prehrani u posljednjih sto godina. Iako postoji značajan javni interes za ove proizvode, nužno je pažljivo ispitati znanstvene dokaze. Uznemirujući rezultati istraživanja otkrivaju korelaciju između široko korištenog dodatka prehrani i pojave puknuća žučnog mjehura kod 69-godišnjeg muškarca.

Razumijevanje ovog slučaja unutar medicinske zajednice donekle je ograničeno. Mnogi su pojedinci priznali izvanredna svojstva kurkumina, koji je poznat po svojim snažnim protuupalnim sposobnostima. Njegov opsežan niz prednosti, poput upravljanja dijabetesom i ublažavanja simptoma artritisa, doveo ga je do istaknutog položaja kao omiljenog dodatka prehrani. Posljedično, kurkumin je osigurao trajnu poziciju na popisima raznih lijekova. Unatoč tome, izvješće o slučaju objavljeno u American Journal of Medical Case Reports dovelo je u pitanje pouzdanost ovog dodatka prehrani.

  • Nakon tri dana stalne nelagode, 69-godišnji muškarac stigao je na odjel hitne pomoći u potrazi za medicinskom njegom zbog simptoma koji uključuju bol u prsima, pretjerano znojenje i groznicu. U konačnici, pacijent je razvio bol u gornjem dijelu leđa, što je navelo liječnike da provedu temeljitu procjenu njegovih pluća i kardiovaskularnog sustava.

Glavni uzrok ovih simptoma ostaje neotkriven od strane medicinskog tima, unatoč njihovim predanim naporima. Ne preporuča se konzumiranje prevelikih količina dodataka prehrani. CT prsnog koša pokazao je zabrinjavajuće rezultate koji pokazuju da je kamenac od jednog centimetra doveo do puknuća žučnog mjehura. Iako se žučni kamenci i kolecistitis obično smatraju glavnim uzrocima pucanja žučnog mjehura, stručnjaci predlažu da je suplementacija kurkuminom mogla pridonijeti ovom specifičnom slučaju.

Tijekom četiri mjeseca, 69-godišnji muškarac stalno je uzimao dnevnu dozu kurkumina u rasponu od 1500 do 2000 mg. Važno je naglasiti da se ovaj često korišteni dodatak ne preporučuje osobama sa žučnim kamencima, jer kurkuma povećava sposobnost žučnog mjehura da izbaci žuč u žučne kanale.

Naime, istraživanja pokazuju da uključivanje žutog začina u prehranu može smanjiti šanse za razvoj žučnih kamenaca kod osoba koje se s njima prije nisu susrele. Istraživači su primijetili da bi za one s postojećim žučnim kamencima visok unos dodataka kurkumina mogao povećati rizik od pucanja žučnog mjehura.

Nakon jednotjedne hospitalizacije koja je nudila udobnu njegu i uključivala režim liječenja uključujući antibiotike kao što su levofloksacin i metronidazol, konačno je otpušten. Ovaj prikaz slučaja naglašava važnost situacije, služeći kao upozorenje o mogućim rizicima povezanim s pretjeranom upotrebom biljnih dodataka prehrani. Slijedom toga, pacijentici je savjetovano pridržavanje propisanog plana liječenja tijekom oporavka kod kuće. Istraživači su istaknuli potrebu za oprezom u vezi s kurkuminom, posebno za osobe s žučnim poremećajima.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here